روایتی از حمله چماقداران به بیمارستان امام رضا(ع) در آذر ۵۷

مشهد ـ طرفداران قانون اساسی شاهنشاهی که مردم به آنها چماقداران می‌گفتند در ۲۳ آذر ۵۷ با ورود به بیماستان امام رضا، به بخش اطفال حمله کرده و باعث کشته شدن کودکی در این بخش شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مشهد، در روزهایی که انقلاب اسلامی به اوج خود رسیده بود آبستن حوادثی شد که هر یک ضمن ثبت در دفتر تاریخ انقلاب اسلامی ایران در روند پیروزی انقلاب نیز تأثیرگذار بود.

واقعه ۲۳ آذر ۵۷ بیمارستان امام رضا (ع) - یکی از رخدادهایی است که ریشه اش را باید در نهضت امام خمینی (ره) جست. در این روز رژیم پهلوی به بخش اطفال بیمارستان امام رضا (ع) حمله کرد و به‌واسطه این حمله جوش و خروشی انقلابی در کشور ایجاد شد.

حمله چماقداران به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد

طرفداران قانون اساسی شاهنشاهی که مردم به آنها چماقداران می‌گفتند در روز ۲۳ آذر ۵۷ با شعار جاوید شاه از برابر در شرقی بیمارستان امام رضا (ع) عبور می‌کردند. سر و صدای ایجاد شده توسط این افراد باعث شد تا کارمندان، پرستاران و پزشکان حاضر در بیمارستان پشت نرده‌های حیاط بیمارستان حاضر شوند و شعار مرگ بر شاه سر دهند.

همنوایی دانشگاهیان با مردم انقلابی باعث شد خشم طرفداران شاه با خشونت همراه شود و آنها با بالا رفتن از نرده‌های بیمارستان وارد محوطه بیمارستان شده و با کارمندان و حاضران در آن، درگیر شوند. با بالا گرفتن درگیری بین مردم و عاملان شاه، مأموران رژیم پهلوی نیز وارد عمل شده و به بهانه حمایت از چماقداران وارد بیمارستان شدند. پزشکان که وضع را وخیم دیدند به بخش اطفال پناه بردند. بیمارستان از وضع عادی خارج شد.

حمله کنندگان به بیمارستان با هجوم وحشیانه به بیمارستان وسایل آن را شکستند و کودکان بستری در بیمارستان را مجروح ساختند. خبر این حمله وحشیانه و تعرض به بخش کودکان بیمارستان بی درنگ در شهر پیچید و مردم برای کمک به آسیب دیدگان به سوی بیمارستان حرکت کردند. حضور مردم در بیمارستان باعث وحشت مهاجمان دولتی به بیمارستان و فرار آنها شد. آن روز و روزهای بعد بخش اطفال بیمارستان شاهد بازدید انبوه مردم از صحنه‌های دلخراش خون‌های ریخته شده، تجهیزات خراب شده و محل برخورد گلوله‌ها و… بود. از این رو، به سرعت محوطه بیمارستان به محل اجتماع همه روزه مردم و ایراد سخنرانی انقلابیون تبدیل شد.

دکتر محمود فرهودی، استاد پیشکسوت بیمارستان امام رضا (ع) و از شاهدان عینی واقعه ۲۳ آذر مشهد از وقایع ۲۳ آذر در بیمارستان برایمان گفت: حوادث پی درپی مشهد در سال ۵۷ سبب شد تا بیمارستان امام رضا (ع) پایگاهی برای دانشگاهیان شود. پیوستن پزشکان و کادر بیمارستانها به جنبش و بخصوص تبدیل شدن بیمارستان امام رضا (ع) به پایگاه نهضت، خشم دستگاه امنیتی مشهد را برانگیخت. از آن مقطع بیمارستان مورد توجه دو گروه مأموران امنیتی و انقلابیون قرار گرفت.

این استاد پیشکسوت بیان کرد: انقلابیون می‌کوشیدند با اتخاذ راهکارهایی نقش آفرینی و حضور پزشکان را در عرصه مبارزه تداوم بخشند. از این رو برخی تظاهرات‌ها را با حضور دانشگاهیان از بیمارستان آغاز می‌کردند. روز ۱۲ آذر (دوم محرم) یک هزار و ۵۰۰ تن از استادان و دانشجویان و حتی کارمندان دانشکده‌های دانشگاه فردوسی، در محوطه دانشکده علوم تجمع و به طرف حرم تظاهرات کردند که در مسیر حرکت با حمله مأموران و شلیک گاز اشک آور مواجه شدند و تعدادی از دانشجویان دستگیر شدند

فرهودی ادامه داد: به دنبال اعلام همبستگی پزشکان و کارکنان بیمارستان با نهضت مردم و سرنگون شدن مجسمه داخل محوطه بیمارستان گروهی مهاجم که به طرفداری از دولت شعار می‌دادند از در جنوبی به داخل بیمارستان حمله کردند. ساعت ۱۰ صبح بود که یکباره از یک طرف صدای جاوید شاه و از سوی دیگر صدای فریاد و ضجه عده دیگری شنیده شد. وقتی از بخش داخلی خارج شدیم عده‌ای چماق به دست را مشاهده کردیم که با سنگ و آجر به طرف بخش اطفال و داخلی و کارکنانی که بیرون آمده بودند حمله می‌کردند.

وی اظهار کرد: در همین حین مطلع شدیم عده‌ای نیز در بخش اطفال مجروح شده اند. همه می‌خواستیم بدانیم حمله کنندگان چه کسانی هستند و از کجا آمده اند. ولی هیچگاه نمی‌شد علت حمله آنها را از آنها پرسید چرا که دائماً در حال حمله بودند، اتومبیل‌ها را تخریب می‌کردند و با چماق و وحشیگری عجیبی به سر و صورت هر که به آنها نزدیک می‌شد می‌کوبیدند.

مهاجمان با چوب‌هایی که به همراه داشتند پس از شکستن درب بیمارستان و دادن شعارهای دولتی و موافق رژیم وارد محوطه بیمارستان می‌شدند. این افراد به بخش کودکان حمله کردند و در این بخش کودک ۹ ماهه ای کشته شد

این شاهد عینی واقعه ۲۳ آذر مشهد ابراز کرد: مهاجمان با چوب‌هایی که به همراه داشتند پس از شکستن درب بیمارستان و دادن شعارهای دولتی و موافق رژیم وارد محوطه بیمارستان می‌شدند. مهاجمان پس از شکستن شیشه اتومبیل‌ها با سنگ و چوب به پزشکان و کارکنان بیمارستان حمله کردند و طی آن ۱۴ نفر از پزشکان و کارکنان بیمارستان از جمله دکتر توکلی مجروح شدند و یکی از انقلابیون بنام محمد منفرد که برای حمایت از بیماران به بیمارستان آمده بود به شهادت رسید، مهاجمان سپس به بخش کودکان حمله کردند و در این بخش کودک ۹ ماهه ای کشته شد.

وی بیان کرد: بیمارستان امام رضا (ع) به یکی از کانون‌های اصلی مبارزه درآمده بود و بیشتر تظاهرات به آنجا خاتمه می‌یافت. مهمترین واقعه بعد از حمله به بیمارستان، اقدام هوشیارانه جمعی از علمای مبارز در حمایت از پزشکان و کادر بیمارستان بود.

فرهوری ادامه داد: ساعت به یک بعدازظهر که رسید پیشگامان مبارزات مردم مشهد یعنی آیت الله خامنه ای، آیت الله واعظ طبسی، شهید هاشمی نژاد، آیت الله شیرازی، آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی و مرحوم آیت الله مروارید و… به جمع مردم پیوستند و اعلام تحصن کردند. این تحصن دو هفته‌ای به سرعت مورد حمایت سایر اقشار و طبقات مختلف قرار گرفت و حتی برخی علمای شهرهای دیگر نیز طی تلگراف‌هایی همراهی خود را با متحصنان اعلام کردند. در پی وقوع این فاجعه، بار دیگر وقایع مشهد در کانون توجهات انقلابیون کشور قرار گرفت و مراجع، علما و طلاب با صدور اعلامیه‌هایی عاملان آن را محکوم کردند.

وی اظهار کرد: در فاصله ۲۳ آذر تا ۵ دی تحصن مردم در بیمارستان ادامه یافت، مردم از سخنرانی رهبران مقاومت یعنی آیت الله خامنه ای و شهید هاشمی نژاد و دیگران بهره می‌بردند. در سخنرانی معروف رهبری در بیمارستان که ایشان بالای سقف آمبولانسی حاضر شده بودند، حدود ۶۰ هزار نفر حضور داشتند.

دکتر فتاحی، یکی دیگر از شاهدان ماجرا گفت: من در زمان وقوع حادثه ۲۳ آذر سال ۵۷ دانشجوی سال آخر پزشکی بودم و به‌عنوان انترن در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد مقدس مشغول به فعالیت بودم. در همان سال به‌دلیل وقایع انقلاب بیشتر دانشجویان یک سال از ادامه تحصیل بازماندند.

وی با بیان اینکه من مبارزات خود را از نخستین سال‌های دوران دانشجویی آغاز کردم و در سال ۱۳۴۷ توسط ساواک دستگیر و زندانی شدم، اظهار کرد: نکته بااهمیت این بود که مبارزات و فعالیت‌ها علیه رژیم پهلوی به‌صورت خودجوش و مردمی شکل گرفت و در نهایت مبارزات مردمی و متصل به یکدیگر علیه رژیم پهلوی سبب پیروزی انقلاب اسلامی شد. به رگبار بستن بیماران بی‌گناه و بی‌دفاع یکی از فجایع اصلی رژیم شاه در سال ۵۷ بود که همزمان با آغاز دهه دوم محرم به وقوع پیوست و همین واقعه در جذب افراد تحصیل‌کرده برای ادامه فعالیت‌ها در جهت براندازی رژیم پهلوی تأثیرگذار بود.

فتاحی ادامه داد: حمله به بیمارستان در عرف اقدامی بسیار منفی و وحشیانه است؛ واقعه ۲۳ آذر در جوامع بین المللی نیز بازتاب گسترده‌ای داشت چرا که برخی از خبرنگاران از کشورهای خارجی برای انعکاس این واقعه به مشهد عازم شده بودند.

وی در خصوص جزئیات حمله به بیمارستان امام رضا (ع) گفت: ۲۳ آذر بود که چماق به دستان با حمایت نیروهای امنیتی از درب جنوبی وارد باغ بیمارستان امام رضا (ع) شدند و در نخستین اقدام خود ماشین‌های سواری پزشکان و پرسنل بیمارستان را مورد هجوم قرار داده و شیشه‌های آنها را شکستند. دومین حرکت این افراد، حمله به بخش اطفال بیمارستان بود که با شکستن تجهیزات داخل بخش کودکان شروع به تیراندازی کردند.

حرکت جمعیت بسیار مردم به‌سمت بیمارستان رضا (ع) سبب شد تا چماق‌داران به‌سرعت بیمارستان را ترک کنند

این شاهد عینی واقعه ۲۳ آذرم شهد بیان کرد: هنگام ورود افراد چماق به دست، نگهبانان برای ممانعت از ورود این افراد به مقابله با این افراد پرداختند که در پی این مقاومت تعدادی از نگهبانان مجروح شدند، علاوه بر نگهبانان کارکنان و پرسنل بخش نیز مانع ورود این افراد به بخش شدند اما چماق‌داران با استفاده از گاز اشک‌آور و شلیک تیر هوایی توانستند به بخش ورود پیدا کنند اما این تهاجم مدت زیادی دوام نیاورد چرا که خیل عظیمی از مردم به‌محض مطلع شدن به‌سمت بیمارستان برای کمک راهی شدند. حرکت جمعیت بسیار مردم به‌سمت بیمارستان رضا (ع) سبب شد تا چماق‌داران به‌سرعت بیمارستان را ترک کنند.

فتاحی در خصوص واکنش علما و روحانیون نسبت به این واقعه، اظهار کرد: امام خمینی (ره) به‌صورت ویژه در پاریس برای تحصن کنندگان در روز ۲۵ آذر سخنرانی کردند، همچنین بسیاری از علما و روحانیون که در حال حاضر به‌عنوان مسئولان ارشد کشور در حال فعالیت هستند، از جمله مقام معظم رهبری، آیت‌الله واعظ طبسی و شهید هاشمی‌نژاد از این اقدام حمایت کردند.

حادثه ۲۳ آذر سبب حادثه ۱۰ دی در مشهد مقدس شد

وی ابراز کرد: حادثه ۲۳ آذر سبب حادثه ۱۰ دی در مشهد مقدس شد. همچنین تحصن پزشکان سبب ملحق شدن سایر مردم از جمله دانشجویان، مردم، علما به این تحصن در محل بیمارستان امام رضا (ع) شد. پزشکان پیش از تحصن تصمیم گرفتند که ارتش از جمله افسران و درجه داران و خانواده‌های آنان را ویزیت نکنیم و همین مسئله سبب خشم نیروهای ارتش شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه دانشگاه و استان در بزرگداشت واقعه ۲۳ آذر کوتاهی کردند و در طول این سال‌ها هیچکس حاضر نشده قدم مؤثری بردارد، افزود: جریان انقلاب تداوم دارد و تنها در برنامه ۲۳ آذر که توسط جامعه پزشکی به وقوع پیوست خلاصه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بیمارستان در آن روز وضعیت خاصی داشت و در آن مقطع زمانی هرکس به دنبال آن بود تا اقدامی مؤثر و ثمربخش داشته باشد، بیان کرد: تشکل‌های پزشکی پس از زلزله طبس در سال ۵۶ شکل گرفت و ۲۳ آذر حاصل یک حرکت مردمی پزشکی است.

فتاحی تصریح کرد: در ۳۰ آبان یک راهپیمایی اعتراض آمیز برگزار کردیم و در این روز نیروهای رژیم به حرم مطهر رضوی حمله کردند. نباید چنین رویدادی کمرنگ برگزار شود بلکه مسئولان باید این رویداد را به گونه‌ای به نسل‌هایی که در آن دوران نبودند معرفی کنند تا به درستی با وقایع انقلاب آشنا شوند.

عبدالله بهرامی، رئیس بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه بیمارستان امام رضا (ع) به عنوان پایگاه انقلاب در مشهد بود، افزود: مقام معظم رهبری، شهید هاشمی‌نژاد، مرحوم حضرات آیات مرعشی و واعظ طبسی نقش‌آفرینان آن دوران بودند.

رئیس بیمارستان امام رضا (ع) افزود: خاطرم هست که خیلی با نیروهای ارتشی آن زمان صحبت کردیم که ما برادرکشی نداریم و باید در کنار هم باشیم اما خب خیلی نتیجه نگرفتیم.

کد خبر 5095418

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =