ظروف چینی به موزه ملی برگشت

رئیس موزه ملی ایران گفت: ۱۴ قلم ظروف سلادون که در کشور چین تحت عنوان «سلادون‌های لونگ چوان و جهانی شدن» به نمایش درآمده بود، به موزه ملی ایران برگشت.

‌به گزارش خبرگزاری مهر، جبرئیل نوکنده، در تشریح فرآیند بازگشت آثار، افزود: مجموعه‌ای از آثار موزه ملی ایران مشتمل بر ۱۴ قلم ظرف مشهور به سلادون که تحت عنوان نمایشگاه «سلادون های لونگ چوان و جهانی شدن» در کشور چین به نمایش در آمده بود، بامداد روز دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) وارد شده و پس از انجام تشریفات گمرکی با همراهی یگان حفاظت به موزه ملی ایران انتقال یافت.

رئیس کل موزه ملی ایران در خصوص مد نظر قرار گرفتن محدودیت‌های حاصل از همه گیری کرونا گفت: آنچه که این نمایشگاه را با دیگر رویدادهای مشابه متفاوت ساخت، قرار گرفتن در شرایط و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده و خوشبختانه تمامی مراحل نقل و انتقال و بازگشایی جعبه‌ها با رعایت تمامی دستورالعمل‌های مرتبط و لحاظ کردن تدابیر اختصاصی برای آثار صورت گرفت.

وی ادامه داد: آثار نمایشگاه پس از طی دوره استراحت و قرنطینه توسط هیئت کارشناسان عالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته مورد بازبینی و اصالت و سلامت آثار مورد تأیید قرار گرفت.

نوکنده در خصوص دستاوردهای این رخداد فرهنگی گفت: این نمایشگاه تلاش کرد همپای بسیاری از موزه‌های بزرگ جهان، بخشی از ظرفیت غنی میراث فرهنگی ایران را به نمایش بگذارد. پس از این نمایشگاه بسیاری از موزه‌های چین مشتاق برگزاری نمایشگاه‌های متقابل میان ایران و چین شده اند.

گنجینه عظیم این نمایشگاه با موضوع مشترک سلادون و حضور موزه‌های بزرگ در کنار یکدیگر نشان مشترک بودن مواریث فرهنگی و فرامرزی بودن آنها برای همه جهانیان است که نتیجه آن دوستی پایدار ملت‌ها به روش دیپلماسی فرهنگی محسوب می‌شود و همچنین این نمایشگاه این است که ایران در گذشته با همتایان و دولت‌های بزرگ هم عصر خود روابط نزدیک و گسترده ای داشته است.

نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و جهانی شدن دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ در کاخ «جایی گونگ» در کاخ موزه شهر پکن (شهر ممنوعه) با حضور محمدرضا کارگر رئیس اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، گوآن چیانگ رئیس میراث فرهنگی چین، وانگ شیء دونگ مدیر کاخ موزه چین، جن شیا دونگ شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ، چن شو اوا رئیس موزه استان چو جیانگ، باقری رئیس دیپلماسی عمومی و رسانه، وفایی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و دیگر مقامات عالی رتبه فرهنگی گشایش یافت. این نمایشگاه پس از سه ماه فعالیت در کاخ موزه شهر ممنوعه بیش از یک میلیون بازدید را به خود اختصاص داد. پس از آن به موزه استانی“ جه جیانگ“ در شهر هانژو انتقال یافت که تعداد ۴۸۱۱۰ نفر بازدیدکننده داشت.

کد خبر 5067558

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =