انتقال خون در شورای مدیریت بحران برخی استان ها جایگاهی ندارد

دبیر کارگروه پدافند غیرعامل سازمان انتقال خون، گفت: در برخی استان ها انتقال خون در شورای مدیریت بحران و پدافند غیرعامل فاقد کرسی ثابت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید مرتضی طباطبایی، با بیان اینکه گسترس مراکز اهدای خون و دریافت خون از اهداکنندگان مستلزم وجود مجموعه کاملی از زیر ساخت ها است، افزود: دریافت خون از رگ اهداکننده تا تزریق آن به رگ دریافت کننده زنجیره ای به هم پیوسته است که نباید هیچ کدام از حلقه های  آن دارای سستی و ضعف باشد.

وی به اهمیت نقش انتقال خون در پدافند زیستی اشاره کرد و گفت: وجود ذخایر خون کافی و قدرت تداوم فعالیت های ضروری انتقال خون در بحران ها کاهش آسیب پذیری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران را موجب می شود.

دبیرکارگروه پدافند غیرعامل سازمان انتقال خون ایران با انتقاد از اینکه در برخی استان های کشور انتقال خون در شورای مدیریت بحران و پدافند غیرعامل فاقد کرسی ثابت است، ادامه داد: سازمان انتقال خون متولی انحصاری تامین خون و فراورده های آن در کشور با رویکردی فنی و تخصصی است و می بایست در همه جلسات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران حضوری پررنگ داشته باشد.

طباطبایی افزود: در سال های اخیر در خصوص متمرکز کردن بخش های خدمت رسان یک مجموعه به منظور تسریع در انجام خدمت و صرفه جویی در وقت و هزینه با هدف رضایتمندی ارباب رجوع تاکیدات فراوانی شده است اما دستگاه های نقش آفرین در مدیریت بحران مانند سازمان انتقال خون می بایست توجه ویژه ای به تمرکز زدایی در حوزه فنی داشته باشند.

وی با بیان اینکه زندگی انسان همواره با وقوع حادثه عجین است و این حوادث در برخی استان ها بیشتر از سایر نقاط کشور رخ می دهد، ادامه داد: کمترین انتظار از دستگاه های خدمتگزار حوزه بهداشت و درمان در حوزه مدیریت بحران حفظ جان مردم، تضمین امنیت افراد و صیانت از حاکمیت ملی در همه مواقع و در برابر هرگونه شرایط است.

وی افزود: یک مجموعه توانمند انتقال خون می بایست با کارگیری هرگونه ابزار، شرایط و موقعیت‏ ها بتواند با کمترین تعداد منابع انسانی با تهدیدات مقابله کند و برای دستیابی به این اهداف ضروری است زیرساخت های انتقال خون با نگاه ویژه دانشگاه های علوم پزشکی که منابع بیشتری در اختیار دارند تقویت شود.

طباطبایی همچنین بر تقویت زیر ساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز تاکید کرد و گفت: شبکه های فناوری اطلاعات به ویژه در استان هایی که با مصرف خون بیشتر مواجه هستند و از شبکه خونرسانی کشوری خدمت دریافت می کنند باید مورد ارزیابی قرارگیرد و بیش از پیش تقویت شود.

کد خبر 5026960

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha