انگ زدن به دیگران ادامه ذهنیت استعماری برخی کشورهای غربی است

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ژنو گفت: انگ زدن به دیگران ادامه ذهنیت استعماری و توهم خودبرتربینی برخی کشورهای غربی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم کشورمان در ژنو که در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سخن می‌گفت در واکنش به بیانیه مشترک‌گروهی از کشورهای غربی در انتقاد از وضعیت حقوق‌بشر در ایران، تاکید کرد: مایه تاسف است که برخی کشورها، دیگران را برای رعایت حقوق‌بشر موعظه می‌کنند، در حالی که جنایات گذشته و حال خود را فراموش کرده و بر این واقعیت که بخش زیادی از مصیبت‌های دیگران نتیجه سیاست‌های استعماری گذشته و ذهنیت برتری طلبانه خود آنهاست، سرپوش می‌گذارند.

وی با انتقاد از این رویکرد کشورهای غربی در قبال مسائل حقوق بشری، چنین سیاستی را تنها باعث تفرقه و تقابل بین کشورها و تنزل حقوق بشر به ابزاری برای اهداف سیاسی دانست و تاکید کرد: برخی کشورهای اروپایی شورای حقوق بشر را تبدیل به عرصه‌ای برای مداخله گری علیه کشورهای در حال توسعه نموده‌اند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ژنو با اشاره به اینکه حاکمیت قانون لازمه حفظ و حرمت حقوق بشر می‌باشد، اعمال فشار بر دولت‌های دیگر تحت لوای حقوق بشر برای تغییر نظام حقوقی داخلی و یا دخالت در پرونده‌های قضایی را غیرقابل قبول دانست.

بقایی هامانه با بیان اینکه انگ زدن به دیگران ادامه ذهنیت استعماری و توهم خودبرتربینی برخی کشورهای غربی است، بهترین راه برای تحقق اهداف شورا را گفتگو و همکاری بر اساس اصل بی طرفی و پرهیز از انگ‌زدن و کلیشه گرایی دانست.

وی همچنین نسبت به تداوم نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی هشدار داد و از شورای حقوق بشر خواست مانع از عادی شدن سبعیت و نقض فاحش حقوق بشر توسط‌رژیمی شود که موجودیتش بر اساس تروریسم و تجاوز بنا گذاشته شده است.

کد خبر 5033191

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =