دفاع از حق زمینه ساز کسب عزت است

قزوین - امام جمعه قزوین با اشاره به اینکه دفاع از حق زمینه ساز کسب عزت است گفت: خدای متعال به انسان‌های باکرامت، با صداقت و اهل ایمان عزت می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در برنامه سروش آسمانی که هرجمعه از شبکه قزوین پخش می‌شود، با عرض تسلیت مصائب اهل بیت علیهم السلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: در آیات قرآن کریم به صورت فراوان خدای متعال فرموده هرچه عزت هست نزد خداست و بازار عزت در مال دنیا و مقامات دنیوی در دستان مردم نیست، اگر تمام عمر خود را در دنیا بدون محور دین و خداوند به دنبال عزت باشیم عزتی نصیب ما نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ما نباید عمر خود را بی جهت به دنبال عزت باشیم و باید بدانیم تمام عزت‌ها نزد خداست. هرکسی اراده کرده عزت کسب کند باید بداند که تمام عزت‌ها نزد خداست و برای کسب عزت دین خدا را پذیرفته و ملتزم به مبانی دین باشد.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: در آیه ۲۶ سوره آل عمران می‌خوانیم ای پیامبر به مردم بگو مالک الملک خداست و همه چیز به فرمان خداست و همه چیز به مشیت خدا رقم می‌خورد و به هرکس بخواهد قدرت و پادشاهی می‌دهد و از هرکس بخواهد این قدرت‌ها را می‌ستاند و به هرکسی بخواهد ذلت می‌دهد.

آیت‌الله عابدینی اظهار کرد: در حقیقت خدای متعال به بندگانی که دوست دارد عزت عطا می‌کند، بنابراین ما باید بندگی خدا را بجای بیاوریم و تسلیم مبانی الهی و اسلام باشیم. خدا می‌فرماید عزت تنها نزد خدا و پیامبرش است با توجه به این سخن الهی باید رابطه خود را با خدا اصلاح کنیم.

راه‌های کسب عزت

امام جمعه قزوین با بیان اینکه خدای متعال عزت خود را در جاهایی قرار داده که باید آنها را کسب کنیم، گفت: سیره و شیوه زندگی حضرت رسول اکرم (ص) یک مسیر برای کسب عزت است زیرا خداوند فرموده عزت نزد پیامبر است و از سوی دیگر درجه ایمان و مؤمن بودن ما نشان از عزت ما دارد.

وی عنوان کرد: عامل دیگر برای کسب عزت، ارتباط با قرآن کریم است. آیات الهی منبع عزت است اگر ما ارتباط با این کلام الهی گرفتیم و صادقانه این قرآن را در زندگی پیاده کردیم به سمت عزت حرکت کرده‌ایم. خداوند آیات قرآنی را همچون بسته‌های عزت برایمان قرار داده که می‌توانیم به خدا نزدیکتر شویم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: مسیر دیگر برای کسب عزت تقواست، تقوا یعنی هرکجا که نیاز است خدا ما را آنجا ببیند حاضر باشیم و هرکجا نباید حضور داشته باشیم در آنجا نباشیم. خدا می‌خواهد ما را در پای درس قرآن و اسلام و احترام به پدر و مادر و حمایت از مستضعفان و مبارزه با ظلم و حمایت از جریان مقاومت ببیند.

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه اطاعت از اولی‌الامر یکی دیگر از راه‌های کسب عزت است خاطرنشان کرد: رسول اکرم (ص) و چهارده معصوم (ع) اولی‌الامر هستند که باید از آنها اطاعت کنیم. در زمان غیبت، امام راحل و رهبر معظم انقلاب اولی‌الامر محسوب می‌شوند چرا که شخصیت‌هایی فقیه و شجاع و بصیر هستند.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: شاید افرادی را در زندگی ببینیم که دارای مقامات دنیوی و جاه و مال و قدرت هستند اما اهل ایمان نیستند، این افراد عزت کاذب دارند و نزد مردم و خدا عزت ندارند.

کظم غیظ یکی از راه‌های کسب عزت است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: کظم غیظ یکی دیگر از راه‌های کسب عزت است گاهی براساس عصبانیت و تندی رفتاری می‌کنیم که ایمان و اعتقاد خدا را زیر سوال می‌بریم. گاهی مشکلات اقتصادی به ما فشار می‌آورد که براساس غفلت این خون‌های شهیدان که در راه حفظ امنیت ریخته شده را فراموش می‌کنیم و با خشم و عصبانیت اسلام و انقلاب را مقصر می‌دانیم اما متوجه نیستیم که انتخاب‌های اشتباه خودمان و عدم مدیریت برخی مسئولان زمینه ساز این مشکلات شده است. در روایت آمده است که هیچ بنده‌ای نیست که خشم خود را فرو بخورد مگر اینکه خداوند در دنیا و آخرت به او عزت بدهد.

وی بیان کرد: امیرمومنان (ع) فرموده‌اند هرکس از هرچیزی گمان کند که به عزت رسیده یعنی از مال دنیا و ثروت و مقام، این موارد جز ذلت چیزی نیست. همچنین هرکس از غیرخدا به عزت برسد در همان عزت دروغین به ذلت خواهد رسید. منافقین و شاه دوران پهلوی و بنی صدر همه در مسیر ذلت حرکت کرده و خود را ضایع کردند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به مناسبت‌های هفته یادآور شد: سالروز ارتحال آیت الله مرعشی را در هفته پیش رو داریم. ایشان شخصیتی بسیار مخلص و بزرگ بود و حج نرفت و نماز و روزه استیجاری گرفت و کتابخانه بزرگی را برای شیعه راه اندازی کرد.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: ارتحال آیت الله خویی، مجتهد بزرگ شیعه، سالگرد وفات سلمان فارسی و شهادت عمار یاسر که در سن ۹۳ سالگی همچون جوانی با بصیرت و دانا در رکاب امام علی (ع) بود، از مناسبت‌های دیگر تاریخی است.

وی افزود: شهادت شهید هاشمی‌نژاد به دست منافقین، شهادت سرداران بزرگ اسلام نامجو و فکوری و کلاهدوز از دیگر مناسبت‌های تقویمی است که امیدواریم انس همه این عزیزان با سیدالشهدا (ع) زمینه‌ساز ترفیع درجه شأن نزد خدای متعال باشد.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: همچنین روز ایمنی و آتش نشانی هم جزو دیگر مناسبت‌هاست و از این سربازان تلاشگر حوزه ایمنی و امنیت قدردانی می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: درگذشت آیت الله ممدوحی که از بزرگان علم و دانش بودند همچنین شهادت پاسدار و جانباز گرانقدر، همراه و همرزم شهید سلیمانی سردار خدادی را گرامی می‌داریم، از خدای متعال می‌خواهیم ارواح همه را با شهدا محشور کند و امیدوارم بتوانیم قدردان حماسه آفرینی دفاع مقدس باشیم و قدردان چهلمین سالگرد دفاع مقدس و دستاوردهای آن باشیم.

کد خبر 5032502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =