۵.۳ میلی‌متر بارندگی در کشور ثبت شد

گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای مهر تا پایان هفته دوم آبانماه سال جاری به ۵.۳ میلی متر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، متوسط ارتفاع بارندگی‌های کشور در این مدت ۵.۳ میلی‌متر بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳.۲ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۲۱ میلی‌متر و بلند مدت (۵۲ ساله) نیز ۱۶ میلی‌متر بوده است

میزان بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی تا پایان هفته دوم آبانماه امسال نسبت به میانگین بلند مدت (۵۲ ساله) در حالی کاهش ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۷۷ درصد کاهش داشته است.

بنا بر این گزارش، بیشترین ارتفاع بارندگی‌های امسال با ۲۹.۹ میلی‌متر مربوط به حوضه آبریز دریای خزر بوده و کمترین آن بدون بارندگی مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق است. در این مدت همچنین ارتفاع بارش‌ها در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان ۱.۴ میلی‌متر، قره‌قوم ۵.۳ میلی‌متر و فلات مرکزی ۲.۲ میلی‌متر بوده است.

بر اساس این آمار، میزان بارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حالی ۱۳.۲ میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین سال گذشته ۴۱ درصد و نسبت به میانگین بلندمدت ۵۲ ساله ۶۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرقی و قره قوم ۶ حوضه اصلی آبریز منابع آب ایران هستند.

کد خبر 5063888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =