استعفایی که پس گرفته شد

مشهد ـ محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد در حالی که حدود یک هفته پیش به دلیل عدم شفاف سازی و سایر مشکلات از عضویت در شورا استعفا داده بود، استعفایش را پس گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست پنجمین دوره شورای شهر مشهد هفته گذشته با اعلام دلایلی همچون عدم شفافیت و پنهان‌کاری از عضویت در شورای شهر استعفا داد.

موضوعی که خیلی زود با واکنش اهالی رسانه همراه بود و برخی نیز تحلیل کرده بودند که این استعفا مقدمه‌ای است برای آغاز شفاف سازی در شورا.

حاجیان عدم رضایت مردم از بخش‌های مختلف شهرداری، چگونگی انتصابات، دروغ، پنهان کاری، مسئولیت ناپذیری، تهدید، تطمیع و مسامحه و معامله، عدم تغییر در حوزه مدیریت شهری، موفق نبودن در اصلاح فرآیندهایی که باعث کاهش و یا از بین رفتن رانت‌ها در مناسبات مالی و اداری شهرداری است و… را از دلایل استعفای خود اعلام کرده بود.

اما این عضو شورای شهر در اقدامی عجیب، از استعفا انصراف داد! حاجیان در کانال تلگرامی خود نوشته است: «شوراهای اسلامی شهر به عنوان یکی از عناصر مدیریت شهری در اداره شهرها در سطح محلی نقش مهمی برعهده دارند، شوراها، نماد مشارکت مردمی، تجلی‌گاه مردم سالاری و نمونه بارز حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش هستند و در حل معضلات و مشکلات به‌وجود آمده در جامعه نقش مهمی به عنوان یک حکومت محلی در عرصه زندگی شهری ایفا می‌نمایند.

در همین راستا از جمله وظایف اعضای شوراهای اسلامی شهر، نظارت دقیق، وسیع و عمیق بر فعالیت‌های اجرایی شهرداری است و بر این اساس باید به شایستگی انجام وظیفه نمایند و به‌عنوان حلقه‌های تدبیر و نظارت بر همه امور شهری و کارکرد شهرداری، نظارت و اشراف کامل داشته باشند. لذا اینجانب به استناد سوگندی که در شروع کار در پیشگاه خدا و مردم یاد کردم همواره تلاش کرده‌ام که حافظ منافع شما مردم در تمام زمینه‌های مدیریت شهری باشم و در این مسیر علاوه بر مکاتبات فراوانی که برای پیگیری مسائل مختلف داشته‌ام از تمامی ظرفیت‌های قانونی نیز همچون تذکر شفاهی، کتبی و سوال از آقای کلایی شهردار محترم استفاده کرده و در این مسیر همواره از حمایت برخی از اعضای محترم شورای شما مردم عزیز و ناظران منصف بیرونی برخوردار بودم.

اما از زمان انتشار خبر و متن نامه استعفا از عضویت در شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با موجی از پیام‌های محبت‌آمیز و دلگرم‌کننده‌ای از سوی جمعی از شما عزیزان، فعالان سیاسی، اجتماعی، دانشجویی و همچنین برخی از چهره‌های برجسته شهر، طلاب و روحانیون، برخی همکاران در شورای شهر، شخصیت‌ها، احزاب و تشکل‌های سیاسی روبرو شدم که ضمن تماس با بنده از طرق مختلف، خواستار شفاف‌سازی هرچه بیشتر دلایل استعفایم از عضویت در شورا شده و با ابراز لطف و محبت خویش از بنده حقیر خواسته‌اند که به‌منظور تداوم مسیر شفافیت و حقگویی بر همان عهد و پیمانی که با هم داشتیم بمانیم و همانند برخی دیگر از همکارانم در شورا، همچنان چشم ناظر مردم در شهرداری باشم.

بر این اساس، اینجانب ضمن اینکه به هیچ وجه انتظار نداشتم که همشهریان عزیز تا این اندازه به این موضوع حساس باشند، همچنان بر اساس سوگندم با تمام توان و بیشتر از قبل در خدمت همشهریانم هستم و ضمن تشکر و سپاس مجدد از تمامی مردم نجیب مشهد و تمامی شخصیت‌های اجتماعی و سیاسی، استعفای خویش را از عضویت در شورای شهر پس گرفته و اعلام انصراف می‌نمایم و به جهت تنویر هرچه بیشتر افکار عمومی به صورت اجمالی دلایل استعفای خویش را به حضور شما خوبان تقدیم می‌نمایم:

*عدم پایبندی مدیران شهرداری به شعار تغییر شورای پنجم در حوزه مدیریت شهری که اهداف عملیاتی این شعار بازنگری، جلب اعتماد و ارتقا جایگاه مردم در نگاه مدیران شهرداری، جلوگیری از ایجاد رانت یا رانت‌زدایی در مناسبات مالی و اداری شهرداری و ایجاد نظام شایسته سالاری در شهرداری است.

۱- اجرای ناقص یا سلیقه‌ای مصوبات شورا در خصوص شفافیت توسط شهرداری

۲- استفاده از روش‌های غیرکارشناسی توسط برخی مدیران برای تأمین نظر شهرداری در مورد برخی لوایح

۳- شخصی جلوه دادن پیگیری اعضای شورا درمورد تخلفات مدیران شهرداری

۴- کندسازی و یا کم اثر کردن نقش نظارتی اعضای شورا به روش‌های مختلف

۵- عدم پذیرش نظر هیأت داوری شورا و شهرداری در خصوص برکناری مدیران متخلف توسط شهردار محترم

۶- دخالت مستقیم و غیرمستقیم برخی مدیران شهرداری در مناسبات داخلی شورا به دلیل انفعال شورا

۷ - اقدام به تهدید اعضای شورا به دلیل ایفای نقش نظارتی

۸- عدم رعایت احترام، جایگاه و شأن اعضای شورا (نمایندگان مردم توسط برخی مدیران شهرداری)

۹- تبعیض و ممانعت در انعکاس کامل مواضع و فعالیت‌های کمیسیون توسط رسانه‌های شورا و شهرداری، به دلیل نگاه کارشناسی و نقادی بنده در مورد مسائل شهرداری

در خاتمه، هر چند که فرصت زیادی تا پایان فعالیت این دوره از شورای شهر نمانده است، امیدوارم مردم عزیز و تمام دلسوزانی که با تلاش شبانه‌روزی بسیار، پس از جلب اعتماد و مشارکت مردم در انتخابات شوراها، موجبات پیروزی لیست امید در سال ۱۳۹۶ را فراهم آوردند، نقش نظارتی خود را فراموش نکنند و به‌طور قطع این عزیزان می‌دانند که مردم به افراد رأی نمی‌دهند بلکه به تفکری اعتماد خواهند کرد که خواسته‌های قانونی و منطقی آن‌ها را اجرایی کند».

حال سوال اینجاست که اگر عدم رعایت قانون علت این استعفا بود پس چرا قبل از بررسی و پاسخ از طرف شورا، استعفا پس گرفته شد و وی منتظر نماند تا با پافشاری بر استعفایش مسائلی که جزو دغدغه‌هایش عنوان کرده را حل کند.

عمری از شورای پنجم باقی نمانده اما اعضای شورای به جای حل مشکلات مردمی با پرداختن به حواشی، زمان را از دست می‌دهند؛ زمانی که برای آن سوگند خورده‌اند تا به مردم خدمت کنند.

کد خبر 5090176

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =