کار جهادی یعنی تبدیل تهدیدها به فرصت

قزوین - جوانان قزوینی با تشکیل پویش حاشیه قزوین به معنای واقعی و ملموس اثبات کردند کار جهادی تبدیل تهدیدها به فرصتی بزرگ است.

به گزارش خبرنگار مهر، شیوع کرونا آغاز نوع جدیدی از گرفتاری و بلا برای بشر و مردم کشورمان بود. سختی‌های روزگار روز به روز در این ایام، چهره تلخ خود را بیشتر به رخ کشید و دردها را بیشتر نمایان کرد.

در همان هفته‌های نخست شیوع این بیماری و درست در زمانی که تنگناهای اقتصادی زندگی را برای مردم سخت‌تر می‌کرد فرمان مقام معظم رهبری برای ورود گروه‌های جهادی و آغاز یک رزمایش بزرگ، معادلات را تغییر داد.

این بار هم مثل همیشه یک تهدید جدی در این کشور به فرصتی بزرگ نمایان شد. فرصت همدلی و همراهی قلب‌ها و ایثار مردم.

مردم و مخصوصاً جوانان در قالب پویش‌ها و گروه‌های جهادی برای لبیک به فرمان ولی امر خود راهی میدان جهاد و مبارزه با کرونا شده و هرکسی به نحوی به کمک مردم آسیب دیده شتافت.

در استان قزوین نیز پویش‌ها و گروه‌های جهادی زیاد و متنوعی شکل گرفت. هرکدام از آنها با تعریف کردن زمینه جدیدی از خدمت رسانی به کمک آسیب دیده‌گان شتافت.

یکی از این پویش‌ها، پویش در حاشیه بود. تعدادی جوان بدون نام و نشان در راستای رزمایش مواسات و با محوریت مسجد وارد میدان نبرد شدند.

پویش حاشیه قزوین با هدف کمک به مناطق محروم و حاشیه‌ای شهرستان قزوین تشکیل شد و در مدت کوتاهی توانست با اقدامات جهادی خود گره از کار و زندگی جمع کثیری از مردم مستضعف باز کند.

محمد خورشیدی دبیر این پویش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به تشکیل پویش در حاشیه اظهار کرد: پیرامون دستور مقام معظم رهبری در مرحله اول و تشکیل ستاد مواسات، یک ستاد میانی ذیل قرارگاه مواسات استان تشکیل شد که کار ستاد مواسات را در حاشیه قزوین پیگیری می‌کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط خاصی که کرونا ایجاد کرده و فشارهای اقتصادی حاکم، این ستاد با نگاه کار و کمک اقتصادی که برای مناطق حاشیه‌ای قزوین ایجاد شده بود و همچنان نیز کار آن ادامه دارد.

خورشیدی ادامه داد: این پویش در ابتدا در مناطقی همچون محمودآباد نمونه، چوبیندر، شریف‌آباد و برخی روستاهای استان شکل گرفت.

وی تصریح کرد: کار را در دو بازه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کردیم و تلاش کردیم تا در هر دو حوزه بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود مشکلات مردم را رفع کنیم.

تلاش برای ایجاد اشتغال خرد در حاشیه شهر

دبیر پویش حاشیه قزوین اضافه کرد: در کوتاه مدت در شاخه مجزا از جمله درمانی، بسته معیشتی، تسویه حساب بدهی به صنوف، نان مهربانی و… گام برداشتیم و در حوزه بلند مدت نیز اقداماتی همچون اشتغال‌زایی خرد و خانگی وکار عمرانی در دستور کار پویش قرار گرفت.

وی اضافه کرد: به طور مثال در شهر محمودآباد با راه اندازی کارگاه شاهد دوخت کاپشن و لباس توسط خانواده‌ای شناسایی شده و درآمدزایی برای آنان هستیم.

خورشیدی تصریح کرد: در سوی دیگر در منطقه چوبیندر به همت جوانان عضو پویش، منزل مسکونی برای یک خانواده محروم در حال ساخت و تکمیل است.

وی عنوان کرد: این پویش امروز به مراتب قوی‌تر از گذشته در میدان کمک به مردم در مناطق حاشیه شهر فعال بوده و اتفاقاً در این حوزه دستاوردهای بسیار خوبی را بدست آورده است.

بیکاری مشکل عمده حاشیه شهر قزوین

خورشیدی بزرگترین مشکل مناطق حاشیه‌ای شهر قزوین را بیکاری دانسته و گفت: بیکاری در این مناطق سبب بروز مشکلات جانبی همچون اعتیاد و مسائل معیشتی شده و اگر حل نشود شاهد بحران‌های دیگری نیز خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال خانگی کارهای بسیار خوب و زیرساختی برداشته شد، تصریح کرد: حمایت از کارگاه‌های کوچک مانند خیاطی و لباس دوزی از جمله این اقدامات بوده است.

دبیر پویش حاشیه قزوین اضافه کرد: توزیع بیش از ۲ هزار بسته معیشتی به صورت ماهیانه و توزیع مستمر بسته‌های حمایتی از جمله اقدامات کوتاه مدتی بوده که در طی این مدت توسط پویش در حاشیه عملیاتی شده است.

شناسایی ۳ هزار خانواده محروم

وی با بیان اینکه متأسفانه ۳ هزار خانواده محروم و مستضعف در حاشیه شهر قزوین شناسایی شده است، گفت: این خانواده‌ها در سطوح مختلف دسته بندی شده و بنا به سطح محرومیت امدادرسانی می‌شوند.

خورشیدی اضافه کرد: کار کاملاً به صورت مردمی اداره می‌شود و خیرین ستون این خیمه هستند و از حضور خیرین بیشتر نیز استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به دستور جدید حضرت آقا در این میدان با قدرت بیشتری حضور داریم و سعی خواهیم کرد تا خدمات رسانی به اقشار محروم را توسعه دهیم.

دبیر پویش حاشیه قزوین از اجرای طرح خانه به خانه در شهرهای محمودآباد، شریف‌آباد و چوبیندر در حوزه درمان و برای شناسایی محرومین نیازمند به خدمات درمانی خبر داد و گفت: در این طرح ۱۰۰ نفر شناسایی و برای کار درمانی بر روی آنها برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: یکی از کارهای این مجموعه تسویه حساب دفتری خانواده‌های بدهکار بود که نمی‌توانستند نیازهای اولیه خود را تأمین کرده و برای آن بدهکار شده بودند. در این حوزه در شهرهای حاشیه‌ای کارهایی را صورت دادیم تا مشکلات این دست از افراد حل شود.

خانواده‌ها برای تأمین سیب زمینی و پیاز هم حساب دفتری داشتند

طالبی یکی از کسبه شهر محمودآباد است. او در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به کار بزرگ این گروه جهادی عنوان کرد: تعدادی از شهروندان بودند که مشکلات مالی و معیشتی زیادی داشتند و مجبور بودند کالا به صورت نسیه دریافت کنند و عمده این بدهی‌ها نیز برای تأمین کالاهایی همچون سیب زمینی و پیاز بود.

وی عنوان کرد: برخی از این افراد بدهی‌های بالایی داشتند و در حالی که شرایط برای ما سخت شده بود، نمی‌توانستم مانع فروش کالاهای اولیه ای همچون سیب زمینی و پیاز به آنها شوم و از طرفی خود این خانواده‌ها نیز دیگر خجالت می‌کشیدند.

این کسبه شهر بیان کرد: کار خوب این جوانان باعث شد تا گام بزرگی برای این خانواده‌ها برداشته شود که جای تشکر و قدردانی دارد.

دستگاه‌ها باید از گروه‌های جهادی حمایت کنند

خورشیدی دبیر پویش حاشیه قزوین ادامه داد: در این مسیر مشکلات زیادی وجود دارد اما طبیعتاً بخشی از این مشکلات باید به صورت حاکمیتی حل شود و از توان این پویش و گروه‌های جهادی خارج است.

وی اظهار کرد: مسائلی همچون اشتغال باید به صورت زیرساختی و با کمک نهادها و دستگاه‌های دولتی و حکومتی رفع شود و نمی‌توان از یک پویش و گروه جهادی انتظار حل مسائلی همچون اشتغال و اعتیاد در مناطقه حاشیه‌ای را داشت.

دبیر پویش حاشیه قزوین افزود: به طور مثال در حوزه ساخت خانه برای محرومین کمیته امداد ظرفیت بسیار بالایی دارد اما قوانین، مانع ورود جدی تر آنها به این حوزه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بدون شک طی این مسیر کار ساده ای نبوده و نیست. این جوانان نشان دادند که می‌توانند با تکیه بر همت والای خود نه تنها در میدان نبرد با کرونا خوش بدرخشند، بلکه از تهدیدی به نام کرونا فرصتی برای همدلی بسازند.

امروز نیز پس از فرمان دوباره ولی امر مسلمانان جهان، زمان آن رسیده که گروه‌های جهادی با پشتوانه‌ای به نام دولت و دستگاه‌های حاکمیتی در این راه گام‌های بزرگ‌تر و موثرتری را بردارند.

ابزارک تصویرابزارک تصویر

کد خبر 5059002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =