آسیب نام نگاری بر المان های شهری یاسوج/زخم بدنگاری بر پیکره شهر

یاسوج- نام نگاری ها، المان های شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت را دستخوش تغییر قرار داده و با آسیب هایی مواجه ساخته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- پژمان امیدی: المان‌ها اغلب در هر شهر نماد و یا بخشی از هویت آن منطقه را در قالب‌های مختلف به تصویر می کشند.

نمادها و دیوارنگاری هایی که با زیباسازی شهری پیوند خورده تا رخ یک شهر از ریتم تکراری فارغ شده و بر اساس زیبایی‌های ساختاری آن رشد یابد.

نقش‌ها و نگاره‌هایی که روح را جلا داده و گاهاً امید را در غوغای زندگی ماشینی به بدنه جامعه تزریق می‌کنند، نباید در سایه بی مبالاتی قرار بگیرند.

زخم بدنگاری بر پیکره شهر

اما در کنار هزاران نفر، پیدا می‌شوند افرادی که این المان‌ها را با دفتر خاطرات خود اشتباه گرفته و بر روی بدنه آن اقدام به یادگار نویسی می‌کنند. اقدامی که نه تنها نمی‌توان از آن به عنوان یادگار نام برد، بلکه یک نگاه به شدت اشتباه و زخم بدنگاری بر پیکره شهر در برخورد با بافت‌های این چنینی است.

به یقین نام نگاری‌های اینچنینی از المان‌های شهری آغاز و تا بافت‌های تاریخی چند هزار ساله، زخمی به قدمت تاریخ می‌شوند.

همچنین بی توجهی به حفظ ظرفیت‌های شکل گرفته، هجمه به سمت حقوق شهروندی است.

شهر خوب را شهروند خوب می‌سازد

در همین راستا مشاور شهردار یاسوج از جولان نام نگاری و پوسترها بر دیوار چندین منطقه شهری خبر داد و گفت: علیرغم همه اقدامات و تلاش‌های شکل گرفته، هستند افرادی که حتی بر روی دیوار نگاری‌های شهر نیز نسبت به نصب پوستر و تبلیغات اقدام می‌کنند.

جمشید ارجمند در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: شهر خوب را شهروند خوب می‌سازد و تبیین این مهم می‌تواند آسیب‌های مختلف فرهنگی را به نقطه پایان و یا کاهش نزدیک کند.

ارجمند تصریح کرد: طی سال‌های اخیر اقدامات متعددی برای زیباسازی شهری با تکیه بر ظرفیت هنرمندان، فعالین گرافیک و توسعه المان‌ها شکل گرفته، که هدفگذاری ها در این راستا ادامه خواهد داشت.

وی افزود: همکاری با دستگاه‌های فرهنگی مانند حوزه هنری استان نقطه عطفی در شکل گیری این جریان هنری کارشناس محور بوده است.

ارجمند برگزاری جشنواره دیوار نگاری یاسوج، جلسات متعدد با هنرمندان و بخش‌های مختلف را گامی مؤثر در بهبود فضا سازی های شهری دانست و گفت: فرهنگ حفظ زیباسازی شهر با الگوهای مختلف به سمت نقطه مطلوبی حرکت کرده، اما جای کار دارد.

مشاور شهردار یاسوج یکی از مهمترین مشکلات پس از نصب المان‌ها، دیوار نگاری‌ها و توسعه میادین را تخریب آثار با چاشنی عدم توجه به اصول حفظ و حریم آثار توسط برخی شهروندان دانست و بیان کرد: نام نگاری، زدن تبلیغ در محدوده المان‌ها برای توجه بیشتر و چسباندن پوسترها بر پیکره و هارمونی این آثار تأثیر بسیار منفی دارد.

ارجمند به وضعیت دیوار نگاری‌های شهر اشاره کرد و گفت: گاهاً دیده می‌شود که هنری که یک سال است بر بدنه دیواره‌های شهر نقش بسته با تبلیغی ذوق عابرین را به تلخی گرایش می‌دهد.

ارجمند تصریح کرد: نگاه شهرداری یاسوج هارمونی بخشی کارشناسی شده به بافت و بدنه شهر بوده تا با الهام گرفتن از زیبایی‌های پایتخت طبیعت رشد کرده و رخ نمایی کند.

به گزارش خبرنگار مهر، امید است نگاه‌ها به نگهداری از المان‌های شهری با مسئولیت پذیری بهتری توسط بدنه جامعه شکل گرفته تا هویت نمادها و دیوار نگاری‌ها با یک حرکت اشتباه ما دست مایه تغییرات ظاهری نشود.

کد خبر 5094724

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha