نمایندگان بودجه شرکت‌های دولتی را به استان سوق دهند

ساری - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران با اشاره به نقش اثرگذار بودجه شرکت‌های دولتی در اقتصاد منطقه گفت: نماینده‌های مجلس این بودجه‌ها را به سمت استان جهت دهی کنند.

مفید غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اینکه از نظر پیش بینی و تخصیص بودجه جزو استان‌ها چندم هستیم، شاخص خاصی نداریم، گفت: بودجه فرم‌های مختلف خاص خود را دارد و شامل بودجه‌های عمرانی، ملی وغیره است و دراعتبارات استانی، بودجه عمرانی دارای چند ردیف از جمله استانی، نفت، ۲۰ درصد ارزش افزوده، ورزش، نوسازی، جرایم راهنمایی و رانندگی و غیره است که سرجمع آن رقمی را تشکیل می‌دهند و در این بخش جزو استان پنجم هستیم.

وی با اظهار اینکه در اعتبارات هزینه‌ای به میزان حقوق پرسنلی که می‌دهیم و در این بخش نیز جزو استان‌های رده پنجم هستیم، افزود: بخش سایر اعتبارات ملی نیز دارای برداشت و برش استانی نیست، مثلاً یک پروژه‌ای که از انزلی تا بهشهر یا از یزد تا گلوگاه را شامل می‌شود، برش استانی آن معلوم نیست.

رئیس سازمان مدیریت برنامه و ریزی مازندران یادآور شد: در پروژه‌های اینچنینی چند استان درگیر هستند و قابلیت تفکیک ندارند.

وی با اظهار اینکه بودجه متغیرهای مختلفی دارد، گفت: عمده اعتبارات مربوط به شرکت‌های دولتی است، به عنوان مثال کل اعتبارات سال جااری در بخش عمومی، عمرانی و جاری در کشور بیش از ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است ولی اعتبارات شرکت‌های دولتی سه برابر این میزان بوده است.

غلامی با تاکید براینکه در بودجه سهم بندی استانی نداریم، یادآور شد: اعتبارات شرکت‌های دولتی روی اقتصاد منطقه‌ای که در آن مستقر هستند، تأثیرگذار است ولی باید ببینیم فعالیت و سرمایه گذاری شرکت‌ها درکجاست، به عنوان نمونه ایمیدرو، شرکت ملی نفت درکجا سرمایه گذاری می‌کنند و موثرین و نماینده‌های مجلس باید این بودجه‌ها را جهت دهی کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران درباره پیش بینی بودجه استان در لایحه ۱۴۰۰ گفت: در این لایحه ضریب افزایش حقوق کارکنان دولت مورد توجه قرار گرفته است اما باید بدانیم که ۲۷ دستگاه اجرایی در بخش بودجه استانی هستند و دستگاه‌هایی نظیر آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، قوه قضائیه، دانشگاه‌ها و غیره ملی هستند و باید به این مسائل توجه کنیم.

غلامی با عنوان اینکه رشد بودجه دارای نرم است، افزود: طی دو سه سال گذشته آزادراه‌ها را در قانون بودجه و ردیف قرار دادیم و امسال نیز چند سد را دارای ردیف کردیم.

کد خبر 5089404

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =