یک توافق وبیناری بین یونسکو و گردشگری/ تغییر در تیم مشاوران خارجی

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی نتیجه وبینار با رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو را تغییر مشاور ارشد وآغاز رسمی فاز دوم تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری با استقرار تیم مشاوره جدید درتهران اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در تشریح نتایج برگزاری وبینار با «سوتان سوتکوفسکی» رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران که بعدازظهر روز گذشته در محل معاونت گردشگری برگزار شد؛ گفت: از یک سال و نیم پیش تا کنون پروژه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری کشور در معاونت گردشگری در حال پیگیری است. طبق توافق صورت گرفته با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۱۳۹۷ تصمیم بر آن شد تا دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری نیز مشاوران با تجربه بین‌المللی را برای کمک به مشاوران داخلی معرفی کند و از آنجایی که آن سازمان در ایران دفتری ندارد؛ پیگیری اجرای این توافقات به دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موضوع به دلیل وجه غالب گردشگری تاریخی – فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات به عمل آمده، دفتر منطقه‌ای یونسکو نیز در پروژه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری به طور مستقیم وارد همکاری فنی شد.

تیموری با بیان اینکه در آذر ماه گذشته مشاور مورد نظر با معرفی از سوی سازمان جهانی گردشگری و تأیید توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و با هماهنگی دفتر منطقه‌ای یونسکو به ایران آمد؛ گفت: مشاور مورد نظر ضمن برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد با مدیران و ذینفعان این حوزه از جمله وزیر محترم وزارتخانه متبوع، چندین بازدید ازاستان‌های کشور را نیز انجام داد تا در پی این فعالیت‌ها شرح خدمات مورد نظر نهایی و مورد موافقت قرار گرفت.

معاون گردشگری افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای در این همکاری‌ها پیش آمد اما مجدداً با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی معاونت گردشگری، بودجه‌ای که توسط اتحادیه اروپا در قالب پروژه جاده ابریشم برای این موضوع اختصاص پیدا کرده بود؛ دوباره در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه تصویب و تمدید شد.

به گفته معاون گردشگری وبینار برگزار شده با رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو، آغاز فاز جدید تدوین برنامه توسعه گردشگری یعنی شروع اجرای شرح خدمات قبلی بوده است که قبلاً آماده و تأیید شده است.

تیموری با اشاره به اینکه در این نشست مجازی با تغییر مشاور ارشد برنامه ملی و کیفیت حضور نامبرده در جمهوری اسلامی ایران به توافق رسیدیم و مشاور پیشنهادی معاونت گردشگری نیز مورد تأیید قرار گرفت؛ اظهار کرد: در همین راستا فهرستی از مشاوران به صورت مشترک توسط معاونت گردشگری وزارت، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و یونسکو آماده و نهایی شده است؛ لذا انتظار می‌رود به زودی کار تدوین پروژه با حضور تیم مشاوره جدید و استقرار آنها در معاونت گردشگری آغاز شود.

معاون گردشگری در پایان یادآور شد: در حال حاضر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همکاری بسیار خوبی با سازمان جهانی گردشگری دارد و عضویت در چندین ارگان و کمیته تخصصی این سازمان بیانگر تعامل کاملاً تخصصی کشورمان با UNWTO است که می‌توان به مواردی از جمله عضویت در شورای اجرایی سازمان به عنوان دومین رکن مهم تصمیم‌گیری سازمان جهانی گردشگری، عضویت در کمیته آموزش سازمان جهانی گردشگری، عضویت در کمیته مربوط به اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری و عضویت در کارگروه تدوین حقوق و مقررات مربوط به گردشگران و ذینفعان گردشگری را نام برد.

کد خبر 5053253

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha