اجرای مانور زلزله و ایمنی مدارس در ایام کرونا

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس برای آگاهی دانش آموزان و خانواده‌ از راهکارهای ایمنی در برابر زلزله برگزار میشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل نجار، افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار شد محتوای آموزشی اجرای برنامه‌های این مانور در سایت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بارگذاری و قابل دسترسی باشد.

وی ادامه داد: برنامه‌های آموزشی مربوط به این مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس و محلات به صورت تیزر و زیر نویس توسط شبکه‌های مختلف صدا و سیما و شبکه‌های استانی در هفته منتهی به مانور پخش شوند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: ضمن اطلاع رسانی به مردم در روز مانور (شنبه هشتم آذر ماه) به صورت نمادین آژیر زلزله از رادیو سراسری پخش و خانواده‌ها در منازل به همراه فرزندانشان نسبت به اجرای تمرین پناه گیری و خروج اضطراری اقدام کنند. وزارت آموزش و پرورش نیز در صورت امکان از طریق شبکه شاد نسبت به ارایه آموزش‌های لازم از جمله پناه گیری و خروج اضطراری صحیح با همکاری پژوهشگاه زلزله شناسی ومهندسی زلزله در زمان مشخصی روز شنبه هشتم آذرماه بصورت سراسری برای همه پایه‌های تحصیلی اقدام کند.

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران تصریح کرد: از سال ۱۳۹۴ کمیته راهبری مانور با تدوین و تصویب تفاهم نامه «ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله» اجرای مرحله جدید مانور با رویکرد جامعه محور و تحت عنوان «مدرسه ایمن-جامعه تاب آور» را مورد تاکید قرار داد و مقرر شد به تدریج در کنار دانش آموزان، ساکنین محله‌های مجاور مدارس نیز در فرایند مانور مشارکت داده شوند.

نجار در ادامه تاکید کرد: در سال اول مانور جامعه محور به صورت آزمایشی در شهر تهران و مرکز پنج استان کشور برگزار شد. در سال دوم نیز این مانور در سطح مناطق آموزش و پرورش شهر تهران (هر منطقه یک مدرسه و محدوده مجاور آن و ۳۱ مرکز استان (هر مرکز استان یک مدرسه و محدوده مجاور آن) برگزار شد. در نوزدهمین مانور علاوه بر مراکز استان‌ها، در شهرستان‌ها نیز (هر شهرستان یک مدرسه و محله مجاور) برگزار شد. در رویکرد جدید که با عنوان «مدرسه ایمن - جامعه تاب آور» شناخته می‌شود، ضمن ارائه آموزش‌های لازم به دانش آموزان مطابق با روال جاری، تمهیداتی اندیشیده شده است که سطح آگاهی و آمادگی ساکنین محله‌های مجاور مدارس ایمن نیز ارتقا یابد و از ظرفیت این مدارس به‌عنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران در واحدهای همسایگی در سطح هر محله استفاده شود.

وی افزود: در این دستورالعمل تلاش شده است تا با محوریت ایمنی در برابر زلزله در منازل، اطلاعات جامعی به مخاطبین مانور سال جاری ارائه شود تا با فراگیری آن بتوانند در مقابل زلزله احتمالی از آمادگی لازم برخوردار شوند. بر اساس برنامه تدوین‌شده، دانش آموزان با مطالعه این راهنما و ارائه آن به اعضای خانواده، ضمن فراگیری نحوه صحیح پناه گیری در منزل، می‌توانند اطلاعات لازم را در خصوص مقاوم‌سازی اجزای غیر سازه‌ای نیز کسب و به اعضای خانواده خود منتقل کنند تا تمهیدات لازم در حد مقدور برای کاهش ریسک‌های موجود در منازل صورت پذیرد.

کد خبر 5079639

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =