امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ میان هلال‌احمر و ستاد مبارزه با موادمخدر

تفاهم نامه همکاری های مشترک میان جمعیت هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر با هدف پیشگیری و توانمندسازی افراد قبل و بعد از اعتیاد امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان جمعیت هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه بخشی از زحماتی که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در کنار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشیده است، برای تسکین آلام افرادی است که گرفتار مواد مخدر شده‌اند، گفت: ظرفیت خوبی از نیروهای داوطلب در کشور وجود دارد که هر زمان که تحت فشار هستیم، ویژگی‌های مثبت درونی این افراد را بیشتر احساس می‌کنیم.

وی درباره اقدامات مسئولان در زمینه کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، افزود: کرونا بلایی است که دنیا را فرا گرفته است و یک بیماری همه گیر محسوب می‌شود که همه مردم دنیا را درگیر کرده است، در این میان مسئولان کشور خوب عمل کرده و خروجی کار قابل تحسین است. جمعیت هلال احمر هم در چارچوب‌های مشخص می‌تواند در امر پیشگیری از شیوع کرونا در کشور کمک رسان باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر حضور یک میلیون جوان هلال احمری برای انجام خدمات داوطلبانه در کشور، بیان کرد: ظرفیت جمعیت هلال احمر در زمینه کمک به هموطنان در زمان شیوع کرونا بسیار مطلوب است، کما اینکه از زمان شیوع کرونا در کشور، جوانان و داوطلبان هلال احمر با غربالگری و تب سنجی ۲۱ میلیون نفر از مردم در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند و در این میان برخی مبتلا به کرونا و برخی شهید شدند.

وی به اجرای طرح دست یار در جهت تأمین معیشت خانواده‌هایی که بر اثر شیوع کرونا آسیب دیده بودند، اشاره کرد و یادآور شد: در این زمینه هم جمعیت هلال احمر با جمع آوری کمک‌های مردمی بسته‌های معیشتی تهیه و در اختیار نیازمندان قرار داد.

همتی در باره اجرای طرح آمران سلامت در سراسر کشور، گفت: چهار هزار و ۳۰۰ پایگاه در کمتر از یک روز برپا شد و ۱۳ هزار جوان هلال احمری در این طرح حضور یافته و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به مردم گوشزد کردند.

۷ هزار پایگاه هلال احمر در کنار وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع کرونا

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری میان این جمعیت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکید کرد: از روز شنبه اول آذرماه طرح مبارزه با کرونا به صورت محله محور با مشارکت جمعیت هلال احمر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا می‌شود و بر این اساس جمعیت هلال احمر ۷ هزار پایگاه دایر کرده و در هر پایگاه ۳ جوان هلال احمری مستقر می‌شوند.

همتی درباره ایجاد خانه‌های هلال در مناطق روستایی و کمتر برخوردار کشور، گفت: ایده خانه‌های هلال در سال ۹۴ مطرح شده و تا حدودی اجرایی شد اما امسال تصمیم گرفتیم تا برای ارائه آموزش‌های همگانی و خدمات به هموطنان حتی در نقاط دوردست کشور خانه‌های هلال را راه اندازی کنیم.

وی افزود: ۳۳ هزار خانه هلال در بخش‌های روستایی ایجاد می‌شود و آموزش در این خانه‌ها با محوریت نیروهای داوطلب است، حتی می‌توان در این خانه‌های هلال موضوعات مربوط به مبارزه با اعتیاد، تغییر سبک زندگی و … را ارائه داد.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به زمینه‌های همکاری مشترک میان این جمعیت و ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: باید کمک کنیم تا معتادان به زندگی عادی خود بازگردند و جوانان هلال احمر به واسطه همسال و همسان بودن خود با جوانانی که دچار بلای خانمان سوز اعتیاد شده‌اند، می‌توانندکمک کنند تا این افراد به جامعه برگردند.

به گفته وی، یکی از محلاتی که با ایجاد خانه هلال توانستیم مؤثر واقع شویم، محله هرندی تهران بود، خانه هلال با کمک نیروهای داوطلب در این محله ایجاد و اداره می‌شود، چون اعضای اداره کننده آن از اعضای خانواده اوده های ساکن در آن محله هستند، بنابراین پذیرش توصیه‌ها برای افراد بسیار آسان‌تر شده است.

همتی درباره استفاده از نیروهای داوطلب برای خدمت به مردم، تاکید کرد: تجربه نشان می‌دهد، هر گاه خواستیم از ظرفیت مردم برای کمک به خودشان استفاده کنیم، موفق بوده‌ایم در زمینه مبارزه با مواد مخدر هم حتی اگر در هر استان یک فرد معتاد را به زندگی عادی خود برگردانیم بسیار موفق عمل کرده‌ایم و باقیات و صالحاتی برای دست اندر کاران این طرح است.

مشارکت هلال احمر در امر آموزش، پیشگیری و توانمند سازی افراد قبل و بعد از اعتیاد

در ادامه سردار اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: امروز روز بسیار خوبی است چرا که با جمعیتی که ماهیت ملی و بین المللی دارد تفاهم نامه‌ای برای کاهش آسیب اجتماعی بزرگی تحت عنوان اعتیاد امضا می‌کنیم. نیک می‌دانیم که آسیب‌های اجتماعی تأثیرات عمیق و مخربی بر لایه‌های جامعه می‌گذارد. این آسیب‌ها در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت آثار مخرب خود را نشان می‌دهد.

وی به همسایگی با کشوری که تولیدکننده مواد مخدر است، اشاره کرد و افزود: مجموع تولیدات مواد مخدر این کشور در سال ۲۰۰۰ میلادی ۲۰۰ تن بود حال آنکه در سال ۲۰۱۷ این میزان به ۲ هزار تن افزایش پیدا کرده است و علاوه بر مواد مخدر سنتی، تولیدات مواد مخدر صنعتی که نیازمند دانش و تجهیزات پیشرفته است نیز در این کشور رشد فزاینده‌ای داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به رشد کشفیات مواد مخدر در ۶ ماهه نخست سال جاری، گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری به اندازه همه مواد مخدر کشف شده در سال ۹۲، کشفیات داشته‌ایم و این نشان می‌دهد که کشور ما همه توان خود را برای مبارزه با مواد مخدر به کار گرفته است.

وی توسعه مشارکت‌های مردمی و اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را یکی از رویکردهای اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: جمعیت هلال احمر در زمینه آموزش، پیشگیری و توانمند سازی قبل و بعد از اعتیاد به ستاد مبارزه با مواد مخدر کمک کند تا بتوانیم به کمک این جمعیت مردم نهاد، این ابر آسیب را در کشور مهار

همکاری سازمان جوانان با ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

محمد گلفشان هم در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان جمعیت هلال‌احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: از شنبه اول آذرماه طرح بزرگ سلامت محور با همکاری سازمان جوانان هلال‌احمر و وزارت بهداشت به اجرا درخواهد آمد.

وی افزود: در بحث پیشگیری از اعتیاد، هلال احمر، خود را شریک در برنامه‌های استراتژیک ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌داند که بر همین اساس هم تفاهم‌نامه‌ای امضا می‌شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش از شیوع کرونا به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بیان کرد: پیش از شیوع کرونا ۸۴ کارگاه آموزشی از سوی سازمان جوانان با ۲ هزار و ۷۰۰ عضو جوان در ۳۰ استان کشور به اجرا درآمد که موجب آشنایی بیشتر اعضا با هم سن و سالان خود در محیط خانه، مدرسه و دیگر فضاها شد و مقرر شده بود تا هر فرد به چهار نفر از همسالان خود این آموزش‌ها را ارائه کند.

وی درباره اجرای برنامه «هفت شنبه»، گفت: یکی از برنامه‌هایی که به صورت پایلوت اجرا شد، برنامه «هفت شنبه» بود؛ جوانان به حاشیه شهر رفتند و به مردم آموزش‌های لازم را ارائه دادند که در بحث مواد مخدر همین برنامه را پیش خواهیم گرفت.

به گفته گلفشان، جشنواره پانتومیم هم در دستور کار است که به نوعی می‌خواهیم با این برنامه در بحث پیشگیری از اعتیاد گام برداریم به علاوه آموزش‌های مجازی را هم برای آشنایی بیشتر جوانان با بحث اعتیاد، ارائه خواهیم کرد.

کد خبر 5074126

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =