فاز سوم نسیم دانایی رونمایی شد/افزایش منابع کتابخانه های عمومی

شیراز- از فاز سوم طرح نسیم دانایی در کتابخانه های عمومی استان فارس رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که ظهر سه شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس و باقر میرعبداللهی، مدیرکل تأمین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور بر بستر فضای مجازی برگزار شد، طرح نسیم دانایی در گام سوم قرار گرفت.

روح الله منوچهری در این مراسم، گفت: از چند سال پیش در بازدید کتابخانه ای با مسئله‌ای مواجه شدیم که کمبود منابع جدید بود.

وی با بیان اینکه طبق برآوردها نسبت منابع هم در فارس پایین بود، افزود: بنابر این کارگروهی تشکیل و کارشناسی شد تا کتاب‌های پرمخاطب را تهیه کنیم؛ ابتدا طرح را مشارکتی دنبال کردیم که با مشارکت خیران این کار انجام گیرد.

منوچهری در ادامه گفت: قصد داشتیم که ۱ میلیارد تومان هزینه کنیم اما به دلیل سختی تأمین رقم فوق در سه فاز انجام این کار انجام گرفت و در فاز اول تأمین کتاب‌های کودک و نوجوان در اولویت قرار گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، افزود: ۳ بار رده بندی در سه حوزه کودک و نوجوان، ادبیات و فلسفه انجام گرفت و لیستی از کتاب‌ها تهیه و در نهایت منابع مالی تأمین شد، بعد از این مرحله برای انتخاب کتاب برای هر دسته از فعالان این حوزه برای امتیازدهی دعوت شد.

وی، ادامه داد: برای هر کتاب ۳۰ امتیار در نظر گرفته و سپس خرید کتاب انجام و مطابق دسته بندی ارسال شد.

۳۶ هزار نسخه کتاب به منابع کتابخانه های عمومی فارس افزوده شد

منوچهری با اعلام اینکه در فاز اول طرح نسیم دانایی ۳۶ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی فارس افزوده شد، افزود: در فاز اول توانستیم ۱۰ درصد مشارکت خیران را جذب کنیم. با توجه با استقبال خوبی که شده بود و نگاه مثبتی که کتابداران و اعضا داشتند توانستیم سهم خیرین را افزایش دهیم و به ۲۰ درصد برسانیم.

به گفته مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، در فاز دوم سعی کردیم نقش کتابداران در انتخاب کتاب را پررنگ کنیم و در این فاز ۱۲ هزار نسخه کتاب افزوده شد.

وی سهم کارگزاران و کتابخانه های عمومی را به ترتیب ۲۵ و ۲۶ درصد اعلام کرد و افزود: در فاز سوم ۱۷ هزار و ۵۰۰ نسخه کتاب به کتابخانه ها افزوده شد.

منوچهری از طی شدن روندی برای این طرح خبر داد و افزود: طی ۳ روز گذشته پس از رسیدن آثار فاز سوم به کتابخانه ها جمع خوانی کتاب بر بستر فضای مجازی گذاشته شد.

وی افزود: درست است که کتابخانه ها تعطیل است و حضوری نیست اما بازخورد این کتاب‌ها در فضای مجازی خوب بوده است.

وی از نهایی شدن طرح محیا در یک ماه آینده به صورت مشارکتی خبر داد و تأمین تجهیزات کتابخانه های عمومی را در برنامه‌های مشارکتی عنوان کرد که دنبال می‌شود.

اهتمام ویژه کتابخانه های عمومی فارس به تهیه کتاب

مدیرکل تأمین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم در این نشست خطاب به کتابداران، اظهار کرد: اهتمام ویژه ای برای خرید کتاب در کتابخانه های عمومی استان فارس دیده می‌شود.

وی با ستودن تلاش‌های روح الله منوچهری در اجرایی شدن طرح نسیم دانایی، افزود: خرید کتاب از این جهت که مصداق بارز باقیات الصالحات است نقش و مشارکت خیران را می‌طلبد.

باقر میرعبدالهی، گفت: اولویت دادن خرید کتاب در کتابخانه های عمومی استان فارس باید الگوی دیگر استان‌ها قرار گیرد.

وی اظهار کرد: روز کتابدار و هفته کتاب و کتابخوانی رسالت و وظیفه خطیری را گوشزد می‌کند که وظیفه ما را در همه عرصه‌ها دشوارتر می‌کند.

وی، ادامه داد: با وجود کرونا فعالیت کتابخانه های عمومی به هیچ عنوان کمرنگ نشده است و کتابداران در صف اول استقبال از برنامه‌های جمعی غیرحضوری هستند.

میرعبدالهی، در پایان نوید و اطمینان داد که مدیران ارشاد نهاد و دبیرکل نهاد در پی اصلاح اساسنامه و اصلاح وضع معیشت کتابداران هستند و در اندیشه مدیران نهاد است.

کد خبر 5073608

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =