نقش کاردرمانگران در بازتوانی بیماران کرونایی

نقش کاردرمانگران در بازتوانی بیماران مبتلا به کرونا، ایجاد عملکرد مطلوب فردی و اجتماعی و بازگشت آنها به زندگی عادی و مستقل بسیار مهم و مؤثر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، منصور رایگانی، گفت: طب توانبخشی یکی از مباحث مهم در پزشکی و سلامت است و یکی از حلقه‌های مهم زنجیره سلامت پس از پیشگیری و درمان محسوب می‌شود.

وی افزود: متخصصان این حیطه تلاش می‌کنند با ارائه خدمات توانبخشی بیمارانی که پس از یک دوره سخت بیماری دچار کاهش توانایی جسمی یا روحی شدند را به زندگی و فعالیت روزمره بازگردانند.

به گفته رایگانی، تیم توانبخشی متشکل از گروه‌های مختلف شامل پزشک متخصص طب فیزیکی توانبخشی و کارشناسان طب توانبخشی است. این کارشناسان به همراه پزشک متخصص وظیفه بررسی، تعیین نوع خدمات و پیگیری امور مربوط به توانبخشی بیماران را برعهده داشته و نقش بسیار مهمی در ارائه خدمات به بیماران ایفا می‌کنند.

وی، یکی از حیطه‌های بسیار مهم توانبخشی را کاردرمانی برشمرد و یادآور شد که کار درمانگران در دو جنبه جسمانی و روانی مشغول ارائه خدمت به بیماران هستند.

رئیس کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش با ذکر این که در کاردرمانی عملکرد مستقل، حضور و ارائه نقش اجتماعی بیماران بسیار اهمیت دارد خاطرنشان کرد: نقشه کار، اقدامات توانبخشی و برنامه ریزی کار درمانگران با هدف ایجاد عملکرد مطلوب فردی و اجتماعی در بیماران صورت می‌گیرد.

به گفته وی، در حیطه کاردرمانی تمامی تکنیک‌ها، روش‌ها، ورزش‌ها، آموزش‌ها و به کارگیری دستگاه‌های مختلف به منظور بازگشت بیمار به زندگی فردی و اجتماعی است به نحوی که تا حد امکان بتواند فردی کارآمد و مستقل در زندگی خود باشد.

رایگانی با اشاره به این که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا دچار اختلالات سیستم‌های مختلف قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی، ریوی و در نهایت ناتوانی و از کارافتادگی می‌شوند، نقش کار درمانگران را در توانبخشی این افراد بسیار مؤثر برشمرد.

وی با اشاره به کاهش ظرفیت کاری و توانمندی عملیاتی بیماران کرونایی بستری شده در بخش‌های عادی یا ویژه پس از بهبودی خاطرنشان کرد: کلینیک‌های توانبخشی از جمله درمانگاه کاردرمانی نقش مهم و مؤثری در توانبخشی بیماران و بازگشت آنها به شرایطی که بتوانند فعالیت‌های مطلوب قبل از ابتلاء به بیماری را داشته باشد ایفا می‌کنند.

به گفته رایگانی، این بیماران پس از ترخیص از نظر حرفه‌ای دچار اختلال و نقصان عملکرد می‌شوند که در این کلینک ها همکاران کاردرمانی با ارائه ورزش‌های مختلف، افزایش توان قلبی و عروقی و تکنیک‌های مختلف به بیمار کمک می‌کنند تا با یادگیری مجدد توانمندی‌های قبلی خود را به دست آورده و به کارها و فعالیت‌های روزمره بازگردند.

وی اظهار امیدواری کرد فعالیت کلینیک‌های توانبخشی جامع بیماری کرونا با تاکید بر اقدامات بازگرداننده بیمار به شرایط قبل از بیماری بتواند گام مؤثری در تسریع بهبودی بیماران و بازگشت آنان به زندگی عادی باشد.

اشکان ایرانی کار درمانگر و عضو گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی با اشاره به درگیری اندام‌های مختلف بدن بیماران در اثر بیماری کووید ۱۹ و ناتوانی‌های حاصل از این بیماری خاطرنشان کرد: کار درمانگران گروهی هستند که در حیطه‌های مختلف سلامت روانی و فیزیکی به بیماران خدمت رسانی کرده و به توانبخشی جسمی و روانی آنان می‌پردازند.

به گفته وی کار درمانگر در حوزه سلامت روان به بیمار کمک می‌کند تا بر استرس و اضطراب ناشی از این بیماری فایق آمده و سلامت روحی و روانی خود را بازیابد. در بعد فیزیکی نیز سعی می‌کند با انجام اقدامات توانبخشی حرکتی و عملکرد ریوی بیمار کرونایی که دچار درگیری ریوی شده است را بهبود بخشیده تا بتواند به فعالیت‌های روزمره برگردد.

اشکان ایرانی توانبخشی ریوی و بازتوانی حرکتی را از جمله اقداماتی برشمرد که برای مبتلایان به کووید ۱۹ انجام می‌شود تا ضمن کاهش خستگی ناشی از این بیماری، فرد مبتلا سریع‌تر توانایی لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره فردی و اجتماعی را به طور مستقل پیدا کند.

عضو گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی در ادامه گفت: در بیماران کرونایی که دچار سکته‌های قلبی و مغزی شدند، بازتوانی قلبی، ریوی و مغزی و توانبخشی جسمی انجام می‌شود تا به سرعت از کارافتادگی اندام‌های وی برطرف شده و فرد برای انجام فعالیت‌های روزمره زندگی خود مستقل شده و با توانبخشی جسمی عملکرد اندام خود را بازیابد.

کد خبر 5056596

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =