تشکیل کمیته حمایت از خیرین در معاونت اجتماعی قوه قضائیه

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در دیدار با خیرین گفت: به منظور حمایت های مادی و معنوی از فعالان و خیرین کمیته ای در این معاونت تشکیل خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر الفت در جمع خیرین گفت: دلگرمی که از وجود شما برای ما ایجاد می‌شود وصف ناشدنی است.

الفت با بیان اینکه خیر باید توانمند باشد که کارخیر انجام دهد. کسانی که در عرصه آسیب‌ها کار می‌کنند شدیداً در معرض آسیب هستند و دچار افسردگی می‌شوند و خستگی مفرط بر آنها عارض می‌شود، افزود: من وامثال من وظیفه داریم به خیرین کمک کنیم.

وی اعلام کرد: برای حمایت‌های مادی و معنوی از خیرینی که دچار مشکل شده‌اند کمیته حمایتی در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تشکیل خواهیم داد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به همکاری بیش از نیم قرن نهادهای مردمی و قوه قضائیه در کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: در سالیان متمادی همکاری جدی بین قوه قضائیه انجمن‌های خیریه، سمن‌ها و نهادهای مردمی برای کنترل وکاهش آسیب‌های اجتماعی، اصلاح و باز اجتماعی کردن مجرمین، توانمندسازی و اشتغال مجرمان وجود داشته است.

الفت اظهار کرد: زندانیان از اقشار مطرود هستند که کمترین توجه به آنها می‌شود و کمترین گرایش برای خدمت به آنها و خدمت رسانی به اعضای خانواده‌های آنها وجود دارد.

وی بیان کرد: همه خیرین ابتدا متوجه مسجدسازی می‌شوند، دنبال ساخت مراکز درمانی، مدرسه سازی، حوزه علمیه، دانشگاه، بیمارستان و… و وقتی نوبت به زندانیان می‌رسد این تمایل وجود ندارد.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: وقتی نوبت به خانواده‌ها می‌رسد خیرین خیلی دوست ندارند اعتبارات خود را در این حوزه هزینه کنند.

الفت گفت: برای اینکه خیرین را وارد عرصه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کنیم تلاش زیادی کردیم، بخصوص در بحث زندانیان موفقیت‌های فوق العاده ای داشته و داریم چون با خیرینی با سلیقه، خوش فکر، که گوش‌های شنوا وچشم های بصیر دارند همکاری داریم.

وی با اشاره به اینکه خیرین توانایی و ظرفیت هزینه کردن وتشخیص اولویت‌ها را دارند اظهار کرد: شما پاسخ احساسات خود را به موقع می‌دهید و به موقع تکلیف اجتماعی را تشخیص می‌دهید واقدام می‌کنید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه برای شما انسان بودن کسانی که نیازمند کمک هستند مهم است گفت: اینکه ظاهر نیازمند و فکر و عقیده اش چیست برای شما مهم نیست، شما دنبال این هستید که امانت الهی را حفظ کنید و دل خدا را شاد کنید.

الفت اظهار کرد: آیت الله رئیسی انسان بسیار ظریفی است و زمانی که ناهنجاری‌های جامعه را می‌بیند نمی‌تواند تحمل کند و عکس‌العمل نشان می‌دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه افزود: از زمانی که آیت الله رئیسی در صدر قوه قضائیه قرار گرفته به دنبال این است که دستورالعمل چگونگی همکاری نهادها و سمن‌ها با قوه قضائیه تدوین شود.

الفت گفت: رئیس قوه قضائیه معتقد است هفتاد درصد وظایف دستگاه قضائیه قابلیت دارد با سامان‌های مردم نهاد به مشارکت گذاشت شود.

وی بیان کرد: آیت الله رئیسی تربیت شده مکتب اهل بیت است، او می‌گوید با مردم کار کنید و با مردم بر مردم حکومت کنید. او معتقد است سازمان‌های مردم نهاد باید در حکومت کردن با نهاد حاکمیتی مثل قوه قضائیه مشارکت داشته باشند. او معتقداست ما باید سراغ آنها برویم و در سیاست گذاری ها با آنها مشارکت کنیم در قضاوت کردن، اصلاح و تربیت، کاهش آسیب‌ها، اصلاح بزه دیده‌ها با انجمن‌ها و نهادهای مردمی مشارکت داشته باشیم.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه آیت الله رئیسی می‌گوید سمن‌ها را توانمند کنیم و فعالیت آنها را تسهیل کنیم اظهار کرد، ماده ۲ دستورالعمل نحوه همکاری نهادهای مردمی با قوه قضائیه که با دقت تنظیم شده ما را مکلف کرده که رویکرد مشارکت مردمی را تقویت کنیم و اگر یک جایی مانعی به غیر حق برای آنها ایجاد شد، مانع را مرتفع کنیم.

الفت گفت: ارتقای توانمندی و ظرفیت سمن‌ها از جمله وظایف ماست و علاوه بر آن ما می‌خواهیم ظرفیت قوه قضائیه را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه سمن‌های ما ریشه در خانواده، بزرگ‌تر ها، ریش سفیدها، گیس سفیدها، محبت و اهل بیت دارند اظهار کرد: ریشه سمن‌ها خیلی عمیق است،

معاون رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: اگر می‌خواهید خیری را از نفس بندازید کافی است او را از میدان بیرون بکشید و روی نیمکت ذخیره بگذارید.

الفت گفت: اگر بخواهیم خیری را منکوب کنیم کافی است چشمه احساسات او را خشک کنیم و اگر بخواهیم خیری را به حرکت دربیاوریم باید وضعیت را برایش ترسیم کنیم، با او یکرنگ باشیم، او را محرم بدانیم و به او بگوییم اقشار مختلف دچار چه وضعیتی شده‌اند.

وی ادامه داد: وقتی شرایط را مخلصانه در عالم برادری ترسیم کردیم آن‌وقت خیر به کمک هم نوعان خود می‌آید چون نوع دوست است.

در پایان این دیدار دوستانه بااعطای حکم توسط احمدی هنری شعبانی مدیر کل مشارکت‌های مردمی و سرمایه اجتماعی، دکتر احمد هوشنگی به عنوان مدیر کمیته انجمن‌های خیریه قوه قضائیه منصوب شد.

پس از ابلاغ دستورالعمل ریاست قوه قضائیه برای تدوین نحوه همکاری نهادهای مردمی با قوه قضائیه، ۲ کمیته مردم نهاد درحوزه های سلامت و انجمن‌های خیریه در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تشکیل شدند.

کد خبر 5052380

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =