آثار سوء کووید ۱۹ بر خدمات تشخیصی و دارویی بیماران HIV

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به آثار سوء کووید ۱۹ بر خدمات جاری سلامت، گفت: یکی از تبعات اقتصادی کووید ۱۹ بر روی HIV کاهش ذخایر تشخیصی و دارویی در کشور بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی گویا، در همایش مجازی به مناسبت روز جهانی ایدز، با بیان اینکه هنوز ۱.۵ درصد مبتلایان به این بیماری از ابتلای خود آگاه نیستند، اظهار کرد: حداقل ۱.۳ درصد مبتلایان به خصوص کودکان و نوجوانان در طول پاندمی کووید ۱۹ در مقاطعی پیشگیری و درمان خود را رها کرده اند.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۲ درصد مبتلایان جدید از میان جمعیت‌های کلیدی بوده اند، افزود: حتی قبل از پاندمی کووید ۱۹ هم پیشرفت‌ها در زمینه این بیماری دچار رکود شده بود و اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ (بخصوص ۹۰ درصد اول) پیشرفت چندانی نداشته است و آن نیز دچار رکود شده است.

گویا همچنین به عوارض سلامتی، اقتصادی و اجتماعی درازمدت کووید ۱۹ در افراد مبتلا به عفونت HIV اشاره کرد و افزود: گروه‌های آسیب پذیر در معرض آسیب بیشتری قرار گرفته اند. آثار سو اقتصادی و اجتماعی کووید ۱۹ بیشتر از همه، افراد آسیب پذیر و جمعیت‌های کلیدی را هدف قرار داده است و لازم است آنها را دریابیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت عنوان کرد: کووید ۱۹ بر روی خدمات جاری سلامت به خصوص افراد مبتلا به HIV (کاهش دسترسی به خدمات، از هم گسیخته شدن خدمات مراقبت و درمان) آثار سو داشته است. با توجه به تداوم موج‌های جدید کووید ۱۹، اگر HIV و TB (سل) در طی پاندمی به درستی مدیریت نشود، مرگ‌های ناشی از این دو بیماری دو برابر می‌شود.

گویا گفت: در بسیاری از مناطق جهان خدمات اساسی پیشگیری از HIV مثل PMTCT و کاهش آسیب به شدت کاهش یافته است. تعداد کودکان مبتلا افزایش یافته است و انجام تست با محدودیت جدی مواجه شده است. خدماتMental health در بعضی مناطق جهان متوقف شده است. در مجموع سقوط کیفیت خدمات یک واقعیت است که باید آن را جدی گرفت.

وی تاکید کرد: همه گیری کووید ۱۹ فعلاً ادامه داشته و آثار سو اقتصادی و اجتماعی آن افزایش می‌یابد. ما نیاز داریم برای محافظت اقتصادی و اجتماعی از جمعیت‌های کلیدی در طی این پاندمی ابتکارات جدیدی در پیش بگیریم.

گویا ادامه داد: یکی از تبعات اقتصادی کووید ۱۹ بر روی HIV کاهش ذخایر تشخیصی و دارویی در کشور به خصوص کشورهای فقیر است و این پیامد آثار مخرب فراوانی در پی خواهد داشت. مطالعات مدل سازی نشان داده که شش ماه کمبود ذخایر دارویی HIV میزان مرگ و میر ناشی از عفونت را در بعضی کشورها به دو برابر می‌رساند.

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته علیرغم پیامدهای بسیار سنگین کووید ۱۹ بر روی بسیاری از برنامه‌های سلامت، اجازه ندهد هیچگونه وقفه‌ای در برنامه‌ها به خصوص برنامه بسیار مهمی مثل TB-HIV، مالاریا و سایر بیماری‌ها رخ دهد.

وی با تاکید بر لزوم جهش در پاسخ دهی به موارد بیماری، گفت: اجازه نخواهیم داد هیچ گونه وقفه‌ای در برنامه پاسخ ما به HIV رخ دهد. سرمایه گذاری خود را برای پاسخ به HIV افزایش خواهیم داد. همچنین ابتکارات جدید پیشگیری، تشخیص و درمان را مورد استفاده قرار خواهیم داد. برای خدمات درمانیMulti months dispensing حق انتخاب را به PLHIV خواهیم داد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین کودکان، زنان، نوجوانان، خانم‌های باردار و جمعیت‌های کلیدی اولین اولویت‌های ما هستند. ابتکارات جدید را در آموزش و اطلاع رسانی و پیشگیری و درمان به کار خواهیم گرفت و همکاری‌های خود را با سایر سازمان‌های دولتی، غیردولتی و NGO ها و جامعه مدنی گسترش خواهیم داد. هر روز بیشتر از دیروز بر روی پیشگیری سرمایه گذاری می‌کنیم؛ چراکه عضو ائتلاف پیشگیری جهانی هستیم و تلاش می‌کنیم برای دیگران الگو باشیم. در این مسیر از داروهای جدید پیشگیری استفاده می‌کنیم، داروهای طولانی اثری که بررسی‌ها نشان داده اند تا ۹ برابر در کاهش ابتلاء به خصوص در زنان مؤثر بوده اند.

کد خبر 5085670

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =