رصد اطلاعات بیماران کووید ۱۹/کاهش ورودی بیمارستان ها

رئیس رصدخانه وزارت بهداشت، از مقابله با شیوع کرونا در طرح شهید سلیمانی و رصد همزمان اطلاعات طرح و نمایش آن به سیاستگذاران و جامعه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اردشیر خسروی، گفت: در این طرح به صورت فعال وارد فاز مبارزه با کووید ۱۹ و امر پیشگیری از توسعه بیماری شده ایم. یعنی دیگر منتظر نمی‌شویم بیمار به سراغ ما بیاید بلکه با شناسایی بیماران توسط تیم‌های داوطلب و مجری طرح، بیماران در مراحل اولیه تحت درمان قرار می‌گیرند و این امر از سخت شدن درمان و عوارض بیماری همچون توسعه آن و افزایش مرگ‌ها جلوگیری می‌کند.

وی افزود: در طی اپیدمی ۱۰ ماهه کووید ۱۹ در کشور، برنامه‌های مختلفی توسط وزارت بهداشت اجرا شده که یکی از این برنامه‌ها که با عنوان طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در حال اجرا است بحث مدیریت پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ به شیوه محله محور توسط نیروهای داوطلب مردمی اعم از بسیج، هلال احمر، دانشجویان، داوطلبان سلامت و پرسنل وزارت بهداشت می‌باشد.

خسروی ادامه داد: این طرح از اول آذر شروع شده و قرار است در محورهای مختلف فعالیت‌ها با همکاری بین بخشی تا اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام گیرد. به طور کلی چهار تیم محله محور در طرح شهید سلیمانی شکل می‌گیرد.

وی در تشریح این تیم‌ها گفت: یک تیم مسئول رهگیری افرادی است که در تماس با بیمار کووید ۱۹ بوده اند که اگر لازم باشد باید شناسایی شده و از آنان تست گرفته شود. تیم دوم، تیم ویزیت (مراقبت) در منزل است که یک تیم پزشکی افراد را ویزیت و درمان کنند. یک تیم نظارتی هم داریم که تیم اخیر توسط نیروهای بهداشت محیط و حرفه‌ای در مراکز خدمات جامع سلامت مدیریت می‌شوند. ولی از نیروهای داوطلب هم برا ی نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در این تیم‌ها استفاده خواهد شد.

رئیس رصدخانه وزارت بهداشت بیان کرد: تیم نظارتی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن نظارت خواهد کرد. یک تیم حمایتی هم وجود دارد که اختصاص دارد به حمایت از افراد آسیب پذیر، حال چه از نظر اقتصادی، چه از نظر سالمندی و چه از نظر بیماری‌های خاص و غیر واگیر که مسئولیت این تیم به عهده بسیج و داوطلبان بسیجی است. افرادی که نیاز به کمک دارند در این طرح مورد پشتیبانی و حمایت‌های لازم قرار می‌گیرند.

خسروی اذعان داشت: برای اجرا و رصد درست طرح شهید سلیمانی، داشبوردی از شاخص‌هایی که برای طرح تعریف شده در اختیار داریم و در رصدخانه معاونت بهداشت که هفته پیش تشکیل شده است اطلاعات این شاخص‌ها وارد خواهد شد و این اطلاعات، تبدیل به یکسری شاخص‌های عملکردی می‌شوند تا بتوانیم با ارتباطی که از طریق صدا و سیما با مردم گرفته می‌شود روند اجرایی طرح را به جامعه نمایش دهیم.

وی افزود: قرار است ضمن ارتباط با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، رؤسای دانشگاه‌ها، استانداران و فرمانداران شهرستان‌ها، این اطلاعات رصد شده و کاستی‌ها و میزان تحقق اهدافِ طرح، تعیین شده و در نهایت فعالیت‌ها به صورت اعداد و ارقام اطلاع رسانی شوند.

خسروی تصریح کرد: در حال حاضر اولویت برنامه‌های رصدخانه معاونت بهداشت، پوشش طرح شهید سلیمانی است ولی در دراز مدت برنامه‌های رصدخانه خیلی بیش از این طرح خواهد بود. قرار است اطلاعات شاخص‌های کلان معاونت بهداشت را هم بتوانیم در رصدخانه احصاء کرده و نتایج و گزارش آنها را به سیاستگذاران، کارشناسان و مدیران عرضه کنیم. بخشی از این اطلاعات هم با رعایت دستورالعمل‌های امنیتی تعریف شده، در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

رئیس رصدخانه وزارت بهداشت گفت: ابعاد شاخص‌های داشبورد رصدخانه، شامل وضعیت سلامت مردم، پوشش خدماتی که دریافت می‌کنند، امکانات بهداشتی که در اختیار ماست، تعداد نیروی انسانی و سایر شاخص‌های مورد نیاز است. پایش روند این شاخص‌ها که آیا افزایشی یا کاهشی است و تحلیل داده‌های دریافتی برای کمک به سیاستگذاری توسط مدیران ارشد نظام سلامت از اهداف رصدخانه معاونت بهداشت خواهد بود.

خسروی افزود: این رصدخانه به نظام برنامه ریزی سلامت کشور کمک خواهد کرد تا تصمیم سازی های سلامت در حوزه بهداشت و درمان کشور مبتنی بر شواهد علمی باشد.

وی گفت: کارهای مقدماتی اجرای طرح شهید سلیمانی در روزهای اخیر انجام گرفته و قرار است اطلاعات از سامانه‌های مختلف دریافت شود تا بتوانیم آنها را تحلیل و گزارش کنیم و بازخوردشان را در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز قرار دهیم.

رئیس رصدخانه وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری کووید ۱۹ هرچه زودتر شناسایی شود بار بیمارستان‌ها کمتر شده و موجب کاهش عوارض بیماری و مرگ‌ها می‌شود. هرچه بیماری دیرتر شناسایی شود درمان بیماری سخت‌تر و عوارض آن شدیدتر است. پوشش درمانی و دارویی گروه‌های پرخطر مثل سالمندان نیز در این طرح پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تیم‌های اجرایی طرح را تشکیل داده اند و برنامه ریزی های عملیاتی انجام گرفته است، افزود: برای تمام محلات یکسری پایگاه‌های بسیج و پایگاه‌های وزارت بهداشت مشخص شده اند. تعداد تست‌ها افزایش یافته است. در این طرح تست سریع تشخیص کووید ۱۹ حتی درب منزل خواهیم داشت تا بتوانیم تهاجمی‌تر نسبت به ویروس عمل کنیم و حجم مراجعه به مراکز درمانی و آی سی یوها را کم کنیم.

رئیس رصدخانه وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در چند هفته اخیر، بیماری کرونا به دلیل رعایت دستورالعمل‌ها روند کاهشی پیدا کرده و امیدواریم با اجرای طرح شهید سلیمانی موارد بیماری روز بروز کاهش یابد.

خسروی افزود: رصد داده‌ها همزمان با اجرای طرح شروع شده است. شاخص‌ها طبقه بندی شده اند. در این طرح مشخص خواهد شد چقدر توانسته ایم بیماری را کم کرده و مرگ‌ها را کاهش دهیم و چقدر توانسته ایم از مردم آسیب پذیر حمایت کنیم.

وی اظهار داشت: در طرح شهید سلیمانی برای اولین بار پیش بینی شده است تا تیم‌ها بتوانند با مراجعه به مردم با کمک تلفن همراه اطلاعات را جمع آوری کرده و تست سریع انجام دهند. آموزش تیم‌ها و نیروهای مجری طرح نیز توسط پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت وزارت بهداشت انجام می‌شود.

کد خبر 5097018

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =