آغاز طرح برقی کردن ۱۰۰ هزار چاه کشاورزی در کشور

مدیر بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، از آغاز فراخوان طرح برقی کردن ۱۰۰ هزار چاه کشاورزی در کل کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدرضا خطاطی، گفت: طرح برقی کردن چاه‌های کشاورزی بر اثر مصوبه شورای اقتصاد و در قالب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید تعریف شده، و طی آن قرار است از امروز سوخت ۱۰۰ هزار چاه کشاورزی از گازوئیل به برق تبدیل شود.

وی افزود: براساس این طرح، با برقی کردن چاه‌های کشاورزی، به ازای هر لیتر گازوئیلی که صرفه جویی می‌شود از ۱۹ تا ۴۶ سنت بسته به روشی که انتخاب می‌شود، به مشارکت کنندگان در این طرح پرداخت می‌شود.

مدیر بخش صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت بابیان اینکه مشارکت در این طرح برای سرمایه گذاران، سود خوبی به همراه دارد، ادامه داد: اگر مبلغی که در ازای صرفه جویی هر لیتر گازوئیل با اجرای این طرح پرداخت می‌شود را با نرخ تسعیر متداول حساب کنیم، به ازای برقی کردن هر چاه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در طی ۸ سال به مشارکت کنندگان پرداخت می‌شودکه رقم قابل توجهی است.

خطاطی با بیان اینکه اطلاعات ۱۰۰ هزار چاهی که در سراسر کشور، قرار است حامل انرژی آن‌ها از گازوئیل به برق تبدیل شود در سامانه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت بارگذاری شده است اظهار داشت: علاوه بر سرمایه گذارانی که توان تأمین منابع مالی اجرای این طرح را دارند، پیمانکاران، شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های روستایی و کشاورزی نیز، می‌توانند در صورت تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه و یا بانک‌ها در این طرح مشارکت کرده و از منافع آن بهره‌مند شوند.

مدیر صنعت شرکت بهینه سازی مصرف گفت: در این طرح سرمایه گذاران می‌توانند با ورود به سامانه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، اطلاعات مورد نیاز را دریافت و درخواست خود را طی نامه‌ای رسمی به مدیریت صنعت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اعلام کنند.

به گفته این مقام مسئول با اجرای این طرح، علاوه بر اینکه سرمایه گذاران و مشارکت کنندگان منتفع می‌شوند و از دید ملی نیز مقدار قابل توجهی گازوئیل صرفه جویی می‌شود، می‌تواند باعث رونق اشتغال و جهش تولید و رونق فضای کسب و کار شود.

کد خبر 5098211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =