ناامیدی و بی‌انگیزگی کشتی‌گیران با لغو پیکارهای انتخابی

مربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی معتقد است منتفی شدن چرخه انتخابی تیم‌های ملی بنا به دلایل مختلف و غیرمنطقی به هیچ عنوان به سود کشتی نیست و باعث بی‌انگیزگی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بحث عدم برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی که قرار بود در قالب چرخه انتخابی برای گزینش ملی پوشان اعزامی به مسابقات جهانی و المپیک برگزار شود با انتقاد بسیاری از اهالی کشتی مواجه شده است.

لغو رقابت‌های انتخابی کشتی در حالی صورت گرفت که تا همین چندی پیش شاهد برگزاری پیکارهای لیگ بودیم و اردوهای تیم ملی هم مدتی است آغاز شده، اما متولیان کشتی و اعضای کادر فنی فعلاً تصمیمی برای برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان را ندارند.

در همین راستا مهدی محمدی مربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی و یکی از ملی‌پوشان پیشین ایران گفت: برگزار نشدن رقابت‌های انتخابی تیم ملی فقط موجب ناامیدی و بی انگیزه شدن کشتی‌گیران می‌شود. با وجود تصمیم رئیس فدراسیون کشتی مبنی بر برگزاری انتخابی، متأسفانه با توجه به شرایط کرونایی، فشارهایی برای عدم برگزاری مسابقات بر وی تحمیل می‌شود و همه چیز به کادر فنی محول شده است.

مربی پیشین تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران با تاکید بر اینکه عدم برگزاری انتخابی، به از بین رفتن انگیزه‌ها و روند پشتوانه سازی در کشتی می‌انجامد افزود: ما نباید به لحاظ فنی و قانونی، یک بار کشتی‌گیران را سر وزن بیاوریم و با آزمون انتخابی محک بزنیم. متأسفانه هنوز به این نتیجه نرسیدیم که چطور و چگونه باید به‌صورت قانونمند مسابقات انتخابی را برگزار کنیم.

محمدی اظهار داشت: باور کنید هیچ اتفاق خاصی در اردوهای تیم ملی نمی‌افتد. اگر هم گاهی نتیجه می‌گیریم، نتیجه زحمت مربیان باشگاه‌ها و خود کشتی‌گیران است. به‌عنوان کسی که ۱۰ سال در اردوهای تیم ملی بودم باید عرض کنم برخی از اعضای کادر فنی در تیم ملی فقط کشتی گیران را تخریب می‌کنند و کار دیگری بلد نیستند. به واقع چرا باید در تاریخ المپیک و در کشتی فرنگی فقط ۳ مدال طلا کسب کرده باشیم و سپس هیچگاه نتوانیم چنین موفقیتی را تکرار کنیم.

عضو سابق تیم ملی افزود: متأسفانه راهکاری برای پشتوانه سازی و اهمیت دادن به نفرات دوم تا چهارم نداریم و معمولاً به آنها برای رسیدن به نفر اول بها داده نمی‌شود. مگر غیر از این است که باید به کسانی که به اردوی تیم ملی دعوت می‌شوند راهکار ارائه داد و نفرات دوم و سوم را پشتیبانی کرد تا به نفر اول وزن خود برسند، اما آیا واقعاً هم اکنون این اتفاق رخ می‌دهد؟

محمدی ادامه داد: به عنوان کسی که در تمام رده‌های سنی مربی بوده‌ام از خواسته بچه‌ها مطلعم و اگر حرفی می زنم برای سر بلندی کشتی است و چیزی را برای خودم نمی‌خواهم. در کشتی نباید شخص تصمیم بگیرد و این قانون است که می‌تواند تعیین کند چه کسی بهتر از دیگر مدعیان است.

وی خاطر نشان کرد: به نظر من اگر کادر فنی تیم ملی اعتقادی به مسابقات انتخابی ندارد صراحتاً اعلام کند تا کشتی گیران دوم به بعد هم تکلیف خود را بدانند. متولیان کشتی در رأس فدراسیون تلاش خود را می‌کنند، اما برخی با رفتارهای خود در روند برنامه‌های فدراسیون مشکل آفرینی می‌کنند. متأسفانه امروز مربیان تیم ملی، نفرات تیم را شانسی انتخاب می‌کنند، اما فردا مربیان دیگری به شکل دلخواه خودشان عمل می‌کنند. به واقع در کجای دنیا با تغییر سرمربی تیم ملی، تمام قانون هم تغییر می‌کند؟

مربی اسبق تیم ملی کشتی فرنگی در پایان افزود: مطمئن هستم علیرضا دبیر قصد و انگیزه برگزاری مسابقات انتخابی را دارد ولی تحت فشار قرار گرفته است. رئیس فدراسیون چندی پیش به نکته قابل تأملی اشاره کرد و گفت که تعداد کشتی‌گیران نسبت به سالهای گذشته بسیار کم شده است. به واقع یکی از دلایل این افت، همین رفتارهاست که کشتی گیران را ناامید و بی انگیزه می‌کند. متأسفانه زمانی که برخی ملی پوشان با سلیقه کادر فنی انتخاب می‌شوند، کشتی گیران هم ترجیح می‌دهند این رشته را رها کنند و با سرخوردگی به دنبال کار دیگری می‌روند.

کد خبر 5053043

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha