احمد عزیزی با نوآوری در شعر، کشورگشای زبان فارسی بود

کرمانشاه- محمدمهدی سیار در نشست مجازی تحلیل اشعار احمد عزیزی گفت: احمد عزیزی با نوآوری در شعر، کشورگشای زبان فارسی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست مجازی تحلیل اشعار احمد عزیزی به همت محفل ادبی بیستون و کتابخانه عمومی امیرکبیر با حضور محمد مهدی سیار در صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه برگزار شد.

در این نشست مجازی ابوالفضل عزیزی (فرزند مرحوم عزیزی و کتابدار کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه) با محمدمهدی سیار، شاعر و استاد دانشگاه، در مورد تحلیل اشعار احمد عزیزی شاعر فقید گفتگو کرد.

محمد مهدی سیار اظهار کرد: احمد عزیزی نه فقط مرزبان بود بلکه با نوآوری در شعر کشورگشای سرزمین زبان فارسی بود، او آتشفشان خلاقیت بود.

وی در خصوص شخصیت زنده یاد احمد عزیزی گفت: جایگاه احمد عزیزی در شعر انقلاب یک جایگاه انکارناپذیر و تاریخی به حساب می‌آید و وی اعتبار زبان فارسی امروز است و نسل ما باید با آثار احمد عزیزی انس بگیرند، او گنجینه الهام در شعر است.

سیار ادامه داد: عزیزی در شعر صاحب سبک بود و یکی از خدمات بزرگی که وی به زبان فارسی داده این است که گستره دهنده زبان بود و قلمرو زبان را وسعت داد.

وی افزود: یک نمونه از نوآوری‌های احمد عزیزی واژه سازی های او بود؛ و همیشه زبان فارسی را متهم می‌کردند که در ترکیب سازی ضعیف است، اما احمد عزیزی ظرفیت‌های تازه‌ای معرفی کرد و مثلاً با پسوندهای زبان عبارت بدیعی خلق کرد.

این شاعر برجسته ادامه داد: صاحب سبک بودن و متفاوت بودن خود به خود ارزشمند نیست و پس تصرف و تمایز علاوه بر خروج از نُرم ادبی باید ساختار مناسب خلق و با مقبولیت همراه شود و در این شعر پیروانی پیدا شود که همه این ویژگی‌ها در شعر احمد عزیزی وجود داشت.

کد خبر 5041388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =