نخستین دوئل ترامپ-بایدن و حاشیه هایی که پررنگ تر از اصل ماجرا شد

نخستین مناظره رو در روی نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صبح امروز انجام شد اما نتیجه این دوئل فقط موجب شرمساری سیستم حاکم بر ایالت متحده بود و نه چیز دیگر.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از بسیاری جهات در نوع خود یک اتفاق مهم محسوب می‌شود زیرا می‌تواند بر حیات سیاسی فردی که در چهار سال گذشته سیستم حاکم بر معادلات بین المللی را به چالش کشیده پایان دهد.

قبل از انجام این مناظره «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی آمریکا، تلاش کرد تا با بی اخلاقی و نوعی «لُمپن» بازی شرایط را به نفع خود رقم بزند اما شرایط حاکم بر مناظره نتیجه را تا حدودی به سود رقیب ترامپ رقم زد.

در این میان رسانه‌هایی همچون «سی‌بی‌اس» از همان ابتدا به راستی‌آزمایی اظهارات ترامپ و بایدن پرداختند و به دفعات به هر دو آنها لقب «کذاب» و «گمراه‌کننده» دادند.

اما در نهایت، اینکه چه کسی برنده مناظره نخست است، در هاله‌ای از بلاتکلیفی باقی ماند؛ حال آنکه ظاهراً مردم آمریکا، عملکرد بایدن را بیشتر پسندیده‌اند.

واکنش رسانه‌های دموکرات به نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا

اگرچه رسانه‌های میانه‌روتر عملاً هیچیک از دو نامزد انتخاباتی آمریکا را برنده مناظره دیشب معرفی نکرده و تنها به گفتن اینکه «جو بایدن» نامزد دموکرات عملکرد بهتری دارد، اکتفا می‌کنند؛ رسانه‌های دموکرات، نظرسنجی‌هایی را منتشر کرده‌اند که به گونه‌ای اغراق‌آمیز، بایدن را برنده بلامنازع این دوئل مناظراتی جلوه می‌دهند.

به عنوان مثال، «سیدنی مورنینگ هرالد» مدعی است ۵۶ درصد بایدن را پیروز مناظره می‌دانند و فقط ۱۸ درصد از نحوه پاسخگویی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه راضی بوده‌اند.

سی بی اس در توصیف این مناظره نوشت: نخستین مناظره ریاست جمهوری میان رئیس جمهور ترامپ و جو بایدن را می‌توان هرج ومرج و تبادل آزاردهنده اتهامات و برچسب زدن به هم نامید

این روزنامه همچنین شمار آنهایی را که نظری خنثی نسبت به عملکرد مناظراتی نامزدها دارند؛ ۲۶ درصد عنوان می‌کند.

«سی‌ان‌ان» هم می‌گوید از هر ۱۰ بیننده مناظره، ۶ نفر بایدن را دارای عملکرد بهتر توصیف کرده و در مجموع ۶۵ درصد از بینندگان این شبکه معتقد بودند که او صادقانه‌ترین پاسخ‌ها را به سوالات داده است.

با اینکه نظر جمعی به سمت برتری نسبی بایدن در مناظره شب گذشته متمایل است؛ تجربه انتخابات چهار سال پیش نشان داد که نباید روی اغراق‌گویی رسانه‌های دموکرات درباره پیشتازی نامزد منتخب‌شان حساب ویژه باز کرد؛ چراکه آنها درباره «هیلاری کلینتون» هم گزارش‌های مشابهی منتشر می‌کردند حال آنکه در نهایت، در ۲۰۱۶، اسم ترامپ از گردونه انتخاباتی آمریکا بیرون آمد و او رقابت را برد.

شرمساری

یکی از نکات بارز این مناظره توهین‌های دو طرف به یکدیگر بود، چنانچه بایدن خطاب به ترامپ که بارها بدون اجازه وسط حرفهای او می‌پرید، گفت: آیا خفه می‌شوی مرد؟ بایدن سپس به طور کنایه آمیزی گفت تو مدام وراجی می‌کنی.

سی ان ان در توصیف این مناظره نوشت: این مناظره عمیقاً دموکراسی را زیر سوال برد. در این مناظره زشت، بایدن و ترامپ درباره یک نکته به توافق رسیدند: چین؛ زیرا هر دو از موضع ملایم در قبال پکن انتقاد کردند. اما ترامپ «بهمنی از دروغ‌های تکراری» را نصیب بایدن کرد.

سی بی اس نیز در توصیف این مناظره نوشت: نخستین مناظره ریاست جمهوری میان رئیس جمهور ترامپ و جو بایدن را می‌توان هرج ومرج و تبادل آزاردهنده اتهامات و برچسب زدن به هم نامید.

«ریچارد هاس» رئیس اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی در پیامی توئیتری نوشت: امیدوارم آن‌طور که مارشال مک لوهان (فیلسوف کانادایی) گفته؛ همه جهان به تماشای این مناظره ننشسته باشند چراکه در این صورت باقی‌مانده نفوذ آمریکا در جهان نیز تضعیف می‌شود و آرمان دموکراسی به مخاطره می‌افتد.

وی در پیام دیگری نوشت: (این مناظره) ناامیدکننده‌ترین، مایوس‌کننده‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین ۹۰ دقیقه عمرم بود. اگر نگران آینده این کشور نبودید، به تماشای آن نمی‌نشستید.

واکنش توئیتری هاس در حالی است که طی مناظره، طرفین بارها یکدیگر را به دروغگویی متهم کردند حال آنکه در تائید یا رد اتهام‌های آنها، شبکه سی‌بی‌اس، در بسیاری موارد به اظهارات هر دو نفر آنها (بایدن و ترامپ) عنوان «کذب» یا «گمراه‌کننده» اطلاق کرد.

سناتور «امی کلوبوچار» از نامزدهای ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در توئیتی با انتقاد از ترامپ نوشت: دونالد ترامپ؛ آیا تو رئیس جمهوری هستی که در صحنه مناظره ایستاده یا یک فرد مزاحم در زمین مسابقه؟

وی در ادامه نوشت: ما نیازمند رهبری هستیم که به او احترام بگذاریم نه یک فرد لاابالی که سرش فریاد بکشیم.

کلوبوچار در توئیت دیگری نوشت: آیا ترامپ گفت که دیوان عالی فدرال به همه صندوق‌های پستی نگاه خواهد کرد؟ ترامپ به معنای واقعی کلمه سیستم انتخابات ما را در مقابل مردم آمریکا بی‌اعتبار می‌کند. این همان کاری است که دیکتاتورها انجام می‌دهند. او هیچ محدودیتی نمی‌شناسد. او می‌داند که اگر همه رای دهند نمی‌تواند برنده شود. پس رای بدهید.

نشریه آتلانتیک نیز در گزارشی از مناظره انتخاباتی آمریکا نوشت: شبی انزجارآور برای دموکراسی.

مجری شبکه خبری سی ان ان نیز این مناظره را به دلیل توهین‌هایی که هر دو طرف به یکدیگر می‌کردند شرم آور توصیف کرد.

برای مثال بایدن، ترامپ را متهم کرده که سگ دست‌آموز (خبرگزاری فرانسه این واژه را سگ شکاری ترجمه کرده است) پوتین است.

«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، در توئیتر نوشت: جو بایدن آنچه را که همه جهان برای چهار سال احساس کرد، به زبان آورد: آیا خفه خواهی شد مَرد؟

حاشیه‌ها پر رنگ تر از اصل موضوع

در پایان این مناظره اما آنچه که بیشتر در رسانه‌های جهان بازتاب یافت حاشیه‌های این مناظره همچون عبارت «خفه شو» بایدن خطاب به ترامپ، استفاده بایدن از عبارت «ان شاء الله» و لباسی بود که «ایوانکا ترامپ» در هنگام مناظره به تن کرده بود.

فروش تیشرت های خفه شو مرد

نکته عجیب در این رابطه آن بود که خیلی سریع تیشرت هایی به بازار آمد که روی آنها جمله بایدن به ترامپ نقش بسته بود.

بر اساس این گزارش پس از آنکه جو بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ جمله «آیا خفه خواهی شد» را خطاب به ترامپ به کار برد، ستاد انتخاباتی نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا فروش تیشرتی را که روی آن نوشته شده «خفه شو مرد» را آغاز کرده است.

ان شاءالله

در مناظره انتخاباتی صبح امروز، وقتی که مجری از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، درباره فرار مالیاتی وی سوال کرد و او در پاسخ گفت که اظهارنامه خود را به زودی منتشر می‌کند، «جو بایدن» رقیب دموکرات از موقعیت سود برد و برای آنکه نشان دهد ترامپ انسان صادقی نیست، از عبارت «ان شاء الله» استفاده کرد.

سناتور کلوبوچار؛ ما نیازمند رهبری هستیم که به او احترام بگذاریم نه یک فرد لاابالی که سرش فریاد بکشیم

به کار بردن این عبارت از سوی نامزد حزب دموکرات بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی بخصوص از سوی مسلمانان و کسانی که معنی آن را می‌دانند داشته است.

برخی این نکته را که بایدن یک عبارت عربی به کار برده که از سوی مسلمانان استفاده می‌شود؛ مورد تردید قرار داده و در توئیتر نوشته‌اند که بعد از دو یا سه بار گوش کردن به این بخش از مناظره ترامپ و بایدن متوجه می‌شوند که نامزد حزب دموکرات از این لفظ استفاده کرده است.

یکی از کاربران نیز در پیامی نوشته است: لحظه‌ای تاریخی در تاریخ آمریکا، ان شاءالله وارد مباحث انتخابات آمریکا شد.

لباس ۳ هزار پوندی ایوانکا

روزنامه دیلی اکسپرس نیز به هزینه سرسام آوری که دختر رئیس جمهور آمریکا برای جلب توجه در مناظره متحمل شده اشاره نموده و گزارش داده که ایوانکا فقط برای لباس خود در این مناظره سه هزار پوند پرداخت کرده است.

نکته پایانی

آنچه از اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا می‌توان برداشت کرد این است که مشکلات موجود در داخل آمریکا برای هیچیک از نامزدها مهم نبوده و آنها در اولین رویارویی خود بیشتر در پی بی اعتبار کردن یکدیگر بودند تا ارائه برنامه و راهکار.

بایدن و ترامپ تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر، دو بار دیگر نیز با یکدیگر مناظره خواهند داشت و بر اساس وضعیت حاکم بر آمریکا باید منتظر پرده دری‌های بیشتر از سوی آنها باشیم.

در مناظرات بعدی، سیاست خارجی یکی از محورهای مهم گفتگوها خواهد بود و ترامپ که در دور اول ریاست جمهوری خود کاری کرده که اکنون تمامی متحدان ایالات متحده تبدیل به مخالفان آن شده‌اند باید به حملات پی در پی بایدن پاسخ بدهد.

کد خبر 5036884

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =