شرایط خاص درشهرهای استان سمنان/مردم علیه کووید۱۹ ایستادگی می‌کنند

سمنان- این روزها محدودیت‌های سختی در استان سمنان به واسطه شرایط قرمز کرونایی حاکم است و بررسی‌ها نشان می‌دهد مردم استان به خوبی با طرح محدودیت‌ها همراه شده‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، محمد حسن مقدم نیا: خیابان‌ها خلوت است کم پیش می‌آید خودرویی از کنارت عبور کند ساعت از ۹ شب گذشته و بجز یکی دو داروخانه و دو سوپر مارکت بقیه تعطیل هستند. چند تاکسی در گردی میدان ایستاده و منتظر تاکسی هستند.

آقا راه آهن؟ می‌پرسم منتظر مسافر می‌مانی می‌گوید خیر از ساعت ۲۱ به بعد تک مسافر می‌رویم چون هم مسافر نیست و هم به لحاظ بهداشتی بهتر است از این راننده تاکسی می‌پرسم کرایه به چه شکل است و او می‌گوید: دربست آن‌هم ۲۵ درصد اضافه‌تر مثل ساعت ۱۲ شب به بعد!

رعایت پروتکل‌های بهداشتی

خیابانی که تا همین هفته پیش جای سوزن انداختن نبود و مردم با کمی رعایت مسائل بهداشتی در کنار هم بودند امروز سوت و کور است و هر از گاهی صدای عبور یک خودرو یا موتورسیکلت چرت شب را پاره می‌کند. خودروی ۲۰۶ پلیس راهنمایی و رانندگی دور میدان ایستاده است.

سرگردی بر روی صندلی جلوی آن است، می‌گوید: خدا را شکر، مردم از دیشب به خوبی رعایت کرده‌اند شب اول چندان خوب نبود، مجبور شدیم با نیوجرسی و لاین‌های زرد خیابان را ببندیم اما امشب عالی است می‌بینید که ماشینی در خیابان نیست.

شاهرود، سمنان، گرمسار و دامغان همین‌گونه هستند سوت و کور مانند شب‌های سرد این روزها قومس. مه گرفته، وهم آلود و سرد. برخی هنوز اما پیاده در خیابان هستند و برخی نیز از سر کارهایشان باز می‌گردند و برخی دیگر هم برای خرید مایحتاج بیرون هستند اما جمعیت با هفته گذشته قابل مقایسه نیست. شاید بتوان گفت در دور میدان اصلی شهر هفت نفر هم دیده نمی‌شوند!

شب‌های سوت و کور

شهر مثل شرایط جنگی شده است ماشین آتش نشانی در خیابان است پلیس راه را بسته و مردم در خیابان نیستند سرما بخار را از زمین بلند می‌کند و به آسمان می‌فرستند. بوی شب همه جا پیچیده است. محدودیت‌های کرونایی بالاخره در استان سمنان اجرا شد تا ابزاری باشد برای اینکه مردم دوباره کرونا را جدی بگیرند. مردمی که تا همین هفته پیش در صف پیتزا و بستنی و باقلای داغ و شیرینی تر بودند و انگار و انگار نه کرونایی هم هست.

یکی از شهروندان می‌گوید: آمده‌ام دارو بگیرم و به خانه بروم از روز شنبه فقط برای رفتن به سرکار و مایحتاج بیرون می‌آییم فکر می‌کنم اگر دست به دست هم دهیم بهتر می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم هرچند به نظر بنده دولت بسیار دیر به این فکر افتاد و باید از اواخر شهریور همان زمان که محدودیت‌های بعد از محرم اجرا شد، این کار صورت می‌گرفت.

امیرحسین کریمی با بیان اینکه مسئولان اگر این کار را زودتر می‌کردند شاید مردم کرونا را باز هم مانند روزهای فروردین و اردیبهشت جدی می‌گرفتند اما به هر حال انجام دادنش از انجام ندادنش بهتر بود فقط ایراد کار در نحوه اطلاع رسانی است برای مسئولان در تلویزیون و فضای مجازی و خبرگزاری‌ها محدودیت‌ها را اعلام کردند اما برخی محدودیت‌ها متناقض با کار مسئولان نظارتی است.

وی می‌گوید: برای مثال در فهرست مشاغل گروه اول که در هر شرایطی باز هستند شغل مکانیکی، رسانه‌های مکتوب و خبرنگاران، تهیه مایحتاج مردم و … باز هستند اما خودم با چشم خودم دیدم که مأموران نظارتی جلوی درب یک مکانیکی ایستاده و او را تهدید به تعطیلی و جریمه کردند موضوعی که با پروتکل‌ها نمی‌خواند یکی از نقاط ضعف طرح این است.

شرایط متفاوت اصناف

یک مغازه‌دار نیز با بیان اینکه مردم به خوبی رعایت کرده‌اند ما هم مشتری بسیار کمی داریم اما مجبور هستیم که تا ساعت ۱۲ حداقل باز باشیم تا مردم نیازهایشان را برطرف کنند حتی اگر مشتری خوبی هم نداشته باشیم خود را موظف به باز بودن می‌کنیم.

مصطفی نادری با بیان اینکه مسئولان باید فکری به حال اصناف کنند، تاکید کرد: متأسفانه مشتری‌های مغازه‌ها یک دهم شده‌اند و مغازه‌هایی که خدمت رسانی ندارند هم تعطیل هستند در نتیجه ضررهای مالی زیادی به آنها وارد می‌شود که باید به نوعی جبران شود.

برادر این کاسب نیز با تأیید این موضوع می‌گوید: راه حمایت از اصناف وام دادن نیست زیرا وام خودش نوعی بدهی است و باید ما درآمد داشته باشیم که بتوانیم بدهی را بدهیم. وقتی وام خوب است که درآمد هم داشته باشیم وگرنه وقتی مشتری‌هایمان یک دهم شده‌اند و اجاره مغازه‌مان نسبت به سال قبل ۵۰ درصد بیشتر، هیچ وامی برایمان راهگشا و کارساز نیست.

جریمه خودروها

یک پلیس چند قدمی دورتر از یک داروخانه ایستاده است هدبندی مشکی به سر دارد و ماسکی فیلتر دار بر صورت اما از لای درزهای ماسک بخار دهانش به بالا قُلاچ می‌شود. کمی این پا آن پا می‌کند تا گرم شود. می‌گوید: برای مصاحبه باید هماهنگ کنید.

کمی بعد تر به دو سوال پاسخ می‌دهد قبل از آن می‌گوید با نامم منتشرش نکنید چون ما مجاز به مصاحبه نیستیم فقط فرمانده نیروی انتظامی و یا پلیس راهنمایی و رانندگی؛ وی می‌گوید: تردد خودروها از ساعت ۲۱ ممنوع است یعنی پلاک بومی‌ها ۵۵۰ هزار تومان و پلاک غیر بومی یک میلیون تومان جریمه می‌شوند جریمه و نظارت هم غیر مستقیم است یعنی فقط دوربین‌ها جریمه می‌کنند.

با خنده می‌گوید: این به معنای آن نیست که مردم مجاز هستند در جاهایی که دوربین نیست تردد کنند زیرا حتماً جریمه می‌شوند و نظارت بر آن مناطق هم داریم. طوری ننویسید که مردم فکر کنند برای تردد از خیابان‌های فرعی بروند و راحت تردد کنند و جریمه هم نشوند. اصلاً هیچی ننویسید! این پلیس جوان که سه ستاره روی دوشش نشان از ستوان یکم دانشکده افسری می‌دهد معتقد است رسانه‌ها ممکن است به جای درست کردن ابرو چشم طرح محدودیت‌های کرونایی را هم کور کنند!

جان باختگان کرونایی

مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود اعلام کرده‌اند کرونا از اول اسفند ماه تا پایان روز دوم آذرماه ۶۹۸ نفر در سطح هشت شهرستان استان سمنان به دلیل کرونا جان باخته‌اند و بیش از پنج هزار نفر نیز با بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند این نشان می‌دهد که کرونا تا چه اندازه جدی است.

مشاهدات خبرنگار مهر، نشان می‌دهد که مردم به خوبی با مسئولان همراه شده‌اند اما ناگفته نماند که جریمه‌ها و محدودیت‌ها نیز در الزام مردم برای رعایت مسائل و پروتکل‌های بهداشتی بی‌تأثیر نبوده است زیرا این روزها مردم به خوبی موضوعات مرتبط با محدودیت‌ها را رعایت می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که هم اکنون نیمی از شهرستان‌های استان سمنان در وضعیت قرمز و نیم دیگر در شرایط نارنجی به سر می‌برند.

شرایط قرمز است

جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونای استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به وضعیت قرمز در شاهرود، سمنان، دامغان و گرمسار و وضعیت نارنجی در آرادان و ایوان کی، سرخه و مهدی شهر و همچنین میامی، گفت: ستاد مقابله با کرونا به‌وسیله نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی استان با متخلفان برخورد خواهد کرد همچنین جریمه رانندگان متخلف ۵۰۰ هزار تا یک‌میلیون تومان است.

حبیب‌الله خجسته پور از مردم خواست تا با محدودیت‌های کرونایی همراهی بیشتری داشته باشند و ابراز داشت: در نشست ستاد ملی کرونا مصوب شد که برای ۳۰ میلیون نفر به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان ماهانه تا چهار ماه پرداخت شود از سوی دیگر برای هر خانواده نیز یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت شود و امیدواریم هرچند این کمک‌ها ناچیز است اما گره‌گشای مسائل اساسی مردم باشد.

وی همچنین از ممنوعیت ترددها بعد از ساعت ۲۱ خبر داد و تاکید کرد: نظارت به صورت هوشمند بر این طرح صورت می‌پذیرد اما از آن مهم‌تر این است که مردم خودشان به کمک مسئولان بیایند و در کنترل شرایط کرونایی حاد موجود در سطح استان همراهی کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان از تلاش بسیج، سپاه، نهادها و ارگان‌های خدمت رسانی، دانشگاه علوم پزشکی و … در اجرای طرح‌های بهداشتی، درمانی، طرح‌های محله محور، توزیع کمک‌های مردمی و بسته‌های معیشتی و… تقدیر کرد و گفت: همراهی و همدلی سبب می‌شود تا بتوانیم از این شرایط دشوار سربلند بیرون بیاییم.

آمارها سخن می‌گویند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه تا ابتدای دومین روز از آذرماه ۹۹ متأسفانه در سطح شهرهای تابعه دانشگاه سه هزار و ۴۵۰ نفر بیمار کرونایی شناسایی شدند، گفت: نزدیک به ۵۱۰ نفر در رابطه با بیماری کرونا در شهرهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان فوت کرده‌اند.

نوید دانایی از مردم خواست تا با رعایت مسائل بهداشتی و دوری از تجمعات، دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی، استفاده از ماسک و ماده ضدعفونی کننده و همچنین فاصله گذاری اجتماعی با طرح‌های مقابله‌ای با بیماری کرونا همراه باشند.

در سوی دیگر استان نیز رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه تا روز شنبه یکم آذرماه ۹۹ متأسفانه ۱۸۶ نفر و در روز یکشنبه سه نفر در شاهرود و میامی به دلیل کرونا جان خود را از دست داده‌اند، گفت: نزدیک به چهار هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلای به کرونا در شرق استان سمنان شناسایی شده است.

کرونا می‌تازد

استانداری سمنان نیز طی اعلامیه بیان کرد: مجموع فوتی‌های کرونا از ابتدای اسفند ماه ۹۸ تا پایان دومین روز از آذرماه سال جاری ۶۹۸ نفر بوده است و در ۲۴ ساعت منتهی به دومین روز از آذرماه ده نفر در سراسر استان سمنان جان خود را از دست داده‌اند.

استانداری سمنان همچنین تعداد کل بیماران کرونایی استان سمنان را در تمام هشت شهرستان ۱۶ هزار و ۹۴۷ نفر یاد کرد که از این بین پنج هزار و ۶۷۲ نفر با بهبودی ترخیص شده‌اند و مابقی یا در حال درمان هستند و یا آزمایش‌هایشان هنوز در جریان است. هم اکنون ۴۵۷ نفر در بیمارستان‌های استان به دلیل کرونای قطعی بستری هستند.

آمارها نشان می‌دهد که شرایط استان سمنان از بابت کرونا مثل شب‌های پاییز سرد و دلگیر و مه گرفته است. کرونا می‌تازد و جان می‌گیرد از مردمی که کافی است کمی نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌های آن اهتمام بیشتری داشته باشند.

کد خبر 5078200

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =