تولید هیدروژن از سلول های جلبک ممکن شد

محققان با استفاده از قطرات آب و سلول های جلبک موفق به تولید هیدروژن شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فیز، محققان کارخانه های میکروبیال کوچکی بر مبنای قطرات ریز آب ساخته اند که در معرض آفتاب به جای اکسیژن، هیدروژن تولید می کند.

محققان دانشگاه بریستول و انستیتو فناوری هاربین در چین این تحقیق را انجام داده اند.

به طور معمول سلول های جلبک از طریق فرایند فتوسنتز با استفاده از دی اکسید کربن، اکسیژن تولید می کنند. این تحقیق  با استفاده از قطرات آب شیرین شده و مملو از سلول های جلبک زنده انجام شد تا در فرایند فتوسنتز به جای اکسیژن، هیدروژن بسازد.

هیدروژن یک سوخت پاک است و قابلیت های زیادی دارد. اما یک مانع بزرگ در این روند آن است که برای تولید هیدروژن انرژی زیادی نیاز است، بنابراین کشف مذکور یک گام مهم در این زمینه به حساب می آید.

محققان در این پژوهش  حدود ۱۰ هزار سلول جلبک را در هر قطره قرار دادند و در مرحله بعد قطره ها تحت فرایند فشار اسمزی قرار گرفتند. با مدفون کردن سلول ها در اعماق قطرات آب، سطح اکسیژن به میزانی رسید که به یک آنزیم مخصوص به نام «هیدروژناز» تبدیل شد. این آنزیم مسیر نرمال انجام فتوسنتز را تغییر می دهد تا هیدروژن بسازد. به این ترتیب می توان حدود ۲۵۰ هزار کارخانه میکروبیال (به اندازه یک دهم یک میلی متر) را در یک میلی متر از آب آماده کرد.

هرچند این روش هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان آن را گامی مهم برای توسعه انرژی پاک می دادند.

کد خبر 5083378

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =