کمبود جدی فرآورده‌های خونی در آذربایجان شرقی

تبریز-اهداکنندگان خون با شیوع ویروس کرونا به طور چشمگیری کاهش یافته‌اند به گونه‌ای که بیماران خونی بیش از سایر بیماران از روزهای آتی نگران هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی: هرازگاهی مشکلات بیماران که با مشکلات خونی در گیر هستند به گوش می‌رسید اما از زمانی که ویروس کرونا تور خود را همه‌جا پهن کرد؛ شتاب انتقال این ویروس با کاهش ذخایر خونی همراه شد و مشکل دیگری در کنار سایر مشکلات به بار نشست.

کاهش ذخایر خونی برای بیماران خونی، مشکل جدیدی نیست که می‌شنویم اما هر چه که هست؛ زیر سر ویروس کروناست که اهداکنندگان خود را نیز با ترس و نگرانی ناشی از انتقال و یا شیوع این ویروس همراه ساخته است.

بیم و ترسی که با کاهش حضور اهداکنندگان در پایگاه‌های خون همراه شده و از سویی ذخایر خون برای بیماران را با کمبود چشمگیری روبرو کرده است.

قطره قطره خون برای بیماران، امید به زندگی را در رگ‌های آنان جاری می‌سازد اما اکنون دردی دو چندان را به دوش می‌کشند دردی که با کاهش ذخایر خونی و نگرانی از روزهای آتی همراه شده است.

کاهش ذخایر خونی و نیاز مبرم به تمام گروه‌های خونی

مدیر کل انتقال خون آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به کاهش ذخایر خونی در کشور و هم‌چنین در استان آذربایجان شرقی، نیاز مبرم به تمامی گروه‌های خونی در این استان وجود دارد.

کاهش اهداکنندگان و ذخایر خونی با آغاز فصل سرما

وحید مثمر ادامه داد: در سال جاری همانند سال‌های گذشته، اهداکنندگان خون و ذخایر خونی با آغاز فصل سرما کاهش یافته است که مشارکت مردم در راستای تأمین ذخایر خونی، قابل توجه است.

کمبود ذخایر خونی در تمامی گروه‌های خونی به خصوص گروه‌های خونی منفی وجود دارد

وی با تأکید بر دعوت کردن مردم برای اهدای خون به خبرنگار مهر گفت: کمبود ذخایر خونی در تمامی گروه‌های خونی به خصوص گروه‌های خونی منفی وجود دارد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون

به گفته مدیر کل انتقال خون آذربایجان شرقی، در مراکز انتقال خون، گذشته از رعایت استانداردهای همیشگی، دستورالعمل‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا نیز رعایت می‌گردد.

مثمر بیان کرد: از تمامی گروه‌های خونی که از سلامتی جسمی برخوردار هستند برای یاری رساندن به بیماران نیازمند به گروه‌های خونی، با به همراه داشتن کارت ملی خود می‌توانند به پایگاه‌های انتقال خون آذربایجان شرقی مراجعه کنند.

کاهش ذخایر خونی در استان آذربایجان شرقی

عضو هیأت مدیره انجمن تالاسمی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: با شیوع ویروس کرونا ذخایر خونی و اهداکنندگان خون نیز کاهش یافته است این در حالی است که مردم همزمان با شیوع ویروس کرونا، به مراکز تفریحی رفت و آمد می‌کنند اما از رفتن به سازمان انتقال خون که همواره تدابیر بهداشتی را رعایت می‌کنند می‌ترسند.

سولماز انوری ادامه داد: ذخایر خونی به شدت کاهش یافته است و ممکن است طی ماه‌های آتی بیماران با مشکلات جدی ناشی از کمبود ذخایر خونی روبرو شوند.

وی افزود: اهداکنندگان خون می‌توانند از طریق نوبت‌دهی اینترنتی و جلوگیری از تجمع برای یاری رساندن به بیماران نیازمند به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند.

وجود ۱۳۵ بیمار تالاسمی در استان

به گفته هیأت مدیره انجمن تالاسمی آذربایجان شرقی ،۱۳۵ بیمار تالاسمی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که باید در طول هر هفته و یا دو هفته یکبار، ۲ واحد تزریق خون را انجام دهند.

وی بیان کرد: در این میان، تنها بیماران تالاسمی نیازمند به گروه‌های خونی نیستند بلکه بیماران ناشی از تصادفات رانندگی و یا بیماران دیگر نیز به گروه‌های خونی نیازمند هستند.

وی توضیح داد: زندگی بیماران تالاسمی وابسته به تزریق خون است و در این راستا از تمام همشهریان خواهشمندیم بیماران تالاسمی را درک کرده و این کار خیر را انجام دهند.

۱۵۰ نوبت اهداکننده خون بوده‌ام

یکی از اهداکنندگان خون در مرکز انتقال خون مسجد کبود تبریز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: از سن ۱۷ سالگی تاکنون، حدود ۱۵۰ نوبت اهدا کننده خون بوده‌ام.

از سن ۱۷ سالگی تاکنون، حدود ۱۵۰ نوبت اهدا کننده خون بوده‌ام

حسن علی شاهگلی ادامه داد: حدود ۵۰ سالی می‌شود که خون اهدا می‌کنم و اکنون نیز در سن ۶۷ سالگی هستم و امروز نیز با رعایت پروتکل‌های صورت گرفته از سوی این مرکز خون خود را اهدا کردم.

شیوع ویروس کرونا و نگرانی اهداکنندگان خون

مسعود یکی دیگر از اهداکنندگان خون است که در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: تا کنون ۴۰ نوبت اهدا کننده خون بوده‌ام اما به نظرم شیوع ویروس کرونا یکی از دلایلی است که احتیاط و خودمراقبتی بیشتر را برای تمام مردم به خصوص، اهداکنندگانی که تا قبل از شیوع این ویروس، خون خود را اهدا می‌کردند به وجود آورده است.

وی ادامه داد: شاید اگر پایگاه‌های انتقال خون در روزهای شیوع ویروس کرونا، نحوه ضدعفونی و عدم تجمع در این مراکز را رسانه‌ای کنند مردم همانند گذشته به جمع اهدای خون ملحق شوند.

آغاز فصل سرما و یا شیوع ویروس کشنده‌ای که زندگی را زیر و رو کرده و مشکلات زیادی را پشت سر هم ردیف کرده است.

این بار دود شیوع ویروس کرونا به چشم بیماران تالاسمی و یا هر بیمار دیگری می‌رود که تزریق خون در حالت فعلی تنها راه نجات و تنفس دوباره برای آنهاست.

بیمارانی که تا همین دیروز نگران کاهش ذخایر خونی نبودند اما حالا بیم از روزهای آتی دارند و تنها راه ممکن، یاری رساندن افرادی است که توانایی این را دارند که اهداکننده خون به هم‌نوع خود باشند.

کد خبر 5074226

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =