استکبار جهانی در دنیا علیه کرامت انسانی رفتار می‌کند

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا و استکبار جهانی در دنیا علیه کرامت انسانی اقدام می‌کنند به طوری که آنها جز سود و منفعت خود هیچ ملاحظه دیگری را رعایت نمی‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار منطقه‌ای آمریکای جنوبی با موضوع «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با بلایا و مصائب» بامداد سومین روز از برگزاری سی و چهارمین کنفرانس و حدت اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی سخنانی در این وبینار ضمن عرض ادب و احترام به شرکت کنندگان به خصوص اهالی آمریکای لاتین اعم از اسپانیولی زبان‌ها و پرتغالی زبان‌ها تصریح کرد: خداوند متعال برای انسان دو ویژگی تعیین کرده و دستور داده که ما از این دو لطف خدا که به بشر عنایت کرده است نگهداری کنیم.

وی ادامه داد: اولین ویژگی کرامت انسان است؛ به این معنا که خداوند به بشر کرامت عطا کرده؛ کرامت به معنای شرف و مختصاتی از انسان است که انسان به تنهایی داراست و به هیچ موجود دیگری این کرامت عنایت نشده است.

شهریاری اظهار کرد: در تفاسیر از این کرامت به معنی عقل تعبیر شده است که با آن می‌تواند در جهان تدبیر کند، خیر و شر و حسن و قبح و حق و باطل را تشخیص دهد و با استفاده از این عقل می‌تواند از امکانات محیط زیست استفاده کند و در تحصیل رزق و روزی خود در دنیا اقدام کند.

وی افزود: بشر به وسیله این عقل کارهایی می‌کند که حیوانات دیگر قادر به انجام آن نیستند، طبخ و آشپزی برای غذای خودش، خیاطی برای پوشش خود، شربش، نکاحش و خانه سازی و زندگی اجتماعی او در شهر و روستا از مختصاتی است که به وسیله عقل انسانی به سمت آن هدایت شده است.

دبیر کل مجمع تقریب گفت: تمام رفتارها و سبک زندگی که به صورت اختصاصی در باب انسان ملاحظه می‌کنید و در باب هیچ موجود دیگری در روی کره زمین نمی‌بینیم، ناشی از عقل خدادادی اوست که با این عقل خود می‌تواند در جهان تدبیر کند و زندگی متفاوتی از موجودات دیگر رقم بزند؛ این کرامت و شرف انسان است و انسان در برابر این فضیلتی که خداوند متعال به او عنایت فرموده مسئولیت دارد و باید آن را حفظ کند.

وی تصریح کرد: امروز ملاحظه می‌کنیم که آمریکا و استکبار جهانی و حامیان آن در دنیا علیه این کرامت انسانی اقدام می‌کنند به طوری که آنها جز سود و منفعت خود و منفعت سرمایه داران خاصی که در کشور خودشان زندگی می‌کند هیچ ملاحظه دیگری را رعایت نمی‌کنند.

دکتر شهریاری ادامه داد: ملاحظه می‌کنیم که رفتارهای استکبار جهانی به طوری است که برای انسانی که خدا به او کرامت و شرافت عنایت کرده، هیچ نوع ارزشی قائل نیست و آنچه برای استکبار جهانی و آمریکای جهانخوار مورد عنایت است؛ عمدتاً سرمایه داران محدودی هستند که بنا بر آمار خودشان ۱۰۰ نفر از مردمی هستند که در دنیای غرب استکباری زندگی می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد از ثروت جهانی را در اختیار دارند؛ خوب اینها چیزی جز سود خود در نظر نمی‌گیرند و برای رسیدن به این سود از هیچ نوع نقض حقوقی روی گردان نیستند.

وی خاطر نشان کرد: آنها کرامت بشر زیر پا می‌گذارند و برایشان مهم نیست که زن و بچه مردم به هلاکت برسند، برایشان مهم نیست که دیگران گرسنگی و تشنگی بکشند، برایشان مهم نیست که دیگران در رنج و عذاب و درد و بیماری زندگی کنند.

دکتر شهریاری افزود: دومین ویژگی بحث عدالت است خداوند متعال امر کرده که عدالت پیشه کنیم و به همدیگر نیکی کنیم، از بغی و ظلم به جان و مال و ناموس مردم نهی کرده است و این از مختصاتی است که خداوند متعال برای ارتباطات بشری قائل شده است و گفته است اگر شما انسان‌ها با هم ارتباط می‌گیرید سعی کنید این ارتباطات ظالمانه نباشد نه شما به کسی ظلم کنید و نه اجازه دهید کسی به شما ظلم کند.

وی با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: رعایت عدالت یکی از اصول اساسی حیات بشر تلقی می‌شود که امروز ملاحظه می‌کنید که آمریکا علی رغم اینکه مردم بسیاری از مردمش در گرسنگی و فقر و تنگدستی و بیچارگی و تنهایی و بی خانمانی به سر می برنده فقط به فکر افزودن ثروت ثروتمندان خود است و با فروش سلاح به کشورهای دیگر سعی می‌کند ثروت خود را انباشته کند و با پشتیبانی از ستمکاران دنیا سعی می‌کند مناطقی که منافع خودش در آنجاست را حفظ کند.

دبیر کل مجمع تقریب ادامه داد: آمریکا به جز به منافع خود به هیچ چیز دیگر فکر نمی‌کند و برای رسیدن به این منافع حاضر است هر ظلم و زوری را در جهان مرتکب شود و از ثروت خود برای ابقای این ظلم و زور استفاده می‌کند.

وی افزود: ما انسان‌های آزاده در دنیا کم نداریم انسان‌های که در سراسر دنیا از جمله در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند و متوجه این ظلم و بی عدالتی قیام کردند و در برابر آن ایستاده اند.

دکتر شهریاری گفت: امیدوار هستیم که مستکبران جهانی به ویژه آمریکا و سرمایه داران و سردمداران و رؤسا و حامیان این کشور متنبه شوند و به مسیری که برای انسان تعریف شده توجه کنند و عدالت پیشه کنند و از خوی استکباری خود دست بردارند.

وی ادامه داد: مستکبر یعنی کسی که خود را بزرگ می‌پندارد در مقابل مستضعف یعنی کسی که کوچک شمرده شده است؛ آمریکا خودش را بزرگ و آقا و سرور جهان می‌داند، حال آنکه حتی نتوانسته است فقرای کشور خود را مدیریت کند و یا برای این بیماری کووید ۱۹ که در کشور خودش بیشترین مبتلایان و بیشترین آمار مرگ و میر دارد را مداوا کند؛ سردمداری جهانی را دارند در حالی که می‌بینیم نه تنها از طرف آمریکا و مستکبران جهانی هیچ کمکی به بشریت در این دوران مصیبت کرونا انجام نشده بلکه آمریکا تلاش دارد حتی در این لحظات سخت و مصیبت بار دردها و رنج‌های کشورهای دیگر را افزایش دهد و تلاش می‌کند از حقوق حقه ملت دیگر در راستای منافع خود جلوگیری می‌کند.

دکتر شهریاری افزود: در عین حال که به منافع خود اصرار دارد، آنچه که به زبان می‌راند و به دروغ بیان می‌کند حمایت از حقوق بشر است؛ اگر از حقوق بشر حمایت می‌کنید باید به اصل کرامت توجه کنید؛ اگر شما داعیه حقوق بشر را دارید باید عادلانه حکومت کنید در حالی که ما ملاحظه می‌کنیم که در کل دنیا مشغول ظلم و ستم هستید و با فروش سلاح و مداخلات نظامی و غیر نظامی و جنگ سخت و جنگ نرم در تلاش هستید به دیگران ظلم شود و افکار دیگران را به نفع خودتان در رسانه تغییر دهید، با بیان اخبار دروغ سعی می‌کنید که آنچه خودتان مایل هستید و منافع خودتان را در پیش گرفته دنبال کنید.

وی در پایان گفت: آرزو می‌کنیم به زودی ناجی بشریت ظهور کند و ما را از دست ظالمان خلاص کند؛ ما خود نیز تلاش خواهیم کرد که با این ظلم و زور و استکبار مقابله کنیم و از هر طریق ممکن در مسیر عدالت و کرامت انسان حرکت کنیم.

کد خبر 5060637

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =