توضیحات شرکت مدیریت منابع آب ایران درباره یک خبر

کرج-شرکت مدیریت منابع آب در واکنش به صحبت های نماینده مردم کرج، اشتهارد وفردیس درمجلس با عنوان«ایران فقط تهران نیست / کرج هم بخشی از این سرزمین است»توضیحاتی برای خبرگزاری مهر ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران در واکنش به گفت‌وگوی مهدی عسگری، نماینده مردم کرج در مجلس با خبرگزاری مهر با عنوان «ایران فقط تهران نیست / کرج هم بخشی از این سرزمین است» توضیحاتی ارسال کرد که متن آن به این شرح است:

پیرو درج مطلبی در خصوص نگرانی مسئولان از اجرای پروژه انتقال آب از سد کرج به تصفیه‌خانه ششم؛ وفق قانون مطبوعات درج توضیحات شرکت مدیریت منابع آب اقدام فرمائید.

«رودخانه زیبای کرج همچنان خروشان باقی می‌ماند»

پس از افتتاح پروژه آب‌رسانی به تصفیه‌خانه ششم آب تهران از سد تنظیمی امیرکبیر در روز پنج‌شنبه ۸ آبان ماه، نگرانی‌هایی در رسانه‌ها نسبت به سرنوشت رودخانه کرج ایجاد شده است. در این ارتباط شرکت مدیریت منابع آب ایران با دلایل و مستندات زیر اعلام می‌دارد در این پروژه به ملاحظات زیست‌محیطی و رعایت کامل حقابه محیط‌زیست و کشاورزی توجه ویژه‌ای شده است و قرار نیست هیچ اتفاقی در جریان طبیعی رودخانه کرج رخ دهد.

از همان ابتدای اجرای طرح انتقال آب به تهران، دغدغه‌ها و ملاحظات زیست‌محیطی در ارتباط با سرنوشت رودخانه کرج پس از بهره‌برداری از تونل برای مجریان و مسئولان مطرح بوده است، با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده، این موضوع در مراجع مسئول از جمله سازمان حفاظت از محیط‌زیست، مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور، شورای اسلامی وقت شهر کرج و نهایتاً هیأت دولت مطرح شد و پس از اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی ابهامات در جلسات متعدد در سطوح کارشناسی و مدیریتی، انتقال آب از طریق تونل به تصفیه‌خانه ششم تهران مورد تصویب کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط‌زیست دولت قرار گرفت. بر این اساس مقرر شد با بهره‌برداری از تونل انتقال آب کرج- تهران، رژیم جریانی رودخانه کرج بر اساس شاخص‌های زیست‌محیطی تغییر نکند.

در مصوبه هیأت محترم دولت سهم زیست‌محیطی رودخانه کرج نیز بر اساس مطالعات زیست‌محیطی که قبل از اجرای طرح صورت پذیرفته و به تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور رسیده بود، مصوب شد و وزارت نیرو مکلف به تأمین آن شده است.

همچنین ‎بر اساس مطالعات انجام شده، آورد رودخانه کرج در سال‌های پر آب تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب در سال و میانگین آورد ۵۵ ساله رودخانه مذکور به ۴۶۰ میلیون مترمکعب می‌رسد. تخصیص سالانه آب شرب تهران و کرج از سد کرج ۳۴۰ میلیون مترمکعب و زیست‌محیطی ۳۰ میلیون مترمکعب است که معمولاً برای باغات و کشاورزی استفاده می‌شود.

با توجه به این‌که در مطالعات طرح به ملاحظات زیست‌محیطی و تعیین حقابه زیست‌محیطی پایین‌دست رودخانه کرج بر اساس الگوهای مورد تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست توجه ویژه‌ای شده است، بنابراین طرح موضوعاتی از قبیل مرگ رودخانه کرج و خشک شدن مسیر رودخانه در جاده چالوس و باغ‌های پایین‌دست و دیگر موارد مشابه، منطبق بر واقعیت نیست.

در حال حاضر تصفیه‌خانه‌های ۱ و ۲ تهران ظرفیت استفاده از این تخصیص را ندارد و فقط ۲۶۰ میلیون مترمکعب در سال از طریق رودخانه کرج را منتقل می‌کند. در فاز اول، تونل افتتاح شده سد امیرکبیر به تصفیه‌خانه ششم ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب باقیمانده تخصیص را منتقل می‌نماید و ظرفیت کامل تصفیه‌خانه ششم یعنی ۷/۵ مترمکعب بر ثانیه زمانی منتقل می‌شود که آورد رودخانه بالاتر از نرمال و ترسالی باشد.

با توجه به توضیحات فوق، در هر شرایطی جریان آب در سطح رودخانه کرج باید برای تأمین آب تصفیه‌خانه‌های ۱ و ۲ تهران و زیست‌محیطی و تأمین آب شهر کرج همچنان ادامه داشته باشد بنابراین مشکلی برای رودخانه و شهر کرج وجود ندارد و این رودخانه زیبا همچنان خروشان باقی خواهد ماند.

کد خبر 5061366

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =