تبانی کرونا وگرانی در آخرین چله قرن/پاییزی که بی‌رمق بدرقه می‌شود

اردبیل - مردم اردبیل در حالی آخرین یلدای قرن را می‌گذرانند که کرونا و گرانی دست و پای آنان را برای تجربه یک شب یلدای گرم و شیرین بسته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، نوشین سلامت: در حالی که شاید خیلی‌ها انتظار این را داشتند که آخرین شب یلدای قرن ۱۳ شمسی به خوبی و خوشی سپری شود، اما گویا در طولانی‌ترین شب امسال، گرانی و کرونا هر دو قصد دارند یک‌جا مهمان خانه و خانواده‌های ایرانی باشند.

گرانی که بهانه تکراری هر ساله اعیاد و جشن‌های همگانی کشور شده، این بار در ایستگاه یلدای ۹۹ ناجوانمردانه‌تر از همیشه بر زندگی مردم سایه انداخته است، طوری که حتی دهک‌های متوسط جامعه هم برای تأمین اقلام یک شبه برای دورهمی خانوادگی شب چله، با مشکلات زیادی مواجه هستند.

هر چند که هر سال مسئولان ذی‌ربط خیال مردم را از بابت عدم افزایش نامتعارف قیمت کالاها در آستانه مناسبت‌های سال راحت می‌کنند، اما متأسفانه گویا این مهم در یک رابطه عکس بیشتر نمود می‌یابد؛ یعنی دولت هرچه با اطمینان‌تر خبر از عدم افزایش قیمت کالاها بدهد انگار به همان میزان باید نگرانی مردم از بالا رفتن قیمت کالاها بیشتر باشد.

گرانی‌های افسارگسیخته در بازار اردبیل هم از میوه گرفته تا بازار آجیل و خشکبار در آستانه طولانی‌ترین شب سال، تبسم نیمه‌جان نقش بسته بر چهره مردم را از آن‌ها گرفته، این را از صحبت با چند تن از شهروندانی که برای خرید شب یلدا به بازار آمده بودند، متوجه شدیم.

مشکلاتی که سنت‌ها را به باد فراموشی سپردند

موسی زینعلی‌زاده، مرد میانسال و پدر ۴ فرزند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قیمت برخی کالاها باورنکردنی است، اظهار کرد: قیمت آجیل و به ویژه پسته نسبت به شب چله پارسال یا حتی عید نوروز ۹۹ افزایش زیادی داشته و ما توان خرید نداریم.

او با اشاره به یک سنت دیرین در بین مردم برای خرید آجیل در شب چله، یادآور شد: بیشتر مردم ایران هر شب یلدا مقداری آجیل را در بساط چله دارند که با این اوضاع گرانی‌ها امسال همگی باید به مقدار خیلی کم اکتفا کنیم.

فرناز سودی، دیگر خریدار حاضر در بازار به خبرنگار مهر گفت: بیشتر مردم با این وضع گرانی حتی قدرت زندگی ندارند، چه برسد به قدرت خرید و با این کمک هزینه‌های معیشتی که به حساب برخی خانوارها با وضعیت معیشتی پایین در جامعه واریز می‌شود به نظرم نمی‌توان حتی از پس مخارج فقط چند روز برآمد.

او با تاکید بر کمرنگ شدن سنت‌هایی همچون شب یلدا، یادآور شد: افزایش بار مشکلات مردم و گرانی‌ها این موضوع را بیشتر آشکار می‌کند که دولت باید نه با کمک گرفتن از بسته‌های معیشتی نقدی یا غیرنقدی، بلکه باید با یک راهکار اساسی و کارآمدتر نسبت به رفع مشکلات مردم اقدام کند.

این بانوی ۳۹ ساله با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی به مراتب فرهنگ‌ها و آداب را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، گفت: اگر در چند سال اخیر برخی دگرگونی‌هایی را در سنت‌های خاص کشور شاهد بودیم، افزایش فشار اقتصادی در بین آحاد مردم اصلی‌ترین علت این مهم بوده که در وهله بعدی تقلید از برخی فرهنگ‌های پوچ غربی یا بسیاری دیگر از علت‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.

جهش قیمت‌ها در عین افزایش ۴۵ درصدی نظارت‌ها!

قیمت‌های درج شده برای آجیل، میوه و شیرینی در آستانه شب چله، همه حاکی از آن است که رشد گرانی‌ها نه تنها برابر رقم تعیین شده نیست، بلکه بسیار بالاتر از این میزان هم هست، گویا هیچ نظارتی در این زمینه از سوی متولیان امر صورت نمی‌گیرد.

همه این گرانی‌ها در بازار اردبیل در حالی است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از تشدید نظارت‌ها بر بازار اردبیل در آستانه آخرین شب پاییز (شب چله) خبر می‌دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در این‌باره می‌گوید: در هشت ماهه سال جاری میزان نظارت‌ها و بازرسی‌های حضوری اکیپ مخصوص نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل و تیم سیار سازمان تعزیرات افزایش ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

رامین صادقی اظهار کرد: در بازرسی‌های آستانه شب یلدای امسال برخی گران‌فروشی‌ها و عدم درج قیمت بر روی کالا توسط تیم سیار ناظر ثبت شده و با متخلفان برخورد شد.

این مسئول با تاکید بر پیگیری گزارش‌های واصله از سوی مردم مبنی بر گران‌فروشی یا هر گونه تخلفات صنفی تیم بازرسی بدون اتلاف وقت به مورد گزارش شده رسیدگی می‌کنند، افزود: پل ارتباطی مردم با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سامانه ۱۲۴ است که ما به صورت مستمر آماده پذیرش هرگونه شکایت یا گزارش تخلف در خصوص اصناف هستیم.

سوز گرانی در یلدا و کم‌رونقی بازار

یکی از صاحبان اصناف و کسبه اردبیل در خصوص وضعیت بازار به خبرنگار مهر گفت: وضعیت بازار اردبیل در هر صنف و رسته شغلی هیچ تعریفی ندارد و فقط از سر ناچاری وقت‌هایی که بازار به سبب محدودیت‌های کرونایی تعطیل نیست کرکره مغازه‌های خود را بالا می‌زنیم تا شاید چند مشتری انگشت‌شمار داشته باشیم.

وی به شب یلدا و بی‌رمق بودن مردم برای خرید در این شب اشاره و بیان کرد: متأسفانه مردم هم به دلیل گرانی و شاید هم ترس از کرونا امسال آنطور که باید برای خرید مراجعه‌ای نداشتند.

سیف‌الله رستمی با ابراز نگرانی از وضعیت گرانی‌ها اظهار کرد: مردم نه تنها در شب یلدا، بلکه در سایر روزها هم چندان اشتیاقی برای حضور در بازار ندارند و ما هم که از همین مردم هستیم، دل خوشی از قیمت‌ها و برخی تصمیمات نابه‌جای دولت نداریم.

وی تاکید کرد: گرانی‌ها به قدری کمرشکن هستند که اکنون وضعیت بسیاری از مردم فقط بخور و نمیر شده و هیچ کسی به غیر از تعدادی از خانوارها که دست‌شان به دهانشان می‌رسد، نمی‌توانند از پس مشکلات زندگی بربیایند.

این کسبه ۶۳ ساله از تجربه خود در بازار نیز چنین گفت: من سال‌های طولانی در بازار بودم و از همان ایام قدیم شغل پدری خود را پی گرفتم، اما در تمام این سال‌ها وضعیت معیشتی مردم را به وخامت چند سال گذشته ندیده‌ام.

وقتی کرونا و گرانی دست به یکی می‌کنند

از تمام مشکلاتی که به سبب گرانی در زندگی امروز مردم به وجود آمده، بگذریم به یک مشکل جدی‌تر می‌رسیم، مشکلی که هم‌اکنون اصلی‌ترین تهدید برای دورهمی‌های فامیلی در شب یلداست.

کرونا، این ویروس نام آشنایی که این روزها بلای جان خیلی‌ها شده و عامل ترس عده‌ای دیگر است، گویا در بلندترین شب امسال با گرانی دست به یکی کرده‌اند.

مجتبی نامدار، یکی از شهروندانی که همراه بیمار کرونایی خود در بیمارستان است به خبرنگار مهر گفت: اگر بخواهیم از شوخی نبودن کرونا صحبت کنیم در واقع حرفی است که روزانه شاید بارها به گوش مردم می‌رسد، اما من می‌توانم فقط یک حرف به مردم بگویم که پشیمانی بعد از ابتلاء به هیچ عنوان سودی ندارد.

وی با اشاره به اینکه شب چله امسال به ناچار هم شده در بیمارستان برای او و فرزندش صبح خواهد شد، افزود: من و پسرم شب چله امسال در بیمارستان هستیم و همسرم به تنهایی در منزل خواهد بود و شاید تجربه یک چنین شب چله‌ای هرگز در ذهن ما تداعی نمی‌شد.

این شهروند از خستگی کادر درمان و پرستاری هم چنین گفت: شرایط بیمارستان خیلی سخت‌تر از چیزی است که هر روز در اخبار می‌شنویم و این بیماری برای ریشه‌کن شدن نیازمند همکاری عموم مردم است.

اگر به فکر سلامتی خود و عزیزان‌مان هستیم باید از حضور در مهمانی‌های اقوام و دورهمی‌ها خودداری کرده و یلدای امسال را در کنار خانواده خود و در محفل گرم خانوادگی به دور از کرونا و دورهمی سپری کنیم.

یلدای ۹۹، به دور از هم اما به یاد هم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به کاهش آمار فوتی و بستری‌های جدید در بیمارستان و مراکز درمانی استان اردبیل گفت: اگر چه آمار هفته پشت سر گذاشته شده نسبت به چند هفته قبل کاهش یافته است، اما با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های لازم از سوی مردم در آخرین شب پاییز امکان افزایش آمار ابتلای جدید به کرونا در استان با سرعت بسیار بالا وجود دارد.

شهرام حبیب‌زاده تصریح کرد: شعار ما برای شب یلدای امسال از این قرار است «دور از هم، به یاد هم، برای سلامتی هم» و از تمامی شهروندان فهیم خواستاریم تا با توجه کامل به توصیه‌ها و هشدارهای بهداشتی نسبت به این شعار توجه کامل داشته باشند تا از افزایش تلفات ناشی از بیماری کرونا جلوگیری کنیم.

او از شهروندان اردبیلی خواست تا یلدای ۹۹ را در خانه خود مانده و طولانی‌ترین شب سال را به صبح برسانند، چراکه بودن در قرنطینه خانگی و در کنار خانواده بهتر از ابتلاء به یک بیماری است که معلوم نیست بعد از دچار شدن به آن زندگی ادامه خواهد داشت یا نه.

یلدا با چاشنی توصیه‌های بهداشتی

یک کارشناس بهداشت و تغذیه اظهار کرد: با توجه به سرعت بالای انتشار ویروس کرونا در فضای بسته انتظار می‌رود تا در شب یلدای امسال بنا به جلوگیری از تشدید بیماری کووید ۱۹، دورهمی‌ها را محدودتر کنیم، چراکه ناقلان کرونا اگر به مدت طولانی در یک محیط کاملاً بسته حتی با رعایت فاصله و استفاده از ماسک قرار بگیرند، می‌توانند ویروس را به‌راحتی به دیگران منتقل کنند.

ایمان نعمت‌زاده با تاکید بر ضدعفونی خوراکی‌های شب چله توسط خانواده‌ها، گفت: تمامی تنقلات و خوراکی‌های خریداری شده باید با دقت کافی ضدعفونی شوند که در این رابطه توصیه می‌شود شهروندان حتماً از کالاهای بسته‌بندی شده که بهداشتی هم هستند، استفاده کنند.

قیمت‌های بالای کالاها و رکود موجود در بازار گاه سبب می‌شود تا مردم نگاه اقتصادی‌تر به زندگی و برخی آئین‌ها و سنت‌ها داشته باشند، اتفاقی که همین الان هم در جامعه ما در آستانه شب یلدای ۹۹ به خوبی ملموس است.

کد خبر 5098943

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =