ادبیات پایداری مناسبتی نیست

اهواز- شاعر و منتقد خوزستانی گفت: هفته دفاع مقدس بهانه خوبی برای آسیب‌شناسی ادبیات پایداری و مقاومت است اما باید دانست که این نوع ادبیات، مناسبتی و مقطعی نیست.

مصطفی بوعذار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه هفته دفاع مقدس بهانه خوبی برای آسیب‌شناسی ادبیات پایداری و مقاومت است اما ادبیات مناسبتی و مقطعی نیست، اظهار کرد: شاعران متعهدی که از ابتدای جنگ تاکنون آثار شایسته‌ای سرودند، در مراسم‌های ادبی هفته دفاع مقدس نیستند و برخی افراد جویای نام به عنوان «پیشکسوت» تقدیر می‌شوند که جای تأمل دارد.

وی اشتباه مکرر برخی مدیران فرهنگی استان در حمایت از جریان‌های مسموم ادبی و شناخته شده را آفت ادبیات پایداری و مقاومت می‌داند و اضافه کرد: نگاه اغراق آمیز و بزرگنمایی در موازات سیاه نمایی باعث شده است تا مخاطب گریزی را در این ژانر ادبی داشته باشیم.

دبیر جشنواره ادبی خوز خندان ادامه داد: حجم مطالبات شاعران متعهد از سالیان دور انباشته شده است و از فضای موجود فقط باند مافیای ادبیات خوزستان متشکل از برخی سودجویان و فرصت‌طلبان سود می‌برند و شاعران غیر همراه محکوم به حذف و خانه‌نشینی هستند.

این مدیر فعال فرهنگی گفت: برخی محافلی که در شهرستان‌ها به دور از حاشیه‌های معمول و به کشف و پرورش استعدادهای جوان می‌پردازند، تأثیر بیشتری از «شوآف های تبلیغاتی» در اهواز دارند.

مدیر انجمن ادبی شاهد اهواز افزود: ساماندهی انجمن‌های ادبی استان سال‌ها بر زمین مانده است و هفته «دفاع مقدس» زمان مناسب برای «نان به هم قرض دادن» نیست و باید حرمت‌ها را نگه داشت.

وی عنوان کرد: در سیاست‌گذاری‌ها باید برنامه‌ریزی فرهنگی صحیح و با هدف اجرای برنامه‌های شاخص در هفته دفاع مقدس لحاظ شود.

بوعذار تصریح کرد: افراد سودجو و پیمانکاران ادبی به نام «ادبیات دفاع مقدس» با همراهی برخی مدیران ناکارآمد همچنان جولان می‌دهند و عزمی برای بهبود این وضعیت تأسف‌بار نیست.

این داستان‌نویس در پایان گفت: حضور فعال نخبگان و آسیب‌شناسی ادبیات پایداری ضروری است و تعدد نهادهای موازی و برگزاری محافل ادبی توسط سازمان‌ها و ادارات گاهی هیچ تأثیری در رشد و ارتقای ادبیات ندارند و اغلب با هدف تولید آمار و ارقام صورت می‌گیرد که این امر جنبه‌های دورهمی دارد.

کد خبر 5038068

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =