لزوم تشریح مفهوم استکبارستیزی برای دانش‌آموزان در فضای امروز کشور

تبریز- «چرا شعار مرگ بر آمریکا» و «تاثیر نتایج انتخابات آمریکا در فضای سیاسی ایران» موضوعاتی بودند که در میزگرد مهر با موضوع ۱۳ آبان بررسی شدند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- لیلا موثق قراملکی: ۱۳ آبان در تاریخ انقلاب اسلامی ایران یادآور رشادت‌ها و استکبارستیزی نوجوانان و جوانان و تمامی آحاد ملت ایران و فرصت بازنمایی سلطه‌ستیزی و طنین فریاد مرگ بر آمریکا است.

به همین مناسبت و در آستانه ۱۳ آبان ماه میزگرد خبرگزاری مهر آذربایجان شرقی با حضور سبحان مرادی زاده، ابراهیم خلیل عباسی و امیرحسین عطازاده دانش آموزان منتخب تشکل اتحادیه انجمن اسلامی استان و محمد تقی حمیدی نیا مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان تبریز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. مشروح این میزگرد را در ادامه می‌خوانید.

* چرا ۱۳ آبان ماه به عنوان روز دانش آموز در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است؟

عطازاده: روز ۱۳ آبان به عنوان روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان خط امام (ره) شناخته می‌شود ولی اینکه چرا این روز به عنوان روز دانش آموز نیز نامگذاری شده است؟ به علت تجمع اعتراض آمیز نوجوانان و دانش آموزان مسلمان ایرانی در مقابل دانشگاه تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ است که فریادهای الله اکبر این نوجوانان مأموران مسلح رژیم پهلوی را بر آن داشت تا از ترس به سوی تجمع کنندگان تیراندازی کنند که در این واقعه ۵۶ تن از نوجوانان و جوانان شهید و عده‌ای نیز مجروح شدند.

* اشغال یک سفارت به منزله تجاوز به خاک همان کشور است؟

این موضوع، مسئله‌ای بود که توسط محمد تقی حمیدی نیا مسئول اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان تبریز مطرح شد و ادامه داد، بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا برخی‌ها این موضوع را مطرح کردند. در پاسخ به این افراد چه می‌توان گفت؟

خلیل عباسی: سفارت آمریکا در ایران در ظاهر، یک سفارت بود ولی در باطن لانه جاسوسی بر علیه منافع ایران و حتی کشورهای منطقه بود و اهمیت آن نیز تا حدی بود که امام راحل، تسخیر این لانه جاسوسی را به منزله انقلاب دوم عنوان کردند.

* دانش آموزان امروزی چه تفاوت‌هایی با دانش آموزان سال ۱۳۵۷ دارند؟

مرادی زاده: دانش آموزان امروزی آگاه‌تر از دانش آموزان اوایل انقلاب هستند برای اینکه در دهه ۵۰، فضا شفاف‌تر بود و درک موضوع برای همگان آسان‌تر بود ولی در حال حاضر آمریکا به دنبال استعمار نو در کشورهای دیگر است، لذا حل مساله پیچیده‌تر شده و نیاز به تبیین و شفاف سازی بیشتری دارد و به همین دلیل وظایف دانش آموزان امروزی بیشتر و سنگین‌تر است.

* چه کسانی و یا چه ارگان‌ها، نهادها و سازمان‌هایی نقش مهم در تبیین ۱۳ آبان و انتقال آن به نسل آینده دارند؟

مرادی زاده: ۱۳ آبان یوم الله است و لازم است جزئیات و اسناد جاسوسی آمریکا برای همه آحاد مردم بیان شود که متأسفانه در کتب درسی در این رابطه مطلبی بیان نشده است.

عطازاده: وقتی ۱۳ آبان را در جامعه بررسی می‌کنیم می‌بینیم که فقط نام آن باقی مانده و بیشتر مردم و به خصوص نسل جدید از فلسفه نامگذاری این روز اطلاعات دقیق ندارند که صدا و سیما و آموزش و پرورش نقش مهمی در تبیین اهداف و جایگاه این روز دارند.

خلیل عباسی: فضای مجازی در عصر امروزی نقش مهم در اطلاع رسانی دارد که از این ظرفیت به خوبی استفاده نکرده‌ایم و وقتی ما سنگر را خالی می‌گذاریم دشمن از آن نهایت استفاده را می‌برد.

* چرا مرگ بر آمریکا؟

خلیل عباسی: در کتب درسی نیز مباحث کلیشه‌ای و تاریخی روز ۱۳ آبان بیان شده و موضوع به طور کامل تحلیل نشده است. وقتی ما می‌گوئیم آمریکا دشمن ملت ایران است باید فلسفه آن را هم بگوییم تا نسل جوان آگاه‌تر شوند و بدانند چرا مرگ بر آمریکا؟

* آمریکا با استقلال و آزادی ملت ایران مشکل دارد؟

"ما با مردم و ملت آمریکا مشکلی نداریم و دنبال دشمن تراشی نیز نیستیم ولی با سیاست‌های خبیثانه و استکبار ستیزی دولت آمریکا مشکل داریم" این را حمیدی نیا مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان تبریز گفت و ادامه داد: آمریکا از همان روز اول انقلاب با شعار استقلال و آزادی ما مخالف بود و نمی‌توانست این موضوع را تحمل کند و البته ما برای تحقق این اشعار هزینه داده‌ایم که خون شهدای انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و مدافعین حرم برای پایداری این انقلاب تقدیم شده است.

او افزود: ۴۰ سال است که برای حفظ استقلال خود ایستادگی کرده‌ایم و مهم است ارزیابی کنیم در این مدت تا چه میزان توانسته‌ایم در این خصوص اندیشه سازی و تئوری سازی داشته باشیم؟ و اینکه وقتی ما می‌گوئیم "مرگ بر آمریکا" یعنی مرگ بر سیاست‌های خصمانه آمریکا.

*انتخابات آمریکا در ۱۳ آبان و تأثیر آن در فضای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران چگونه است؟

خلیل عباسی: آمریکا همیشه به دنبال استعمار و استثمار سایر کشورها است و قابل اعتماد نیست چه فرد دموکرات و چه فرد جمهوری خواه برنده انتخابات باشد فرقی به حال ایران نخواهد داشت.

مرادی زاده: اگر ترامپ انتخاب نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برخی تحلیل گران غرب می‌گویند که اگر ترامپ انتخاب نشود اعتراضات شدیدی را در آمریکا شاهد خواهیم بود، لذا آمریکا در برهه حساسی از تاریخ قرار دارد.

عطازاده: نباید وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور را به نتایج انتخابات آمریکا گره زد. کشور ما بیشترین تحریم‌ها را در زمان ریاست جمهوری باراک اوبامای دموکرات داشت و تاریخ نشان داده که آمریکا قابل اعتماد نیست.

آمریکای خوب یا بد؟

حمیدی نیا مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان تبریز نیز در این خصوص گفت: چیزی به نام آمریکای خوب یا بد نداریم و وقتی به تاریخ مراجعه می‌کنیم می‌بینم که رؤسای جمهور دموکرات آمریکا با روش نرم به دنبال استعمار سایر کشورها بوده‌اند و رؤسای جمهور، جمهوری خواه نیز همیشه گزینه نظامی را مطرح کرده‌اند و در واقع هر ۲ حزب لبه یک قیچی مغز تصمیم گیرنده آمریکا هستند و تنها راه نجات ما اطاعت از ولی امر مسلمین و رهنمودها ارزنده ایشان است.

کد خبر 5062223

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =