اهداف سامانه «مکان‌یابی مدارس» در احداث فضاهای آموزشی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، استقرار سامانه مکان‌یابی در احداث فضاهای آموزشی را یک انقلاب بزرگ در این بخش عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهراله رخشانی‌مهر، با بیان اینکه یکی از بسته‌های تحولی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند زیر نظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری، موضوع استقرار «سامانه مکان‌یابی مدارس» است، گفت: موضوع محل احداث مدرسه و فضاهای آموزشی، تربیتی و ورزشی از جمله موارد مهم و ضروری است که در اجرای مفاد سند زیر نظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری، باید بر اساس مقررات و استانداردهای موجود تعیین شود.

وی اشاره کرد: عدم توجه به موضوع مکان‌یابی و در نظر نگرفتن مسئله آمایش سرزمین و توسعه پایدار در ساخت و تجهیز مدارس، باعث بروز مشکلاتی شده است که سازمان نوسازی مدارس کشور را موظف به ایجاد یک سامانه و ساز و کار چند منظوره کرد تا با بررسی ویژگی‌های جمعیتی، جغرافیایی، محیطی و اصول همجواری، اقلیمی و ژئوفیزیکی متناسب با وضعیت موجود با نگاه به آینده داده‌های مورد نیاز را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه استقرار سامانه مکان‌یابی مدارس انقلابی در جهت ایجاد فضاهای آموزشی در مکان‌های مناسب خواهد بود، خاطرنشان کرد: مشکلات مربوط به همجواری مدارس با کاربری‌های ناسازگار و حادثه خیز مانند پمپ بنزین‌ها، دکل‌های برق فشار قوی و یا مناطق پر رفت و آمد، مهاجرت ساکنین، عدم امکان برنامه‌ریزی مکانی میان / بلند مدت برای مناطق مختلف کشور، ساخت و ساز سلیقه‌ای فضاهای آموزشی و اتلاف منابع مواردی خواهند بود که با سامانه مذکور حل و فصل خواهند شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش ضوابط اجرایی کار را نیازمند بازنگری جدی دانست و افزود: برای این منظور مطالعات گسترده‌ای صورت گرفت، شیوه نامه‌ها تنظیم و یک کار چندبخشی و چند وجهی برای مکان‌یابی ساخت مدارس تعریف شد. همچنین دستورالعمل‌های آن نیز بر اساس فاکتورهای اصولی و علمی با مشارکت و همکاری اساتید صاحب نظر هیأت علمی دانشگاه‌ها تدوین شد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان کرد: با راه‌اندازی سامانه مکان‌یابی و پردازش اطلاعات جمع‌آوری شده، علاوه بر تأمین نیازهای جمعیتی و منطقه‌ای، ارتقای ایمنی و امنیت دانش‌آموزان، مربیان و ساکنین و اماکن هم جوار و استفاده بهینه از منابع، یک سازوکار منظم بر اساس شاخص‌ها برای این منظور فراهم می‌آورد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور همچنین با بیان اینکه ضرورت استقرار نظام مکان‌یابی در سند زیر نظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است، گفت: راهکار ۲-۲۱ به استقرار نظام مکان‌یابی مدارس بر اساس سامانه آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی اشاره کرده است که چند هدف عملیاتی دارد.

رخشانی‌مهر با اشاره به اهداف طرح مکان‌یابی مدارس، عنوان کرد: «تدوین شاخص‌ها و معیارهای مکان‌یابی فضاهای آموزشی، تربیتی و ورزشی مبتنی بر آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی»، «طراحی و استقرار نظام هوشمند الکترونیکی برای مکان‌یابی مناسب فضاها و مراکز آموزشی، تربیتی و ورزشی» و «ساماندهی فضاهای آموزشی موجود به منظور تجمیع آن‌ها و افزایش بهره‌وری با رویکرد مدارس متوسط و بزرگ» از جمله اهداف این طرح هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش دیگر اهداف طرح استقرار نظام مکان‌یابی فضاهای آموزشی را احداث مدارس و مجتمع‌های آموزشی در مکان‌های با تراکم دانش‌آموزی، جلوگیری از اتلاف منابع و تخصیص بهینه به مناطق نیازمند، بهینه‌سازی وضع مدارس موجود به لحاظ جمعیت دانش‌آموزی، جلوگیری از ساخت و سازهای سلیقه‌ای بر اساس توصیه و پیشنهادات افراد غیر مطلع بیان کرد.

کد خبر 5097856

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =