رونمایی از مجموعه ۴ جلدی «طرح شهر فرزانگان» در شیراز

شیراز- سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و اداره کل آموزش و پرورش فارس، ضمن عقد تفاهم همکاری، از طرح شهر فرزانگان رونمایی کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این آئین که ظهر یکشنبه برگزار شد، گفت: یکی از حوزه‌هایی که مقام معظم رهبری هم تراز با بحث امنیت و اقتصاد همواره بر آن تاکید دارند، فرهنگ به عنوان مقوله‌ای حیات بخش است که درک تأثیر آن بر حوزه‌های مختلف اجتماع، نیازمند دانش و بصیرت خاصی است.

مرتضی جعفری در آئین عقد تفاهم همکاری با اداره کل آموزش و پرورش و رونمایی از کتاب‌های شهر فرزانگان، اظهار کرد: شهر فرزانگان بزرگ‌ترین برنامه آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان و نوجوانان و در واقع دانش‌آموزان شیراز است که توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس شکل گرفته است.

وی افزود: با این طرح گسترده که شهر شیراز در اجرای آن پیشرو است، قرار است فرزندانمان گفتگوی اخلاقی و عقلانی را تمرین کنند، بیاموزند اهل مدارا باشند، تفاوت‌ها را بپذیرند و دیگر مهارت‌های بنیادی زندگی همچون توانایی برقراری ارتباط مؤثر، حل مساله، تفکر منطقی، مدیریت بحران، کنترل خشم، سعه صدر، گفتگوی اجتماعی و … را یاد بگیرند تا شهروندان خوبی برای آینده شیرازمان باشند.

معاون شهردار با تاکید بر اینکه امروز «سواد» تنها مدرک تحصیلی نیست؛ بلکه یادگیری مهارت‌های اجتماعی، اقتصادی و رفتاری که منجر به تغییر شوند، معنای کامل سواد است، گفت: مجموعه ۴ جلدی کتاب‌های «کارآگاه کُنج کو» که محتوای طرح شهر فرزانگان را تشکیل می‌دهد، با همکاری تیمی از نویسندگان و طراحان مطرح، روان‌شناسان و اساتید دانشگاه برای آموزش به دانش‌آموزان پایه سوم ابتدایی طراحی شده است که با داستان پردازی‌های ویژه و متفاوت مهارت‌های هفت‌گانه را به کودکان و نوجوانان می‌آموزد.

جعفری اجرای متفاوت طرح شهر فرزانگان و عقد تفاهم همکاری با آموزش و پرورش را فرصتی برای تغییر رویکرد به مقوله فرهنگ، آموزش و نهادینه سازی آن دانست.

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس هم در این آئین، گفت: فرهنگ، مقوله ایست بسیار پیچیده با تعاریف و مصادیق متعدد اما رسیدن به یک تعریف واحد از فرهنگ و اشتراک در مصادیق آن از ضرورت‌های انجام کار زیرساختی است.

فرهاد اسماعیلی با بیان این مطلب که امروز مهمترین هدف دشمنان ما بر مبنای مسائل فرهنگی طرح ریزی می‌شود، افزود: نقطه عطف حفظ انسجام یا فروپاشی یک جامعه، فرهنگ است و قطعاً می‌دانیم که نهادینه سازی فرهنگ نیازمند آموزش و برنامه ریزی های بلندمدت است موارد مختلفی بر فرهنگ و جامعه اثرگذارند، از این رو کار نهادهای متولی همچون شهرداری که بیشترین ارتباط را با مردم دارد، بسیار دشوار است.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش فارس، این تفاهم‌نامه همکاری، گامی مؤثر در به اشتراک‌گذاری دغدغه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های مشترک دو مجموعه بزرگ است و مهم‌ترین بند آن تشکیل اتاق فکر و به‌کارگیری خرد جمعی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های فرهنگی است، افزون بر آن، افزایش ضریب نفوذ برنامه‌ها با تشریک جامعه مخاطبان دو مجموعه همچنین تعریف برنامه‌های هدفمند و باکیفیت و استفاده از ابزار هنری در تعریف مفاهیم، تبیین مصادیق و توسعه فرهنگ پذیری شهروندان از دیگر مفاد اثرگذار این تفاهم‌نامه است.

کد خبر 5066384

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =