رسانه‌ها باید قدرت تحلیل مردم را ارتقاء دهند

قزوین - عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: از نظر مقام معظم رهبری ما در فعالیت های رسانه ای و به خصوص بخش های خبری و سیاسی باید به مردم قدرت تحلیل بدهیم.

به گزارش خبرنگار مهر مهدی فضایلی در نشست وبینار با اصحاب رسانه استان قزوین که صبح یکشنبه به همت بسیج رسانه استان قزوین و در آستانه سالروز سفر تاریخی مقام معظم رهبری به استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: نظرات و دیدگاه های مقام معظم رهبری در حوزه رسانه مبسوط و دقیق بیان شده است.

وی افزود: از نظر مقام معظم رهبری پایه های اقتدار و نفوذ سیاسی کشورهای قدرتمند بر سه پایه اساسی ثروت، توانمندی های تکنولوژی و علمی و تسلط بر دستگاه های رسانه ای بنا نهاده شده است.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری تصریح کرد: یکی از مهمترین ابزار سلطه قدرتها همین ابزار رسانه است و جا دارد ما هم بر روی این مقوله کار کنیم و از این ابزار به میزان درست برخوردار شویم.

وی با طرح این سوال که اگر ما یک توانمندی و فعالیت رسانه ای داشتیم هدف ما چه باید باشد و در کدام چارچوب و جهت گیری باید پیش برویم، عنوان کرد: هدف در ساختار رسانه ای ساختن مردم مطابق الگوی اسلام و انقلاب است و اینگونه نیست که این هدف در یک قالب رسانه ای مورد توجه باشد و قالب های دیگر از پیگیری این هدف محروم باشند.

فضایلی اضافه کرد: از نظر معظم له این هدف در همه قالب ها و جهت گیری های رسانه ای باید مد نظر قرار بگیرد.

وی بیان کرد: از نگاه رهبری کار خبر یک عمل کاملاً سیاسی هوشمندانه است و اصحاب رسانه باید اولویت ها و ارزش های خبری را درک کنند و تمام اجزایی که مخاطب باید مطالعه کند باید با هدف باشد.

کارشناس ارشد رسانه و مسائل سیاسی اضافه کرد: این همان مشکلی است که در رسانه های ما مورد توجه قرار نمیگیرد و متاسفانه می بینیم که در برخی مواقع شاهد ترجمه و بازنشر محتوای رسانه های غربی در رسانه های کشور بدون توجه به اهداف آن رسانه غربی هستیم.

وی گفت: این نشان می دهد که ما هوشمندانه با خبر و رسانه برخورد نمی‌کنیم و یک ضعف بزرگ برای جریان رسانه ای انقلاب محسوب می شود.

فضایلی اظهار کرد: تنظیم خبر و مخابره آن یک کار هنرمندانه است و نمی توان آن را کاری خشک، غیرجذاب و بدون جنبه های هنری دانست.

وی افزود: اگر بپذیریم خبر یک کار هنری است آنوقت در انتخاب تیتر و لید و بقیه عناصر خبری نیز هنر را دخیل می کنیم و سعی میکنیم هنرمندانه محتوا را در اختیار مخاطب قرار دهیم.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری تصریح کرد: از نظر مقام معظم رهبری ما در فعالیت های رسانه ای و به خصوص بخش های خبری و سیاسی باید به مردم قدرت تحلیل بدهیم و کاری کنیم مردم در موضوعات مختلف در اراُه تحلیل توانمند بشوند.

وی بیان کرد: این نگاه با یکسری نگاه‌های محدود و بسته ای که در برخی نظام‌های استبدادی و سوسیالیستی فاصله جدی دارد و بر خلاف اینکه این نظامها دنبال محدود کردن آگاهی مردم بودند اما در نظام اسلامی نباید اینگونه باشد.

فضایلی اضافه کرد: در جهان امروز غرب نیز این محدودیت از جنسی متفاوت وجود دارد و علی رغم همه شعارها خروجی آنگونه خواهد بود که تحلیل ها هم به نفع جریان غرب باشد.

وی عنوان کرد: از نظر مقام معظم رهبری مطبوعات یک کار تشریفاتی نیست بلکه یک عنصر حقیقی و اجتناب ناپذیر است.

کارشناس ارشد رسانه و مسائل سیاسی در پایان یادآور شد: مردم اصلی‌ترین عنصرهای پشتیبانی نظام هستند و هرچقدر آگاه باشند می توانند پشتیبانی بهتری داشته باشند و آگاهی بخشی بر عهده رسانه است.

کد خبر 5094535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha