۳۵ سال طول می‌کشد تا اراضی کشاورزی ایران سنددار شود

‌اردبیل- رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم گفت:تاکنون ۱۰درصد اراضی کشاورزی کشور سنددار شده است که با این روند ۳۵ سال برای سنددار شدن تمام اراضی زمان لازم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدجواد ساداتی‌نژاد روز چهارشنبه در جریان سفر به استان اردبیل و در جلسه مشترک با مسئولان و مجمع نمایندگان استان افزود: وابستگی حوزه‌های مختلف کشاورزی به خارج با هدف تأمین امنیت و کسب اقتدار غذایی باید به مرور و با تولید هوشمند و برنامه‌محور کم شود.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، امنیت غذایی را موضوعی بالاتر از امنیت دانست و گفت: امروز در بخش امنیت غذای مقوله‌ای به نام اقتدار غذایی مطرح شده و کشورهایی که در تأمین مواد غذایی خودکفایی دارند، دارای اقتدار غذایی هستند.

دشمن واردات مرغ لاین و اجداد را به کشور تحریم کرده است

وی با اشاره به اهمیت توسعه بومی بخش کشاورزی در تأمین امنیت غذایی کشور گفت: دشمن در بخش تأمین مرغ لاین و اجداد، بخش مرغداری ایران را تحریم کرده و عملاً مرغ لاین و اجداد را به ایران تحویل نمی‌دهند و این مساله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ما نیاز به تأمین این محصول برای پاسخگویی به تقاضای بازار داخلی را داریم.

ساداتی‌نژاد در ادامه از رشد ۴/‏۴ درصدی صادرات بخش کشاورزی در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: رونق تولید در این بخش بر افزایش صادرات و اشتغال بسیار تأثیرگذار است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم با اشاره به فعالیت ۳۲ درصد از جمعیت شاغل کشور در بخش کشاورزی افزود: صادرات محصولات کشاورزی در دولت‌های گذشته بیشتر از چهار درصد ارزش کل صادرات کشور نبوده ولی اکنون این صادرات از رقم صادرات میانگین دولت‌های قبل فراتر رفته است.

وی خواستار عمل انقلابی در خرید تضمینی محصولات کشاورزی مرتبط با امنیت غذایی کشور شد و گفت: اختیارات وزارت جهاد کشاورزی برای ساماندهی بخش، به خود این وزارتخانه برگشته و از امروز وزارت جهاد کشاورزی اختیار دارد تا با تأمین نهاده‌ها و نیازها، این حوزه را سامان دهد.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد کشاورزی از امروز این اجازه را می‌دهد که تمام مسائل و موضوعات بخش کشاورزی توسط مدیران خود این بخش مدیریت و تصمیم‌گیری شود و از این به بعد، وزارت جهاد کشاورزی تنها پاسخگوی این عرصه در امر تولید، توزیع، ساماندهی بازار، واردات و صادرات خواهد بود.

مقررات دست و پا گیر اداری مشکل اساسی بخش کشاورزی

وی به نزدیکی استان اردبیل به بازارهای مصرف داخلی و بازارهای صادراتی، شرایط بخش کشاورزی این استان را ویژه خواند و اظهار کرد: مقررات دست و پا گیر اداری مشکل اساسی در بخش تولید کشاورزی ایجاد کرده و بازار و صادرات محصولات این بخش نیز دچار چالش اساسی است که باید به این امور هم توجه جدی شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم همچنین با اشاره به سنددار شدن ۱۰ درصد از اراضی کشاورزی کشور گفت: با روند فعلی ۳۵ سال طول می‌کشد که اراضی کشاورزی ایران سنددار شود ولی باید طی سه تا پنج سال، همه زمین‌ها سنددار شده و مالکیت در بخش کشاورزی تثبیت شود.

وی در ادامه در تشریح هدف سفر اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم به استان اردبیل گفت: بازدید از طرح‌های پایاب سد خداآفرین در دشت مغان و کشت و صنعت مغان و پارس و نیز بررسی وضعیت حقابه استان اردبیل از جمله محورهای این سفر است.

در شرایط تحریم صادرات بخش کشاورزی متوقف نشده است

ساداتی‌نژاد همچنین با اشاره به استفاده از ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی از مسیر دروازه گمرکی استان اردبیل و لزوم توجه به فرآوری محصولات کشاورزی برای توسعه صادرات با ارزش افزوده بیشتر افزود: بخش کشاورزی، در شرایط تحریم تنها بخشی است که صادرات آن متوقف نشده و افزایش هم یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یازدهم به همراه مدیران و معاونان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در جریان سفر سه روزه به استان اردبیل، به منطقه مغان سفر کرده و از طرح آبیاری نوین پایاب سد خداآفرین و مجتمع کشت و صنعت مغان و پارس در شمال استان بازدید کردند.

کد خبر 5064124

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =