تغییرات مکانی شاخص‌های حدی بارش و دمای ایران بررسی شد

تغییرات مکانی شاخص های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر توسط پژوهشگران دانشگاه های حکیم سبزواری و کاشان بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، تغییرات مکانی شاخص های حدی بارش و دمای ایران طی دوره ۵۰ ساله اخیر، در پژوهش مشترک دکتر مهدی زارعی عضو هیئت دانشگاه حکیم سبزواری و دکتر سید حسن علوی ‌نیا عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان تحلیل و بررسی شد.

دکتر زارعی در تشریح این پژوهش گفت: نتایج تحقیق نشان از افزایش معنی دار میانگین حداکثر و حداقل دما در بیشتر مناطق کشور داشته است به طوری که دمای حداقل با سرعت بیشتری نسبت به دمای حداکثر افزایش یافته است.

وی افزود: براساس نتایج، افزایش دما منجر به تغییر و جابجایی در فصول و طول فصول مختلف شده و فصل رشد انواع مختلف گیاهان را کاهش می دهد.

زارعی ادامه داد: همچنین این تحقیق نشان داد، شاخص های حدی دما در کشور در حال افزایش است و شاخص های حدی بارش رو به کاهش بوده که علت اصلی آن تغییرپذیری طبیعی اقلیم است.

این پژوهشگر تاکید کرد: یافته های تحقیق می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار برنامه ریزان بخش کشاورزی و امنیت غذایی و مدیران منابع آب کشور قرار دهد.

همچنین نتایج حاصل از این پژوهش در نشریه International Journal of Climatology که از مجلات برتر حوزه هواشناسی و علوم جوی (Q۱) با IF: ۳.۹۲۸ می باشد، منتشر شده است.

گفتنی است علاقه مندان جهت دریافت این مقاله می‌توانند به آدرس اینترنتی https://rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/۱۰.۱۰۰۲/joc.۶۸۴۵ مراجعه کنند.

کد خبر 5036974

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =