توان شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ در مسیر دفاع از کشور  باشد

شیراز- معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: برای برخورداری از توان دفاعی باید از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری ظهر چهارشنبه در نشست با هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی شیراز با بیان اینکه مجموعه علم و دانش موجود در کشور می‌تواند تکیه گاه مطمئنی برای دستیابی به ابزار مورد نیاز جهت مقابله با تهدیدهای آینده باشد، افزود: اگر بخواهیم استقلال، تمامیت ارضی و امنیت خود را حفظ کنیم باید برای جنگ‌های آینده آماده شویم و بدانیم محور جنگ‌های آینده علم و دانش است.

وی گفت: در آینده آنچه در میدان جنگ حاکم است علم و دانش است و هر کشوری علم و دانش و فناوری و ابزار برتر و بهتری داشته باشد قطعاً در میدان جنگ پیروز است.

امیر دریادار سیاری با تصریح اینکه تهدید برای ما همیشه وجود دارد و تاریخ ثابت کرده هیچ گاه نمی‌توان تصور کرد که تهدید نیست، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مقابل استکبار جهانی قد علم کرده و محکم ایستاده است؛ دشمن به طرق مختلف تهدیداتی علیه ما داشته و دارد و خواهد داشت لذا برای اینکه بتوانیم استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و امنیت خود را حفظ کنیم نیاز داریم توانمندی‌های دفاعی را افزایش دهیم.

وی افزود: همانطور نوع عملکرد دفاعی ما امروز با دوران مقدس کاملاً متفاوت است قطعاً باید بدانیم آینده نیز نسبت به حال متفاوت است.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بهترین دفاع را آمادگی برای حمله دانست و گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن ۸ سال دفاع مقدس تجربه ثابت کرده است تهدیدات آینده با تهدیدات فعلی متفاوت است همانطور که تهدیدهای فعلی با قبل متفاوت است.

به گفته سیاری، در حوزه دفاع و برای حفظ استقلال، تمامیت ارضی، انقلاب و ارتقای سطح امنیت جمهوری اسلامی ایران در جهان باید به فکر حال و آینده باشیم و تهدیدات ۲۰ سال آینده را بشناسیم و برای مقابله با این تهدیدها برنامه ریزی کنیم و پیش بینی کنیم که در چه مسیری باید حرکت کنیم تا در آینده بتوانیم در مقابل این تهدیدها پاسخگو باشیم.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید برای مقابله با تهدیدات آینده آماده شویم و ابزار کار لازم را داشته باشیم، البته حتماً نباید جنگی اتفاق بیفتد اما اگر صلح می‌خواهیم باید آماده جنگ باشیم یعنی باید توان بازدارندگی بالا باشد و آنقدر قوی باشیم که دشمن فکر تعرض به ما را نداشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: تهدید فعلی و آینده را بشناسیم و از تجربیات جنگ گذشته استفاده کنیم و سناریوهای آینده را خوب تجزیه و تحلیل کنیم و خودمان را برای آینده آماده کنیم.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اگر دوران گذشته قدرت بدنی مطرح بود امروز قدرت فکری مطرح است، گفت: جنگ در دریا به طور کامل جنگ علم است، نه دشمن ما را می بیند و نه شما دشمن را می‌بینید، تنها از طریق حاکمیت علم و دانش می‌توان در این جنگ پیروز شد.

امیر دریادار سیاری افزود: امروز توان موشکی یک ابزار کاملاً بازدارندگی است اما قطعاً می‌دانیم هر موشکی، موشک نیست، داشتن یک موشک با برد بلند و هوشمند و نقطه زن و مقاوم در مقابل جنگ‌های الکترونیک مهم است، زیرا نوع جنگ و تهدید و ابزار و نوع شبکه فرماندهی و کنترل متفاوت است و جنگ‌ها مدل شبکه ای پیدا کرده است.

معاون هماهنگ کننده ستاد کل ارتش گفت: آنچه که امروز کمک می‌کند تا توان دفاعی بالا برود تکیه بر علم و دانش است که با علم و دانش تجهیزات، سلاح‌ها و ابزار مورد نیاز متناسب با تهدیدهای آینده تهیه می‌شود.

دریادار سیاری افزود: برای برخورداری از توان دفاعی در آینده تنها فعالیت نیروهای مسلح و صنایع دفاعی نباید باشد بلکه باید از توان شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها نیز در این زمینه استفاده کرد.

وی ادامه داد: امروز نیز از علم موجود در کشور بهره می بریم و دانشگاه‌ها و استادان دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کنند.

وی بیان کرد: یک تیم متخصص از معاونت جهاد و تحقیقات از ستاد ارتش به دانشگاه صنعتی شیراز خواهند آمد و به صورت فنی و تخصصی با کارهای این دانشگاه آشنا می‌شوند تا از این توانمندی‌ها بهره گرفته شود.

کد خبر 5031267

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =