حمایت رئیس دانشگاه خوارزمی از مراکز نوآوری و هسته های دانشجویی

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: از مراکز نوآوری این دانشگاه که از هسته های دانشجویی و دانش آموختگان تشکیل شده اند، حمایت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیزالله حبیبی در چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی که صبح امروز به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه گفت: امروز به نام روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه  نام گذاری شده است، اگر چنانچه علم به معنای واقعی و صحیح خود نقش ایفا کند قطعا هیچگاه جنگ و نزاع ایجاد نمی شود و همواره بستر توسعه در جوامع مختلف فراهم است و ما در صحنه های بین المللی می توانیم از آن به عنوان ابزاری برای صلح در بین ملل مختلف استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در واقع دانشگاه ها از قبل تا دهه اول انقلاب در حوزه تربیت نیروی کارشناس فعالیت کردند. در این زمینه موفقیت هایی نیز داشتند اما نقش اصلی و تاثیرگذار دانشگاه ها از دوران بعد از جنگ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

رئیس دانشگاه خوارزمی افزود: بعد از جنگ و طی دهه های اخیر دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور ما توسعه پیدا کرد تا پاسخگوی نیازهای دیگر جامعه ایران از جمله نیاز کشور به نیروی متخصص باشد و خوشبختانه این مسئولیت به خوبی در دانشگاه های مختلف انجام شده است.

وی ادامه داد: اما توسعه لجام گسیخته دانشگاه ها به عنوان یکی از آسیب های کیفیت در نظام دانشگاهی کشور مطرح شده و در حال حاضر وزارت علوم مسئولیت ها و ماموریت های مختلفی را متناسب با نیازهای جامعه و ضرورت پاسخگویی به این نیازها در عرصه ها و زمینه های مختلف به دانشگاه ها واگذار کرد که این نیازها حوزه های علوم روانشناسی، پایه، مهندسی، فناوری های جدید و ... را شامل می شود و بنابر این است که دانشگاه ها در جهت ماموریت ها و مسئولیت هایی که تعریف می شود و در حوزه تجاری سازی آن قدم بردارند.

حبیبی تاکید کرد: در چارچوب مسئولیت ها و ماموریت های جدید دانشگاه ها این سوال همچنان باقی می ماند که آیا در نظام دانشگاهی ایران که بخش خصوصی و دولتی کیفیت وجود دارد یا نه؟ و این کیفیت در حوزه های آموزش و حتی پژوهش و به خصوص پژوهش های کاربردی به چه صورت است. بنابراین باید ما یک ماموریت چندگانه برای دانشگاه ها در حوزه تضمین این کیفیت تدوین کنیم.

رئیس دانشگاه خوارزمی ادامه داد: این سوال برای دانشگاه ها همواره باقی است که در حوزه تضمین کیفیت مطلوب در همه فعالیت ها چه الزاماتی را تدوین می کنند و باید در این زمینه متخصصین اقدامات اساسی را انجام و به یک پاسخ مناسب دست بیابند.

وی افزود: چرا که رسیدن به ماموریت های تعریف شده بدون کیفیت امکانپذیر نیست و اگر قرار باشد ما در همین مسئولیت ها به خوبی نقش ایفا کنیم باید همه دست اندرکاران نظام دانشگاهی اجازه دهند دانشگاه ها در چارچوب مسئولیت های خود گام بردارند. چرا که عوامل و برخی موضوعات بازدارنده ای وجود دارد که مانع رسیدن به هدف تعریف شده خواهد شد.

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: این دانشگاه در زمینه ورود به بخش کیفیت، دوره های مهارت افزایی و اشتغال پذیری خاصی را تدوین کرده و از مراکز نوآوری این دانشگاه ها که از هسته های دانشجویی و دانش آموختگان تشکیل شده‌اند، حمایت می‌کند. با توجه به شرایط کرونایی، این موضوع مهمی است که باید در کنار فعالیت و ماموریت های دیگر از آن نیز غافل نشویم.

در ادامه حمید رضا آراسته دبیرعلمی چهاردهمین کنفرانس ارزیابی و تضمین کیفیت در نظام های دانشگاهی نیز افزود: برای این کنفرانس ۵۶ مقاله ارسال شد که پس از داوری ۲۶ مقاله برای چاپ و ارائه انتخاب شد و طی امروز و فردا که این کنفرانس برگزار می شود حدود ۳۰ نفر از متخصصان دانشگاهی ایده های خود را در زمینه اشتغال دانش آموختگان و ارزیابی عملکرد بخش های دانشگاهی، و همچنین رو بهبود کیفیت آموزش عالی ارائه می کنند.

کد خبر 5068159

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =