صف بیمه بیکاری در استان تهران طولانی شد/ سرگردانی ها بی نتیجه است

تهران-آمار دریافت کنندگان بیمه بیکاری در حالی در استان تهران رو به افزایش است، که مسئولین از کاهش بیکاری در این استان خبر می دهند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: دریافت بیمه بیکاری از حقوق افراد بیمه شده است، که در قانون برای ایجاد امنیت شغلی و آرامش روانی این افراد در نظر گرفته شده است، اما گاهی پیچ و خم‌های اداری و یا مشکلات بودجه‌ای سبب سرگردانی متقاضیان دریافت بیمه بیکاری می‌شود.

به عنوان مثال در برخی از شهرستان‌های استان تهران از جمله رباط کریم، جمعی از افراد که برای انجام امور اداری دریافت حقوق بیکاری به شعبه تأمین اجتماعی مراجعه کرده‌اند، از چند ماه سرگردانی، مراجعه چندباره و ایستادن در صف‌های طولانی خبر می‌دهند.

شش ماه است مراجعه می‌کنم اما تاکنون مقرری دریافت نکردم

یکی از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در رباط کریم که با خبرنگار مهر گفتگو می‌کرد، اظهار داشت: از ساعت ۵ صبح به شعبه تأمین اجتماعی رباط کریم مراجعه کرده و در صف منتظر مانده‌ام، با این حال به دلیل اینکه روال اداری بیمه بیکاری کند پیش می‌رود، کارکنان شعبه اعلام کردند، که باید در روزهای آینده مراجعه مجدد کنم.

وی افزود: بیشتر از ۶ ماه است، که مدارک خود را وارد سامانه کرده‌ام، اما تاکنون ریالی از بابت مقرری بیکاری دریافت نکرده‌ام.

بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد، غالب این افراد از اسفند ماه سال گذشته و فرودین ماه سال جاری به بعد بیکار شده‌اند، اینکه معیشت این افراد که در این مدت بیکار شده‌اند، چطور تأمین می‌شود، موضوع مهمی است، که متأسفانه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

مسئولین خبر از کاهش نرخ بیکاری می‌دهند؛ اوضاع د ر آمارها «گل و بلبل است»

این بیکاری‌های فزاینده و صف‌های طولانی برای دریافت بیمه بیکاری در شهرستان‌های استان تهران در حالی هر روز افزایش می‌یابد، که مسعود شفیعی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از کاهش نرخ بیکاری در این استان خبر می‌دهد و می‌افزاید: نرخ بیکاری استان تهران در تابستان سال ۹۹ نسبت به بهار همین سال ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

شفیعی توضیح می‌دهد: طبق این آمار ۶.۴ درصد افراد حاضر در سن اشتغال و جمعیت فعال استان تهران در تابستان امسال بیکار بوده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که اغلب بیکاران در شهرستان‌های استان تهران به ویژه غرب این استان پیش از این در کارخانجات کار می‌کردند، می‌گوید: ممکن است، در کارخانه‌ای با تعدیل مواجه بوده باشیم، اما تعطیلی کارخانه در استان تهران نداشتیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با ارائه آماری عجیب و بدون اشاره به تعداد بیکارشدگان در این مدت می‌افزاید: تاکنون ۹۰ هزار شغل جدید در استان تهران ایجاد شده است.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز پیش از این و در سیزدهمین دوره معرفی کارآفرینان برتر استان تهران که شهریور ماه سال جاری برگزار شد، طی سخنانی گفت: در سال ۹۷ نرخ بیکاری استان تهران ۱۲.۴ دهم درصد بوده که در سال ۹۸ به ۱۰.۱ و در بهار سال ۹۹ علی‌رغم شرایط کرونا به ۸.۶ دهم درصد رسیده است.

افزایش تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در شهرستان‌های تهران

اظهارات این مسئولین و آمارهای کاهشی آنها در حالی ارائه می‌شود، که آنچه به چشم می‌آید، افزایش تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در استان تهران است، اما مدیرکل تأمین اجتماعی شهرستان‌های استان تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: تعداد مقرری بگیران تأمین اجتماعی رشد فزاینده ای داشته است، به طوری که طبق آمار مرداد ماه امسال نزدیک به ۱۳ هزار و ۵۰۰ مقرری بگیر در شهرستان‌های استان تهران داشته‌ایم.

عباس اورنگ دلیل افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری را مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و نیز تحریم‌های ظالمانه دانست و البته گفت: فرد بیکار و متقاضی دریافت بیمه بیکاری می‌بایست، حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ بیکاری آمادگی خود برای اشتغال را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کند.

وی با بیان اینکه طبق ماده ۱۲ قانون بیمه بیکاری، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است هزینه‌های موضوع این قانون را منحصراً از محل درآمدهای ناشی از آن تأمین کند، گفت: قانون به منابع و مصارف صندوق بیمه بیکاری صراحت دارد، لذا می‌بایست، دولت درجهت توازن و برقراری تعادل صندوق بیمه بیکاری دخالت کرده و پایداری آن را تضمین کند.

آمارها با واقعیت در تناقض است

به نظر می‌رسد، اینکه استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و دیگر مسئولان از یک سو خبر از کاهش بیکاری در این استان می‌دهند و از طرفی صف‌های بیمه بیکاری هر روز طویل‌تر شده و مدیرکل تأمین اجتماعی شهرستان‌های استان تهران نیز بر افزایش تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و برهم خوردن تعادل صندوق بیمه بیکاری در پی شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر بنگاه‌های اقتصادی و نیز تحریم‌های ظالمانه را دلیل این شلوغی می‌داند، به نحوه آمارگیری و تعریف بیکار باز می‌گردد.

از نظر قانون بیمه بیکاری، بی کار به شخص بیمه‌شده‌ای گفته می‌شود، که بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به کار است و می‌تواند در محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز کند و براساس همین قانون، اگر فرد بیمه‌شده به علت تغییرات ساختار اقتصادیِ محل کار و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست دهد، «بیکار موقت» شناخته می‌شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است.

این قانون در مورد بیمه‌شدگانی که به خاطر حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خود را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند و ارادی یا غیرارادی بودن بیکاریِ فرد، به تشخیص کمیته‌ای متشکل از نمایندگانِ سازمان تأمین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده بستگی دارد.

به نظر می‌رسد، تعداد بیکاران موقت در آمارهای بیکاری در استان تهران لحاظ نشده باشد و یا تعریف‌های آماری با یکدیگر متناقض باشند، اما هرچه که هست و به وضوح دیده می‌شود، افزایش تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و سرگردانی آنها در شعب تأمین اجتماعی در شهرستان‌های استان تهران، در عین آمارهای «همه چیز آرام است.» مسئولان استانی است.

کد خبر 5071591

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 16 =

  نظرات

  • سلیمانی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
   1 0
   با سلام، خبرگزاری محترم چنانچه نظریات و دیدگاههای کارگران را قابل رویت فرمایید ممکن است مسئولین معزز با نگاهی به دیدگاهها همت بیشتری در جهت مرتفع شدن این مشکلات بیکاری عنایت فرمایند
  • سلیمانی IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
   2 0
   با سلام ، اینجانب از اسفند 98 بیکار شدم سه ماهی دریافتی کرونایی داشتم ولی پس از آن هفت ماهیست که ضمن ثبت نام در سامانه اول و دوم دریافتی بیمه بیکاری تعلق نگرفته در حالی که چه اداره کار و چه تامین اج با بهانه ها و قوانین پیچیده از پرداخت بیمه بیکاری به کارگران امتناع میورزند،دولت هو چی به فنا رفتیم.
  • حسن احمدی IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   0 0
   باسلام خبرگزاری محترم شما به عنوان به خبرگزاری معروف محترم صدای ماجاماندگان بیمه کرونایی باشید ماکه دست مون به جای وصل نیست
  • 6419607094 IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   1 0
   چراکسی بفکر جامانده ها نیست ظلم به این روشنی....بترسید ازاین حرکتها دارید مملکتی بدنام میکنید.
  • 6419607094 IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   0 0
   خبرگذاری محترم باسلام.اجرت پیش خدا بیجواب نیست لطفا لطفا صدای جاماندگان باشید افرادزیادی هست که مثل من با بیست سال سابقه ازاسفند تابحال تمام راهها با دریایی درد سر وکلی هزینه بااین سیل تورم هنوز انتظارمیکشیم پس لطفا صدایمان باشید