سرانه سلامت هر ایرانی سالانه ۴۱۵ دلار است

کرج - معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کشور ما ۴۱۵ دلار در سال هزینه سرانه سلامت هر فرد می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، طاهر موهبتی بعد از ظهر شنبه در حاشیه بازدید از دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: در راستای برنامه کلانی وزارت بهداشت به‌صورت دوره‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از سوی این نهاد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: مأموریت اصلی ما به گونه‌ای است که باید به طور مستمر در استان‌ها حضور داشته باشیم اما وجود شرایط کرونا این حضورها را کمرنگ کرده است اما باید به خدمات کادر درمان، پرستاران، پزشکان و گروهای پزشکی که در سطح اول حوزه سلامت برای مهار این بیماری تلاش می‌کنند، به دلیل خدمات ارزشمند خدا قوت بگوییم.

معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: مدیر ارشد معاونت‌های مختلف اعم از آموزش، درمان و بهداشت در وزارتخانه با حضور در استان‌ها به همراه هر یک از معاونت‌های یادشده بازدید میدانی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان به مدت سه ساعت انجام می‌شود و با توجه به شاخص‌ها و انتظاراتی که از قبل به استان‌ها ابلاغ شده وضعیت استان‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه تجهیزات بیمارستانی آی سی یو در دیگر کشورهای پیشرفته مثل آمریکا برای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۳۴.۷ تخت است اما ما در ایران برای این تعداد نفر ۶.۶ تخت داریم، گفت: سرانه تخت بیمارستانی عادی در دنیا ۶ به بالاست به عبارتی در ایران ۷/‏۱ بوده‬ و در البرز سرانه تخت به ازای هر هزار نفر ۱/۰۷ است.

موهبتی با بیان اینکه شرایط کنونی کشور در بحث کرونا متفاوت است، خاطرنشان کرد: سرانه اختصاصی بسیاری از کشورها در حوزه سلامت به لحاظ مالی از ما بیشتر است. در کشور ما ۴۱۵ دلار در سال هزینه سرانه سلامت می‌شود در حالی که این سرانه در آمریکا ۹ هزار و ۸۰۰ دلار و در انگلیس ۴ هزار دلار است.

وی ادامه داد: در برخی کشورها یک میلیارد دلار تنها برای آزمایش پی. سی. آر تخصیص دادند در حالی که در ایران کل بودجه‌ای که برای صندوق بیمه بیکاری، سلامت، شرکت‌های دانش‌بنیان و … یک میلیارد دلار است.

تحریم نبودن ایران در حوزه دارو بزرگ‌ترین دروغ در عرصه بین‌الملل است

معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: در ایران به مدد تلاش همکاران در بخش بهداشت و درمان، همکاری ارزشمند مردم و رسانه‌ها توفیقات ارزشمندی در حوزه سلامت داشتیم با اینکه کشورهای دیگر به لحاظ منابع مالی بسیار بالاتر از ما هستند.

وی با بیان اینکه به سختی‌ها و مشکلات در کشور واقف هستیم و در این میان تحریم‌ها مزید بر علت شده است، تصریح کرد: آنها به‌راحتی اعلام می‌کنند در بخش دارو، امکانات و تجهیزات پزشکی هیچ‌گونه تحریمی وجود ندارد و این مضحک‌ترین و بزرگ‌ترین دروغ در عرصه بین‌الملل است.

موهبتی با تأکید بر اینکه برای تأمین پی. سی. آر به برکت وجود جوانان پرتلاش در داخل کشور تولید داخلی داریم، گفت: تحریم‌ها در واقع برای تأمین دارو، تجهیزات پی. سی. آر و انتقال پول برای کشور ما مشکل ایجاد کردند اما با تمام این سختی‌ها در مجموع مردم و دولتمردان عملکرد خوب و قابل قبولی در این زمینه داشتند.

وی با اشاره به اینکه امروز اگر می‌خواهیم قدردان حوزه سلامت باشیم باید از سلامتی خود صیانت کنیم، متذکر شد: پرستاران و پزشکان ۹ ماه خستگی به خود راه ندادند و هنوز دغدغه مراقب و سلامت مردم را دارند، چراکه تاب‌آوری نظام سلامت و امکانات محدود است، وقتی ورودی بیمارستان از ظرفیت بیمارستان بیشتر شود، حتماً دچار چالش و مخاطرات جدی می‌شویم.

کد خبر 5093879

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =