پذیرش در دانشگاه فرهنگیان بوشهر بر اساس نیاز آموزش و پرورش است

بوشهر - رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: پذیرش در این دانشگاه بر اساس اعلام نیاز اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر است.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر مولایی صبح سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی ملی، استراتژیک و تأثیرگذار در نظام آموزشی کشور است و از این رو بسیار با اهمیت بوده و باید ویژه دیده شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: مأموریت دانشگاه، تربیت معلم مورد نیاز استان است. نیاز استان بسته به تعداد بازنشسته در هر سال است که البته بسته به تعداد دانش‌آموز پیش بینی شده بر اساس زاد و ولد کمی بالا و پایین می‌شود.

مولایی تاکید کرد: دانشگاه فرهنگیان یا مراکز تربیت معلم سابق، دانشگاه‌های زیر نظر وزارت آموزش پرورش هستند که با جذب دانشجو اقدام به تربیت دبیران آینده آموزش پرورش می‌کنند.

سالانه ۷۰۰ معلم بازنشسته می‌شود

وی در ادامه متذکر شد: استخدام از آغاز تحصیل، پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجو در طول تحصیل و تضمین شغلی در دانشگاه فرهنگیان باعث شده مخصوصاً در سال‌های اخیر، استقبال از تحصیل در این دانشگاه بسیار بالا باشد.

مولایی تصریح کرد: به طور میانگین سالانه ۷۰۰ نیروی آموزش و پرورش استان بازنشسته می‌شوند و تخصیص ردیف استخدامی در اختیار دانشگاه نیست و زیر نظر سازمان اداری و استخدامی کشور است.

وی افزود: داوطلبانی که پس از مجاز شدن در کنکور سراسری دارای شرایط دانشگاه فرهنگیان بودند و رشته‌های این دانشگاه را انتخاب کرده‌اند پس از اعلام نتایج «سه برابر ظرفیت» به مصاحبه تخصصی فراخوانده می‌شوند و کسانی که امتیازهای برتر را به دست آورند در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

ظرفیت پذیرش ۲۹۸ دانشجو

مولایی خاطرنشان کرد: امسال ظرفیت دانشگاه فرهنگیان در استان بوشهر ۲۹۸ نفر است که با توجه به وجود تدریس ۵ رشته در این دانشگاه، ۲۷۰ دانشجو در استان و ۱۸ دانشجوی ما در رشته‌هایی که در استان‌های همسایه تدریس می‌شود، تحصیل خواهند کرد و نگرانی برگزاری کلاس نباشند.

وی با اشاره به زمان مصاحبه دانشجویان جدید دانشگاه بیان کرد: انتخاب رشته تازه تمام شده که امیدواریم تا پایان مهر نتایج سه برابر ظرفیت به ما اعلام شود و مصاحبه هم در آبان انجام می‌شود؛ پس از آن پذیرفته‌شدگان نهایی وارد دانشگاه می‌شوند و از ترم آینده تحصیل خود را آغاز خواهند کرد.

مولایی اظهار داشت: نحوه و تعداد پذیرفتن دانشجو در دانشگاه فرهنگیان استان بر اساس اعلام نیاز اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر و با توجه به شمار بازنشستگان فرهنگی به وزارت آموزش‌وپرورش اعلام می‌شود که آن هم بر اساس ردیف استخدامی به دانشگاه، این تعداد سهمیه‌ها به استان‌ها داده می‌شود.

پرورش دانشجو در ۱۶ رشته

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان کشور در ۱۶ رشته دانشجو معلم پرورش می‌دهد که هم اکنون در استان بوشهر در پنج رشته آموزش ابتدایی، مشاوره و راهنمایی، تربیت بدنی، زبان انگلیسی و علوم اجتماعی دانشجو پذیرفته می‌شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: دانشجویان رشته‌هایی که اعلام نیاز شده اگر کمتر از حد نصاب تشکیل کلاس یعنی زیر ۱۵ نفر باشند به استان‌های همسایه که آن رشته‌ها را تدریس می‌کنند فرستاده می‌شوند و در پایان در استان بوشهر به‌کار گرفته می‌شوند.

کد خبر 5035950

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha