کودتا برای سعودی‌سازی ۲ شبکه تلویزیونی/ نقش بن سلمان چیست؟

یک رسانه لبنانی در گزارشی از تحرکاتی که در دو شبکه« ام بی سی» و العربیه» برای سعودی‌سازی کامل آن و نقشی که ولیعهد سعودی در این میان همزمان با تلاش های سازش اعراب و تل آویو دارد، پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی با عنوان «کودتا برای سعودی کردن مجموعه ام بی سی و العربیه؛ نقش بن سلمان چیست»، آورده است: شبکه‌های «ام بی سی» و «العربیه» که از امارات پخش می‌شوند؛ شاهد تصمیمات غافلگیرکننده ای بوده است و یک رسانه لبنانی از آن به عنوان انقلابی یاد کرده است و آن بازگشت «سام برنیت» به سمتش به عنوان رئیس اجرایی «ام بی سی» و برکناری «مارک آنتوان دالیوین» بود و نیز قطع همکاری العربیه با برخی از کارکنانش بود.

الاخبار لبنان می‌نویسد: یکسال پس از برکناری برنیت و جانشینی دالیوین به جای وی، کارکنان با بازگشت برنیت به سمتش بدون اعلام قبلی شوکه شدند. آنچه در راهروهای ام بی سی می‌گذرد تبادل سمت میان برنیت و دالیوین با دستور مقامات سعودی است.

این رسانه لبنانی آورده است: این در واقع همواره کننده مسیر سعودی کردن شبکه ام بی سی از حیث رسانه‌ای و سیاسی است و از این رو برنیت عهده دار این مسئولیت شد تا نقطه پایانی برای انتقال ام بی سی به ریاض باشد و پس از آن «ماجد بن عبدالعزیز آل ابراهیم» مدیر شبکه ام بی سی شود. این در واقع همواره کننده مسیر سعودی کردن شبکه ام بی سی از حیث رسانه‌ای و سیاسی است و از این رو «برنیت» عهده دار این مسئولیت شد تا نقطه پایانی برای انتقال ام بی سی به ریاض باشد و پس از آن «ماجد بن عبدالعزیز آل ابراهیم» مدیر شبکه ام بی سی شود.

الاخبار گزارش داد: ماجد برادر زاده «ولید آل ابراهیم» مؤسس شبکه و نزدیک به بن سلمان است و در حال حاضر مقدمه سازی برای وی و تقویت جایگاهش برای انتقال شبکه ای که در قرن گذشته تأسیس شد به ریاض به شکل نهایی طی دو سال آینده و شاید زودتر از آن است.

این رسانه نوشت: ماجد ویترین تغییرات سعودی است که همزمان با روند سازش با رژیم صهیونیستی که کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال انجام آن هستند.

الاخبار در ادامه می‌نویسد: همزمان با تحولات در شبکه ام بی سی، کارکنان در شبکه العربیه بر این باورند که تغییرات در شبکه العربیه هم در راه است و پس از تعیین «ممدوح المهینی» به عنوان مدیر شبکه‌های «العربیه» و «العربیه الحدث» در یکسال قبل، شرایط ایجاب کرد که همزمان با شیوع کرونا ماموریتش را برعهده بگیرد.

این رسانه از تغییرات در بخش‌هایی از شبکه العربیه خبر داده و گزارش داد: هرچند که تصمیمات اداری در العربیه و ام بی سی از یکدیگر جدا هستند اما هر دو بازوی سعودی هستند و تحت کنترل محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هستند.

الاخبار نوشت: بدون اعلام قبلی شبکه العربیه برخی از کارکنان خود از جمله «جمیل ضاهر» را که بیش از ۲۶ سال در این شبکه فعالیت کرده، اخراج کرده است و بهانه در این زمینه هم حقوق بالای آنهاست به ویژه که شبکه تصمیم به کاهش بودجه برنامه خود را به علت کرونا گرفته است. کارکنان العربیه همچنین انتظار دارند که به بهانه بحران مالی ناشی از کرونا هم برخی از آنها تعدیل و اخراج شوند.

کد خبر 5099727

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =