چهار آذر حماسه آتش و رشادت سرزمین آفتاب در ایران است

اندیمشک- چهار آذر حماسه آتش و رشادت سرزمین آفتاب در ایران است به صورتی که شهروندان اندیمشکی از پشتیبانی رزمندگان، عراقی‌ها را عصبانی کرده بود.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها - مجتبی خلیلی: رژیم بعث عراق قبل از ۳۱ شهریور سال ۵۹، حملات گسترده خود را بیش از ۱۵ ماه پیش با انجام عملیات نامنظم علیه کشور ما در عمل آغاز کرد.

رژیم بعث عراق در ۳۱ شهریور سال ۵۹ و با هدف «فتح یک هفته ای ایران» قرارداد الجزایر را پاره کرد و ۱۹۲ فروند جنگنده، ۱۲ لشکر مجهز پیاده و زرهی و ۳۰ تیپ مستقل خود را در مجاورت استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان جبهه‌ای به طول یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر با نام «یوم الرعد» باز کرد؛ اما مدافعان وطن در ایران با نام «دفاع مقدس» تنها با لشکر ۸۱ زرهی، لشکر ۹۲ زرهی، تیپ ۸۲ پیاده خرم‌آباد و تیپ ۳۷ زرهی در مقابل دشمن ایستادگی و از میهن دفاع کردند.

در سال‌های نخست دفاع مقدس، نیروی هوایی ارتش ایران همواره از برتری ویژه و ملموس در هوا نسبت به عراق برخوردار بودند؛ دومین روز از آغاز دفاع مقدس در آن سال، عملیات پرافتخار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علیه دشمن متجاوز با نام «کمان ۹۹» انجام شد.

این برتری هوایی تا سال ششم جنگ به شکلی معنادار مشاهده می‌شد، عراق در سال ششم با تمام خشم خود از ملت ایران تجهیزات جدید را برای دوران جنگ تهیه می‌کند و در کنار بمباران‌های موشکی، به دنبال حمله‌های هوایی از طریق کرکس‌های خود برای درهم شکستن روحیه رزمندگان اسلام است.

عراق که از پشتیبانی شهروندان اندیمشک از رزمندگان ایران زمین عصبانی شده و به تنگ آمده بود، نقشه بمباران هوایی اندیمشک را با ۵۴ فروند هواپیما تهیه کرد و در حال برنامه‌ریزی برای هجوم به مناطق صنعتی، اداری و به ویژه مسکونی شهر اندیمشک بر مبنای انتقام از مردم شهر، ایجاد روحیه شکست خورده و سرخورده در رزمندگان و شهروندان بود.

سایه کرکس‌ها بر زمین

کودکان در خیابان‌های اندیمشک همچون روزهای قبل به بازی‌های کودکانه مشغول، پدران بر سر کار حضور یافته‌اند و مادران نیز در حال آماده‌سازی غذا برای نهار هستند؛ ظهر روز چهارم آذر همانند سایر روزهای سال هست، برخی از بانوان در مساجد و خانه‌ها در تدارک ارسال اقلام به جبهه هستند.

کم‌کم صدای غرش کرکس‌های عراق به گوش می‌رسد، صدای آژیر خطر به صدا در آمد، سایه هواپیماها بر زمین اندیمشک سنگینی می‌کند، گویا زمین اندیمشک هم نگران فرزندان خود است، همه چیز برای لحظاتی از حرکت می‌ایستد، مادرها و بزرگ‌ترها به دنبال کودکان خود برای یافتن پناهگاه امن هستند.

مادران در پناهگاه ذکر «فَاللَّهُ خَیْرٌ حَافِظ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّ حِمِینَ» می‌خواندند، جوان‌ها آیت الکرسی را تکرار می‌کردند و کودکان به حضرت قمر بنی هاشم متوسل می‌شدند؛ نام حضرت فاطمه (س) و زینب کبری (س) ذکر دختران جوانان اندیمشک با هر صدای انفجار شده بود اما مجروحان پس از لبیک یا حسین (ع) اشهد خود را می‌خواندند.

کم‌کم صدای انفجارها کم و بعد از یک ساعت و ۴۵ دقیقه اضطراب تمام می‌شوند، جنازه مطهر شهدا روی زمین اندیمشک لاله گون است و شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» از گوشه کنار این شهر به گوش می‌رسد.

نجوای شهروندان اندیمشک «برادر شهیدم راهت ادامه دارد» و «شهر از زیر دود جنگ خارج می‌شود» و «موشک به جای موشک» فضای شهر را در بر می‌گیرد، گویا این شهر تنها لحظاتی پس از بمباران جانی دوچندان گرفت.

اندیمشک در بمباران ۵۴ فروند هواپیمای عراقی در چهار آذر سال ۶۵، با تقدیم ۳۰۰ شهید غلطان به خون برای استقلال، دفاع از کیان و تمامیت ایران برگی سرخ از تاریخ قهرمانانه جنگ را برای همیشه تاریخ و در همه زمان‌ها به نام خود ثبت کرد.

پرواز عاشقانه

چهار آذر ماه ۶۵، سند افتخارآمیز شهر سرور و ایثار و پایتخت مقاومت و مردانگی و ترجمه جغرافیای واژه «کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا» را در پرواز عاشقانه شهروندان اندیمشک به مقصد بیرق سرخ کربلا نمایان ساخت.

در این رابطه معمار بزرگ جمهوری اسلامی ایران پیام می‌دهد که «این اندیمشک است که مورد تجاوز دشمن واقع می‌شود» و مردم فریاد «جنگ جنگ تا پیروزی» سر می‌دهند و رهبر انقلاب نیز در اولین نماز جمعه پس از بمباران اندیمشک این صحنه هولناک و تجاوز وحشیانه دشمن را با در جمله «صدام در اندیمشک قصابی کرد» به درستی به بیان مظلومیت فرزندان اندیمشک می‌پردازد.

کم‌ترین توقع فرزندان اندیمشک ثبت در تقویم فداکاری، ایثار، روز مظلومیت و رشادت زنان و مردانی از نسل آفتاب است که با نثار خون خود از کیان میهن در مقابل هجوم دژخیمان عراق ایستادگی و در تاریخ معاصر ایران و بزرگ زرین دیگری از تاریخ مقاومت را در تقویم تاریخ معاصر ایران رقم زدند.

کد خبر 5076338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =