توسعه و تجهیز کتابخانه کلاسی از اصلی ترین فعالیت های تربیتی

در راستای اهداف سند تحول بنیادین و به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های تربیتی نیز برنامه‌های توسعه و تجهیز کتابخانه آموزشگاهی و کلاسی دنبال می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش، اکنون در بیش از ۱۰۰ هزار مدرسه سراسر کشور بیش از ۶۲ هزار مدرسه دارای یک کتابخانه مدرسه‌ای و بیش از ۲۳۰ هزار کتابخانه کلاسی وجود دارد که در مجموع در این کتابخانه‌ها بیش از ۱۱۶ میلیون جلد کتاب در اختیار دانش‌آموزان علاقه‌مند قرار گرفته است.

گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، دسترسی آسان دانش‌آموزان به کتاب‌های مفید و تازه‌های نشر، حمایت از دانش‌آموزان مولف، بالا بردن سطح آگاهی دانش‌آموزان، آشنا کردن آنها با روش‌های صحیح نقد و نقادی، توسعه و تقویت و تجهیز کتابخانه‌های مدارس، انس و الفت بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌ها با کتاب و مطالعه، غنی‌سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش و فرهنگ از اهداف برگزاری این جشنواره خواهد بود.

معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در راستای وظایف خود برای ترویج فرهنگ مطالعه و توسعه کتابخوانی ۳ سال است که جشنواره بزرگ دانایی توانایی را اجرا می‌کند جشنواره‌ای که در نوع خود بی نظیر است و در زمان کوتاهی جای خود را در دل فضای آموزشی کنکور زده باز کرده و تلاش دارد نگاه کودکان و نوجوانان را به کتاب تغییر دهد.

علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی با بیان اینکه امسال چهارمین سال اجرای این جشنواره است گفت: جشنواره دانایی توانایی در قالب یک جشنواره رسمیت یافته و شبیه مسابقات فرهنگی هنری هر سال به استان‌های سراسر کشور ابلاغ می‌شود این جشنواره، یک جشنواره فرآیندی است و در چهار مرحله مدرسه، منطقه، استان و کشور برگزار خواهد شد.

به گفته وی شرکت در جشنواره دانایی توانایی کاملاً اختیاری است و دانش‌آموزان با میل درونی خود در این جشنواره شرکت می‌کنند. این جشنواره علاوه بر اینکه فرهنگ کتاب خواندن را ترویج می‌دهد و سرانه مطالعه در کشور را بهبود می‌بخشد، نیم نگاهی به اقتصاد نشر و چرخه تولید کتاب دارد.

فرآیند برگزاری مسابقه به این صورت است که در مرحله اول یعنی مدرسه یک کتاب به دانش‌آموزان معرفی می‌شود، دانش‌آموز کتاب معرفی شده را می‌خواند شرکت کنندگان به مرحله دوم یعنی منطقه راه پیدا می‌کنند و در این مرحله به برگزیدگان یک کتاب معرفی می‌شود، دانش‌آموزان کتاب معرفی شده را می‌خوانند، شرکت کنندگان گلچین خواهد شد و برگزیده به مرحله سوم راه می‌یابد. به راه یافتگان به مرحله استانی کتاب دیگر معرفی می‌شود و دانش‌آموزان کتاب معرفی شده را می‌خوانند شرکت کنندگان برای سومین بار گلچین می‌شوند و برگزیدگان به مرحله کشوری راه می‌یابند.

دانش‌آموزان برگزیده استان برای شرکت در مرحله کشوری ۳ کتاب را به اختیار خودشان انتخاب می‌کنند و آنها را می‌خوانند. مرحله کشوری جشنواره در هفته کتاب در تهران برگزار می‌شود و دانش‌آموز با حضور نویسندگان درباره کتابی که خود انتخاب کرده است گفت‌وگو می‌کند و هر دانش‌آموزی که به مرحله کشوری راه می‌یابد در حقیقت ۶عنوان کتاب خوانده است.

کتاب‌های انتخاب شده بدون جهت‌گیری خاص با نظر ۲۰ نفر از نویسندگان، شاعران و مترجمان حوزه کودک و نوجوان کارشناسی و انتخاب می‌شود. کتاب‌ها از سوی کارگروهی برای بررسی محتوا به بخش کارشناسی ارسال خواهند شد، کارشناسان بخش محتوا کتاب‌ها را می‌خوانند و نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع و محتوای آن بیان می‌کنند و پس از تایید نهایی به استان‌ها معرفی می‌شود.

کد خبر 5073602

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =