بودجه ۱۴۰۰ آموزش و پرورش تشریح شد

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع «لایحه بودجه سال ۱۴۰۰» آموزش و پرورش را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز نشست خبری علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع با موضوع" لایحه بودجه سال ۱۴۰۰" برگزار شد و وی به تشریح بودجه آموزش و پرورش و تغییرات آن نسبت به سال گذشته پرداخت.

وی در ابتدای این نشست گفت: از ویژگی های بودجه سال ۱۴۰۰ این است که اولین بودجه قرن پانزدهم است که تدوین شده و این بودجه آخرین بودجه دولت دوازدهم و اولین بودجه مجلس در دور جدید است.

وی ادامه داد: در بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ کلیاتی داریم که بر اساس آن بودجه تدوین شده و چارچوب این تدوین بر ۳ مبنا صورت گرفته است .۶ رویکرد مشخص و برای تدوین لایحه وجود دارد.

علی الهیار ترکمن گفت: از ٢۵ ردیف بودجه ١۴ ردیف در ذیل ستاد آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است و همچنین کسورات بازنشستگان از اعتبارات ما اضافه می شود.

به گفته وی مجموع اعتبارات در ستاد آموزش و پرورش از ۶٣ هزار میلیارد تومان به ١٠٢ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که رشد ۶٣/۴ درصدی از خود نشان می دهد.

وی گفت: بودجه عمومی کشور در ۱۴۰۰، حدود ۸۴۱ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته که ۵۸۰ هزار میلیارد تومان بود، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است. بودجه عمومی دولت در ۴ بخش درآمدها، واگذاری سرمایه‌ای، واگذاری دارایی و درآمد اختصاصی دیده شده است. در بودجه ۱۴۰۰ درآمد دولت ۱۰ درصد رشد دارد. واگذاری سرمایه‌ای ۱۱۰ درصد، واگذاری مالی ۷۱ درصد، هزینه تملک ۴۶ درصد، اعتبارات تملکات دارایی ۱۸ درصد رشد دیده شده است که به طور کلی بودجه عمومی کشور نسبت به سال ۹۹، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است.

وی افزود: اعتبارات هزینه‌ای در بودجه بر اساس فصول هزینه ابلاغ می‌شود فصل اول ۷۶ درصد، فصل دوم ۵۲ درصد، فصل سوم ۱.۳ درصد، فصل چهارم ۴۴ درصد، فصل پنجم یعنی کمک بلاعوض ۲۹ درصد منفی، فصل ششم ۳۹ درصد و فصل هفتم ۳۳ درصد رشد داشته است.

الهیار ترکمن افزود: در لایحه ۱۴۰۰ به طور مثال حدود ۳۳ درصد اعتبارت کل کشور در فصل اول که جبران خدمات کارکنان است رشد داشته است. در بخش بودجه آموزش‌های مختلف رشد اعتباری ۱۵۱ درصد، امور قضایی ۲۹ درصد و امور اقتصادی ۶۲ درصد، در بخش تربیت بدنی ۳۳ درصد، در بخش آموزش و پژوهش ۷۲ درصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد: بودجه آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار گرفتن تمام دانش‌آموزان لازم التعلیم و انجام فعالیت‌های اولویت دار سند تحول بنیادین پیش بینی می‌شود؛ در سال ۱۴۰۰ بر اساس براوردها در حوزه آموزش دولتی ۱۳ میلیون نفر دانش‌آموز با نیروهای رسمی و پیمانی داریم، این تعداد ۸۸۰ هزار و ۵۱۴ نفر هستند که ۸۳ درصد در حوزه معلمی و مابقی در سایر بخش‌ها هستند.

وی اضافه کرد: در بخش کلاس‌های دولتی ۵۱۹ هزار کلاس داریم که بر اساس شواهد تا سال ۱۴۰۲ با ریزش منفی و کاهش تعداد جمعیت نیروی انسانی در مقابل افزایش جمعیت دانش‌آموزان مواجه هستیم که تاثیری بر نرم کلاس درسی دارد، حدود ۱۳ درصد کلاس آموزشی و پرورشی یعنی ۶۵ هزار و ۳۱۶ کلاس خارج از نرم و دارای تراکم بالای ۳۵ نفر داریم کلاس‌های زیر نرم استاندارد ۶ دهم درصد و ۳ هزار و ۲۰۹ کلاس می‌شود.

الهیارترکمن افزود: برای استفاده از برخی اقدامات اعتباری تحت عنوان ردیف متفرقه داریم همچنین ۱۱ ردیف مربوط به سازمان‌های وابسته به آموزش و پرورش داریم که اعتبارات نسبت به سال ۹۹ حدود ۳۳ درصد رشد داشته است. ۱۱ تبصره در لایحه بودجه از مجموعه ۲۱ تبصره مربوط به آموزش و پرورش است گازرسانی به مدارس، تجهیزات گرمایشی مدارس رتبه بندی معلمان و استمرار آن در سال ۱۴۰۰ از بندهایی است که ذکر و پیش بینی شده است. با توجه به اینکه تنها شاخص مالی ما سهم دولت است در قبال رشد ۴۷.۵ درصد رشد ۷۲.۵ درصد برای آموزش و پرورش رشد قابل قبولی است اما نیازمند تقویت است. پیشنهاداتی ارائه شده که در جریان تصویب بودجه موارد را دنبال می کنیم. تقویت و توجه ویژه به آموزش و پرورش عشایری، آموزش در شبکه شاد، تقویت اعتبارات مربوط به سند تحول بنیادین و اجرای بسته های تحولی، تقویت اعتبارات مقابله با آموزش و پرورش در این پیشنهادات گنجانده شده اند.

وی بیان کرد: وضعیت اعتبارت از ۲۵ ردیف ۱۴ ردیف ذیل ستاد است؛ اعتبارت سرانه مدارس ۳۰ درصد و مدارس شبانه روزی و سرویس ایاب و ذهاب ۱۹۷ درصد رشد داشته است. فعالیت‌های تربیتی بدنی ۳۶ درصد، توسعه آموزش‌های پیش دبستانی در مناطق محروم و دوزبانه ۲۷ درصد، برون سپاری در آموزش‌های کاردانش ۴۳ درصد، فعالیت‌های پرورشی ۴۲ درصد، اداره مدارس خارج از کشور ۴۳ درصد، کیفیت بخشی به فعالیت‌های آموزش و پرورش ۳۰ درصد و اعتبارات استانی ۶۸ درصد رشد داشته است. در مجموعه ۱۴ ردیف ذیل ستاد آموزش و پرورش، ۹۴ درصد اعتبارت اداره کل استان‌ها و ۶ درصد مربوط به هزینه‌های ملی است.

وی ادامه داد: جز ۴ بند ب تبصره ۸ اجازه تامین زمین برای احداث مدارس در مناطق مختلف را داده است. بند دال تبصره ۹ به ساماندهی املاک آموزش و پرورش اشاره شده و هر ملکی مازاد تشخیص داده شود آموزش و پرورش اجازه تغییر کاربری دارد. بند ی تبصره ۹ به معافیت واحدهای آموزشی از پرداخت هزینه آب و برق و گاز اشاره دارد. بند ج تبصره ۱۸ به هوشمندسازی مدارس و استفاده از اعتبارات توسعه الکترونیک پرداخته است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره رتبه بندی معلمان گفت: اعتبارات جداگانه ای برای رتبه بندی و اعمال مدرک دوم فرهنگیان پیش بینی شده است. نگران اعتبارات اعمال مدرک دوم نیستیم زیرا از مجموع اعتبارات داخلی ما قابل تامین است و منتظریم تا نهایی و ابلاغ شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد کسری بودجه وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: کسری بودجه یک دهه است در شکل تامین اعتبارات اتفاق می افتد و بودجه سه مرحله‌ای تامین می‌شود. ۷۵ درصد در لایحه، ۱۰ درصد از محل سرجمع منابع در تخصیص ها و ۵ تا ۱۰ درصد به عنوان کسری به سال بعد منتقل می شود. امسال پیگیر هستیم تا مبالغی تامین شود که طبق محاسبات ما که ۶۰۰۰ میلیارد است، مبالغی تامین شود تا با کسری کمتری به سال بعد منتقل شویم.

الهیار درباره اعتبار رتبه بندی معلمان توضیح داد که در لایحه ۱۴۰۰، رتبه بندی در بند ی تبصره ۲ رتبه بندی دیده‌شده و مجوز تامین اعتبار داده شده و در اعتبارات متفرقه نیز ۵۲۰۰ میلیارد دیده شده اما بودجه مورد نیاز باید در قانون رتبه بندی دیده شود. شیر مدارس نیز در ردیف های متفرقه دیده شده و قابل پرداخت در بخش های دیگر نیست.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال ۹۹ حدود ۳۴ هزار نفر مشمول بازنشستگی قطعی هستند که تا کنون ۲۶ هزار محقق شده و پیش بینی می‌شود.

الهیار درباره درآمدهای اختصاصی آموزش و پرورش در بودجه گفت: سال آینده نیز درآمدهای ناشی از اجرای قوانین مانند عوارض شهرداری ها، مراکز آموزشی رفاهی و… را داریم که به علت شرایط کرونا برخی فعالیت های ما مانند مراکز رفاهی کاهش می یابد. خیلی روی درآمدهای اختصاصی نمی‌خواهیم ورود کنیم زیرا رسالت آموزش و پرورش فراتر است. هرچند باید طبق قوانین وصول درآمد کنیم که برای سال آینده ۱۱ درصد و مبتنی بر واقعیت ها و قوانین موجود است. دنبال افزایش قطعی درآمد نیستیم، اما آنچه قانون گفته و مطمئن است را دنبال می‌کنیم.

کد خبر 5091623

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =