مخالفت با واگذاری ساختمان قدیمی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان

گرگان- جامعه دانشگاهی گلستان طی نامه ای به وزارت علوم، خواستار لغو واگذاری ساختمان ۶۴ ساله و تاریخی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به دستگاه های اجرایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی طرحی مبنی بر واگذاری مکان اولیه و قدیمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به سایر نهادهای دولتی، جامعه دانشگاهی استان در نامه‌ای خواستار لغو این واگذاری شدند.

در این نامه خطاب به وزیر علوم آمده است:

مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

همان‌گونه که استحضار دارید اخیراً بحث‌ها و نظرات مختلفی در مورد واگذاری مکان اولیه و قدیمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به سایر دستگاه‌های اجرایی استان مطرح شده است. در این رابطه، جامعه دانشگاهی این دانشگاه بنا به دلایل مطروحه زیر مخالفت جدی و مستدل خویش را به استحضار حضرتعالی می‌رساند و انتظار توجه و پیگیری ویژه و عاجل برای جلوگیری از وقوع این امر را دارد؛

۱- دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با ۶۴ سال قدمت، یکی از قدیمی ترین و تخصصی‌ترین مراکز آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و خاورمیانه بوده و به عنوان یکی از سمبل‌های شناخته شده در بخش علوم کشاورزی و منابع طبیعی است لذا حفظ و حمایت از چنین سمبل‌هایی وظیفه اساسی و الزامی همه دست اندر کاران امور آموزشی و پژوهشی کشور شمرده می‌شود و در سطح دنیا هم این امر مورد اهتمام جدی و قاطع متولیان امر قرار داشته و دارد.

۲- جامعه دانشگاهی و به ویژه جامعه توانمند اعضای هیأت علمی این دانشگاه همواره در جهت تولید علم و تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند و ارائه خدمات علمی به کشور تلاش‌ها و مجاهدت‌های فراوان داشته‌اند، به گونه‌ای که تا کنون نقش مؤثری در پیشرفت و توسعه بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور داشته و دارند. به عنوان مثال، با تغییر رویکرد وزارت متبوع و تغییر مأموریت دانشگاه‌ها به موضوع کارآفرینی، اساتید این دانشگاه همگام با سیاست‌های وزارت تلاش فراوانی نموده‌اند و در اجرای این مأموریت با تلاش بسیار و علی‌رغم کمبودهای فراوان در توسعه فعالیت‌های کارآفرینی زحمات فراوانی را متقبل شده و به پیشرفت‌های قابل توجهی نیز دست یافته‌اند.

۳- علیرغم قدمت ۶۴ ساله، این دانشگاه هنوز از نظر امکانات و فضاهای آموزشی و پژوهشی مورد نیاز خود کمبودهای فراوان دارد و لذا منطقی و جایز نیست که همین اندک فضاهای موجود از آن گرفته شده و در اختیار سایر دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد. متأسفانه، شنیده‌های اخیر حاکی از آن است که بدون توجه به نیازهای اساسی یک دانشگاه تخصصی و با مأموریت جدید کارآفرینی تلاش برای گرفتن بخش‌هایی از امکانات و زیرساخت‌های دانشگاه از جانب سایر دستگاه‌های اجرایی استان در حال انجام است. بسیار روشن است که راه اندازی و توسعه یک دستگاه اجرایی یا حتی واحد آموزش عالی به هیچ‌وجه نباید منجر به تضعیف بخش دیگر، به ویژه یک دانشگاه قدیمی و با سابقه گردد. به عنوان نمونه، توسعه و راه‌اندازی پارک علم و فناوری با گرفتن امکانات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی که خود از کمبودهای فراوان رنج می‌برد، به هیچ‌وجه سیاست و رویه منطقی و قابل قبولی نمی‌باشد. با کمال تأسف، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان هنوز برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود فاقد زمین مناسب در بخش آموزشی و پژوهشی تولیدات زراعی و دامی است و در سایر بخش‌ها نیز از کمبودهای زیادی رنج می‌برد. چگونه و بر اساس کدام منطق عده‌ای تلاش دارند تا همین امکانات محدود را محدودتر کرده و در اختیاریک واحد دیگر قرار دهند؟!! اگر پارک علم و فناوری دارای اهمیت است- که قطعاً چنین است- باید شرایط و امکانات لازم برای آن به روش‌های دیگری فراهم شود.

۴- دیر زمانی است که مکان قدیمی و مرکزی این دانشگاه واقع در مرکز شهر گرگان، آینه تمام نمای این دانشگاه و به نوعی، آبرو، احترام و سمبل آن در شهر، استان، کشور و حتی منطقه به شمار می‌رود. چگونه برخی به خود اجازه می‌دهند که این چنین با این نماد آبرو و حیثیت این دانشگاه به سادگی بازی کنند؟!! در این رابطه، حرف بسیار است که در این مختصر نمی‌گنجد و در صورت نیاز در جلسه حضوری ابراز خواهد شد.

براین اساس و بدین‌وسیله شورای مرکزی انجمن صنفی هیأت علمی این دانشگاه پس از درخواست فراگیر اعضای هیأت علمی این دانشگاه و به نمایندگی از جامعه اعضای هیأت علمی، مراتب اعتراض شدید خویش به تلاش‌های اخیر برای محدود کردن و گرفتن امکانات محدود دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، به هر دلیل از جمله برای توسعه پارک علم و فناوری استان را اعلام داشته و از جنابعالی درخواست می‌کند از فراهم شدن شرایط تضعیف امکانات و زیرساخت‌های این دانشگاه ممانعت جدی به عمل آورید.

کد خبر 5068831

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =