اعضای احزاب غیرقانونی نامزد انتخابات نشوند

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی گفت که فعالیت داوطلبان انتخابات در احزاب ملاک بررسی صلاحیت آنها نیست و تنها موردی که سبب محرومیت از حضور نامزدی در انتخابات می شود، عضویت در احزاب غیر قانونی است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان قانون اساسی که در نشست امروز خود با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: نظام ما حزبی نیست و فعالیت اشخاص در احزاب قانونی ملاک بررسی صلاحیت آنها برای نامزدی در انتخابات قرار نمی گیرد.

وی افزود: شورای نگهبان هیچ گاه در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات نسبت به عضویت آنها در احزاب قانونی کشور نگاه نکرده و این مسئله را ملاک قرار نداده و تنها موردی که در قانون انتخابات وجود دارد محرومیت کسانی است که در احزاب غیر قانونی فعالیت داشته یا از چنین احزابی هواداری می کنند.

کدخدایی  در پاسخ به دیگری در خصوص آغاز فعالیت هیات های اجرایی و نظارت ، توضیح داد: هنوز فعالیت هیات اجرایی و نظارتی آغاز نشده و با توجه به تاریخ تعیین شده برای انتخابات این هیات ها باید کار خود را از اواخر شهریور یا اوایل مهر ماه شروع کنند.

وی همچنین در خصوص زمان استعفای مسئولان اجرایی داوطلب انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کسانی که مسئولیت اجرایی دارند و می خواهند داوطلب نمایندگی مجلس شوند، باید از 15 تیر ماه به مدت یک هفته از مسئولیت خود استعفا دهند.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، در خصوص آخرین رایزنی های این شورا و مسئولان وزارت کشور برای رایانه ای شدن انتخابات ، اظهار داشت: همانطور که بارها تاکید شد شورای نگهبان با اصل رایانه‌ای شدن انتخابات هیچ گونه مخالفتی ندارد .

کدخدایی در عین حال افزود: وزارت کشور باید به شورای نگهبان اطمینان دهد، امنیت آرا و آمار را در نظام رایانه ای که برای موضوع انتخابات در نظر می گیرد تامین می کند، ولی هنوز موضوع رسمی از سوی آن وزارتخانه به ما اعلام نشده .

وی خاطرنشان کرد: آنچه توسط مسئولان وزارت کشور و شورای نگهبان در زمینه رایانه ای شدن انتخابات در حال پیگیری است، صرفا مربوط به بحث ها و تبادل نظرهای کارشناسی است و هنوز گام اجرایی در این زمینه برداشته نشده است.

خبرنگار مهر از سخنگوی شورای نگهبان در خصوص  سرنوشت لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در پروژه بین المللی سزامی سئوال کرد و کدخدایی پاسخ داد: فوریت لایحه مذکور در نهاد قانونگذاری تصویب شده اما هنوز برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال نشده و چنانچه این لایحه در اختیار ما قرار گیرد دیدگاه خود را پس از بررسی اعلام خواهیم کرد.

کد خبر 509930

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =