شاعران و نویسندگان با قلم‌هایشان نوجوانان را وادار به تفکر کنند

اکرم سادات هاشمی پور که به زودی مجموعه شعر نوجوانش با عنوان «گل برای من نچین» منتشر می‌شود، اعتقاد دارد که نویسندگان و شاعران باید با قلم‌هایشان نوجوانان را وادار به تفکر کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه شعر نوجوان «گل برای من نچین» سروده اکرم السادات هاشمی پور به زودی از سوی انتشارات سروش منتشر خواهد شد. اکرم السادات هاشمی‌پورکه ابتدا در حوزه شعر بزرگسال فعالیت داشت و مجموعه شعر سپید وی در این حوزه با عنوان «زمستان یک بعدازظهر» به چاپ رسید. اما خیلی زود وارد دنیای کودک و نوجوان شد. وی در این باره می‌گوید: در ابتدا با نشریات کودک و نوجوان همکاری کردم و بعد هم دو مجموعه شعر خردسال در انتشارات به نشر از من به چاپ رسید با عنوان‌های «خدا رو خیلی دوست دارم» و «مهمون آئینه‌ها» که البته کتاب «مهمون آئینه‌ها» در جشنواره کتاب سال رضوی مقام اول رو کسب کرد.

هاشمی پور در خصوص تازه‌ترین سروده خود «گل برای من نچین» به روابط عمومی انتشارات سروش گفت: گل برای من نچین شامل چند شعر نیمایی است که برای گروه سنی نوجوان سروده شده‌اند. اغلب موضوعات این اشعار دغدغه‌های نوجوانانه است، سوژه‌ها برگرفته از دنیای پیرامون نوجوانان است و بیشتر به جنبه‌ی احساسی و عاطفی زندگی نوجوانان پرداخته است. در تعدادی از اشعار هم تا حدودی به زیبایی‌های آفرینش توجه شده و نوجوان را ترغیب می‌کند که با کمی تأمل و درنگ و نگاهی متفاوت به اطرافش زیبایی‌های آفرینش را لمس کند و از آن‌ها لذت ببرد.

تلاش شما در این مجموعه شعر برای رسیدن به چه مطلوبی بوده است؟

در شعرهای این مجموعه بیشتر تلاش کرده‌ام بدون اینکه وارد کنج خلوت و تنهایی مخاطبم بشوم به او کمک کنم اندکی از کنج انزوای خود به دنیای بیرون سرکی بکشد و اگر چیز قابل تأملی یافت او را وارد دنیای احساسات و عواطف خود کند… نوعی دعوت به عشق ورزیدن و دوست داشتن. می‌دانم که دنیای نگرش نوجوان خیلی خیلی گسترده‌تر از شعر نوجوان امروز است ای کاش شاعران و نویسندگانی که در دنیای نوجوان قلم می‌زنند به هیچ دریچه بسته‌ای توجه نکنند و با قلم‌هایشان به ریز ریز هر چه که در دنیای نوجوان است و می‌تواند نوجوان را به تأمل وادار کند بپردازند.

چقدر می‌توان از شعر و ظرفیت آن برای انتقال مفاهیم برای نوجوان امروز استفاده کرد؟

شعر می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای انتقال و درک مفاهیم انسانی به نوجوان باشد. نوجوان امروز که دارای درک وفهمی بسیار بالا است و نوجوانی که مطالعات فراوانی دارد و در حد زیادی اهل فکر و تأمل است قطعاً وظیفه شاعر را بسیار سنگین‌تر می‌کند.

اما در دنیایی که انتقال مفاهیم در آن با سرعتی شگفت‌انگیز انجام می‌گیرد، قطعاً شعر نوجوان باید پختگی، زیبایی و شناخت کامل از نوجوان و زبان نوجوان که بسیار سخت است را دارا باشد. من معتقدم که امروزه یکی از مهمترین رسالت‌های اصلی شعر نوجوان پاسخگویی به بخشی از نیازهای عاطفی و احساسی آنهاست نیازهایی که امروزه نوجوان به دلیل درک مشکلات اجتماعی و درگیری فکری که با اجتماع اطراف خود دارد به شدت از آن‌ها فاصله گرفته است و شاعر یا نویسنده‌ای که برای نوجوان و دنیای نوجوان می‌نویسد باید نگرش نوجوان را تا حدودی به زیباییها و جذابیت‌های که دنیای پیرامون نوجوان دارد جذب کند، کاری که من سعی می‌کنم در حد توان در شعرهایی که برای نوجوانان سروده‌ام انجام دهم.

ذائقه نوجوان و جوان امروز در شعر و موضوعات آن به چه سمتی حرکت می‌کند؟

ذائقه نوجوان برای پذیرش و درک مفاهیم در هر جنبه‌ای که فکر کنید باز است و نوجوان بر خلاف تصور عمومی بسیار ذهن بازی دارد و اصلاً نمی‌توان گفت که ذائقه نوجوان به چه سمت و سویی می‌رود یا چه جنبه‌ای را بیشتر می‌طلبد. چرا که نوجوان فهیم و آگاه و اهل مطالعه و گردشگر (در دنیای مجازی یا مطالعاتی) امروز اشتهایی بسیار گسترده دارد. برای خواندن، برای تأمل، برای درک هستی، به شرطی که محتوی برای او مهیا باشد. پس به هیچ وجه نباید برای نوجوان در چهارچوبی بسته حول محور خاصی صحبت کرد؛ بلکه باید از هر آنچه که نوجوان قرار است در دنیای پیرامون خود ببیند یا تجربه کند برای نوجوان صحبت کرد. گاهی دوستان شاعر به من می‌گویند مثلاً موجودی مثل لاک‌پشت کی دغدغه نوجوان بوده یا هر چیزی که ما فکرش را بکنیم من معتقدم نوجوان را باید به دغدغه‌های گوناگون دعوت کرد نه اینکه نوجوان را در دایره‌ای محدود به دغدغه‌های خودش رها کرد.

در این کتاب شما به چه سمتی حرکت کردید؟

می‌توانم بگویم که من دوست دارم در این مجموعه صحبت از عشق کنم که در شعر نوجوان امروزه به دلیل پاره‌ای از مسائل اجتماعی به این موضوع کمتر پرداخته شده است و همین‌طور که در پاسخ سوال پیش گفتم همان عواطف و احساساتی است که نوجوان امروز کمی از آن فاصله گرفته است. دوست دارم ذائقه نوجوان را در این مجموعه به عشق دعوت کنم؛ عشق به جهان هستی، به آفرینشی که در دنیای زیبای نوجوان وجود دارد. عشق به لحظه‌ها و دقایقی که ساده از کنار نوجوان عبور می‌کنند و شاعر و نویسنده وظیفه دارد این سادگی را از میان نوجوان و جهان اطرافش بردارد و نوجوان را عاشق دنیای زیبای پیرامون خود کند.

کد خبر 5081068

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =