وقتی گرانی و کمبود لباس متعارف منجر به رونق بدحجابی می شود

بجنورد- این روزها دغدغه بانوان برای تهیه لباس متعارف و متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی از گرانی افسار گسیخته به کمبود اجناس نیز کشیده شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها، فرهنگ‌سازی هر رفتار متناسب با هنجارهای جامعه نیازمند تأمین یک سری زیرساخت‌ها است؛ اگر بخواهیم مردم را تشویق به دیدن برنامه‌های صدا و سیما کنیم ابتدا باید برنامه‌های جذاب در رسانه ملی تولید و پخش کنیم. اگر بخواهیم مردم به جای سفر به شمال، به سایر نقاط کشور نیز بروند باید جاده مناسب، هتل‌، رستوران و سایر زیرساخت‌ها را در شهرهای مختلف کشور ایجاد کنیم.

فرهنگ پوشش متعارف با هنجارهای جامعه اسلامی و ایرانی ما نیز همین‌طور است؛ پیش از آنکه هر اقدام فرهنگی و روشنگری در خصوص حجاب، عفاف و پوشش بانوان و آقایان مطرح شود، باید یک‌سری زیرساخت‌ها توسط نهادهای دولتی فراهم آید. زیر ساخت‌هایی که اگر نباشد هر چه قدر از حجاب و عفاف بگوییم نیز فایده‌ای ندارد.

همایش و کنگره دیگر پاسخ‌گو نیست

موضوع حجاب که این روزها گاهی بر سر زبان می‌افتد و گاهی از تیتر اخبار دور می‌شود، یکی از مسائلی است که نیاز به کار کارشناسی دقیق دارد؛ و بر کسی پوشیده نیست که با همایش و کنگره دیگر نمی‌شود جلوی رشد بی‌حجابی را گرفت.

وضعیت عفاف و حجاب گاهی آنقدر زننده می‌شود که امام جمعه بجنورد طی روزهای اخیر در تریبون‌های مختلف نسبت به آن واکنش نشان داد و از مسئولان مرتبط خواست تا فکری به حال این منکر در حال رشد کنند.

حجت الاسلام یعقوبی در یکی از این اظهارات خود گفت: گفتار درمانی برای ترویج حجاب کافی نیست بلکه باید سرچشمه‌های فساد را ببندیم و مانع شویم تا جامعه به سمتی لغزش پیدا کند که لباس مناسب نیز پیدا نشود.

گرانی پوشاک باعث بازتولید بدحجابی در جامعه می‌شود

وی نسبت به بی‌تفاوتی مدیران و مردم ابراز گلایه کرد و گفت: بودجه‌ها و پول‌ها برای این موضوع در کجا است؟ نهادهای دینی و شورای فرهنگ عمومی که یک ریال بودجه ندارد و ستاد امربه‌معروف و بنیاد عفاف و حجاب که تکلیف مکان و پولش مشخص نیست لذا همچون سربازی در قلب جنگ اما بدون سلاح هستند.

امام جمعه بجنورد هم چنین گفت: باید بودجه‌های فرهنگی محکم باشد اما تبدیل به اعتباراتی قطره چکانی می‌شود و حتی در ادارات و دستگاه‌های اجرایی نیز این اعتبارات را کم و در موضوعات دیگر مصرف می‌کنند.

اما زیرساخت‌های حجاب و پوشش برتر چیست؟ پیش نیاز حجاب داشتن چیست؟ اگر ما مردم را به رعایت پوشش مناسب سوق دهیم اما در بازار هیچ لباس مناسبی پیدا نشود، انذارها و هشدارها فایده‌ای دارد؟

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی به این موضوع نیز اشاره داشت. وی یکی از علل تولید بدحجابی را تولیدگران پوشاکی دانست که به فکر منافع دنیایی هستند و درد دین ندارد و لباس‌های مولد فساد را تولید می‌کنند.

حجت الاسلام یعقوبی ادامه داد: این لباس در دو مسیر تولید داخلی یا وارداتی به کشور در در دسترس جامعه قرار می‌گیرد که درنتیجه باعث می‌شود در بازار اسلامی لباس و پوشش مناسب برای بانوان به‌سختی پیدا شود.

ویترین‌های مملو از پوشاک نامتعارف

وقتی گشتی در بازار می زنیم این موضوع به وضوح قابل مشاهده است. اکثر و یا حتی تمام ویترین‌های مغازه‌های پوشاک از لباس‌های نامتعارف پر شده است. مانتوهای جلوباز و بدون دکمه و شلوارهایی کوتاه؛ آیا مشتری چاره‌ای جز خریداری این البسه را دارد؟
این سوال را از چند بانوی حاضر در یک فروشگاه پوشاک می‌پرسیم. فردی مانتویی اما با حجاب کامل در پاسخ به خبرنگار مهر می‌گوید: دو سه روزی است که کل بازار بجنورد برای پیدا کردن مانتوی بلند و پوشیده می‌گردم اما به هیچ عنوان پیدا نمی‌شود.


وی افزود: اگر مانتوی بلندی نیز پیدا شود بدون دکمه و سنجاق است و رسماً ما باید مانتوی جلو باز بپوشیم.
این بانوی بجنوردی از مسئولان نظارت بر بازار پوشاک گله می‌کند و ادامه می‌دهد: حداقل امر این است که هر کسی به هر شکلی می‌خواهد لباس بپوشد؛ اما اکنون اینگونه نیست و لباس باحجاب پیدا نمی‌شود و ما را به نوعی مجبور به بی حجابی می‌کنند.

خانم صفایی که نیز فروشنده این مغازه است در گفتگو با مهر سخنان مشتری‌اش را تأیید می‌کند و می‌گوید: مانتوهای بلند معمولاً گران‌تر هستند و به همین دلیل زیاد به مغازه‌ام نمی‌آورد. دخترم ۱۲ ساله است و بارها از من خواسته برایش چادر بخرم اما نمی‌توانیم. این واقعیت است و دروغ نیست. شرمنده دخترم هستم که نمی‌توانم برایش پوشش اسلامی تهیه کنم

وی افزود: من سعی می‌کنم البسه‌ای به مغازه ام بیاورم که مد روز است تا مشتری خودم را از دست ندهم و اکنون مد اینگونه مانتو و شلوار است اما این‌طور نیست که مانتوی بلند و پوشیده خریداری نکنم اما تعداد پایین‌تری می‌خرم که زودتر نیز تمام می‌شود.

قیمت نجومی چادر یک مانع بزرگ برای بانوان شده است

اما این مشکلات صرفاً مرتبط با مانتو بود. وقتی به ماجرای چادر ورود پیدا می‌کنیم وضعیت بسیار بد و بدتر می‌شود. قیمت‌های نجومی چادر بسیاری از دختران و زنان بجنوردی را از پوشش چادر منع کرده است. این را یکی از خریداران می‌گوید و ادامه می‌دهد: باور کنید من معتقد به چادر و پوشش اسلامی هستم اما به بازار بروید و قیمت چادر را نگاه کنید؛ چطور همسر من که کارگر ساختمانی است چادر چند صد هزار تومانی بخرد؟

وی افزود: به خاطر شرایط مالی خانواده‌ام ۸ ماهی است که چادر را کنار گذاشته‌ام و اکنون نیز نمی‌توانم خریداری کنم.

این مادر می‌گوید: دخترم ۱۲ ساله است و بارها از من خواسته برایش چادر بخرم اما نمی‌توانیم. این واقعیت است و دروغ نیست. شرمنده دخترم هستم که نمی‌توانم برایش پوشش اسلامی تهیه کنم.

در ادامه تهیه گزارش به مغازه فروش البسه اسلامی می‌رویم. خانم یزدانی در گفتگو با مهر اظهار کرد: تا سال گذشته تمام پارچه چادر کشور وارداتی بود و از سال گذشته که شهرکرد به تولید پارچه روی آورده حمایتی نداشته و مجبور هستند با کیفیت پایین تولید کنند.

رشد ۲ و نیم برابری قیمت چادر از ابتدای سال تاکنون

این فروشنده با اشاره به رشد ۲ و نیم برابری قیمت چادر و پارچه چادر از ابتدای سال تاکنون گفت: هر هفته نیز قیمت بالا می‌رود و چادری که نوروز امسال با ۲۰۰ هزار تومان می‌خریدیم، اکنون بالای ۵۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: تولیدکنندگان چادر نیز تولید خود را محدود کرده‌اند و بیشتر سفارشی کار می‌کنند و این موضوع قطعاً قیمت تمام شده جنس را شدیداً بیشتر می‌کند

چ

یزدانی بالا بودن قیمت مواد اولیه تهیه چادر را بسیار بالا دانست و گفت: این موضوع باعث می‌شود تولیدکنندگان بسیار اندکی وارد این حوزه شوند و از سوی دیگر افرادی نیز که وارد می‌شوند، چون تیراژ پایین است، قیمت رشد می‌کند.

این مغازه دار بجنوردی بیان داشت: اکنون با زیر ۲۰۰ هزار تومان می‌شود مانتوهای نامتعارف را خریداری کرد اما اگر بخواهید یک مانتوی حجابی بخرید باید حداقل ۵۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

وی افزود: افزایش هزینه‌ها باعث شده طراحی جدید چادر نیز تعطیل شود زیرا برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد که برای این حوزه هزینه اضافی بپردازد.

برای واردات لوازم آرایش ارز دولتی تخصیص داده می‌شود اما برای البسه اسلامی هیچ حمایتی صورت می‌گیرد و این دقیقاً برعکس اتفاقی است که باید بیفتد

یزدانی خریداری پوشاک اسلامی برای خانواده‌های متوسط را نیز ناممکن دانست و گفت: در برخورد با مشتری‌ها کاملاً مشهود است که عده‌ای به خاطر مشکلات مالی از خرید چادر صرف نظر می‌کنند و می‌گویند در نهایت چادر استفاده نمی‌کنیم.

این فروشنده تصریح کرد: حتی حاضر شده‌ام چادر را به عده‌ای به صورت قسط بندی شده بفروشم اما چند نفر را اینگونه می‌توانم به پوشیدن چادر ترغیب کنم؟

ارز دولتی برای لوازم آرایش آری برای البسه اسلامی خیر

وی خریداری یک پوشش کامل بانوی اسلامی را حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: برای واردات لوازم آرایش ارز دولتی تخصیص داده می‌شود اما برای البسه اسلامی هیچ حمایتی صورت می‌گیرد و این دقیقاً برعکس اتفاقی است که باید بیفتد.

یزدانی به سیاست‌های غلط مسئولان اشاره داشت و گفت: برخی نمایشگاه‌های حجاب و طراحی‌های صورت گرفته در آنها اصلاً متناسب نیستند و بیشتر یک نمایش محسوب می‌شوند به طوری که آن لباس‌ها را در جامعه نمی‌شود پوشید؛ هرچند با حجاب است اما تبرج محسوب‌می‌شود.

این فروشنده حل مسئله البسه اسلامی را نیازمند عزم ملی از سوی مسئولان دانست و بیان داشت: اقدام عملی و حتی زبانی برای ترویج پوشش برتر اسلامی تا زمانی که پیش نیازهای آنکه لباس با قیمت مناسب است، وجود نداشته باشد، به جایی نخواهد رسید.

کد خبر 5041454

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =