ترمیم زخم کهنه مطالبات پرستاری/۶۰ هزار پرستار کرونایی شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به رشادت های پرستاران در خط مقدم مبارزه با کرونا، گفت: تمام صحنه هایی که در بیمارستان ها می بینیم، آکنده از انسان دوستی و وطن پرستی پرستاران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در مراسم بزرگداشت مقام پرستار که به صورت مجازی برگزار شد، روز پرستار را فرصت مغتنمی برای توجه به مطالبات پرستاران و تحقق آنها عنوان کرد.

وی با اشاره به فضائل اخلاقی حضرت زینب (س) نامگذاری سالروز ولادت ایشان را به عنوان روز پرستار، مایه افتخار جامعه پرستاری خواند و اظهار کرد: چه خوب است که پرستاران ما چنین شخصیت والا و برجسته ای را به عنوان سرمشق زندگی فردی و اجتماعی خود قرار دهند.

زالی با اشاره به جلسه دیدار جمعی از پرستاران با مقام معظم رهبری در سال گذشته، بر ضرورت تحقق فرامین ایشان در خصوص مطالبات پرستاران تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: از زمانی که کرونا بر بخش‌های بهداشت و درمان کشور سایه انداخته است، پرستاران به عنوان قشری فرهیخته در مبارزه ملی با این ویروس نقشی برجسته ایفا کرده اند.

وی ادامه داد: از ۱۴۵ هزار پرستاری که در حال حاضر در سیستم بهداشتی و درمانی کشور خدمت می‌کنند، تا کنون حدود ۶۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند و افزون بر ۱۰۰ شهید نیز در عرصه پرستاری تقدیم کشور شده است.

زالی با بیان اینکه حرفه پرستاری حتی در آئین‌های ملی و مذهبی نیز تعطیلی ناپذیر است، گفت: در دوران شیوع کرونا به علت مخاطرات ارتباط کادر درمان با دیگر افراد، بسیاری از پرستاران حتی از حمایت عاطفی خانواده نیز برخوردار نبودند.

وی در ادامه به بیان برخی از مهمترین مطالبات پرستاران پرداخت و گفت: یکی از مهمترین چالش‌های حوزه پرستاری کمبود نیروی انسانی و فشار کاری است؛ با توجه به افزایش قابل توجه ابتلای تیم درمان در موج دوم و سوم کرونا و احتیاج به استراحت حداقل ۱۰ روزه مبتلایان، کمبود نیرو فشار مضاعفی را بر همکاران پرستار وارد می‌کند.

زالی ادامه داد: در فرایند جذب نیروی انسانی یک لختی کسالت آوری وجود دارد که باید هرچه سریع‌تر یک راه میانبر با مشارکت دولت و مجلس برای آن پیدا شود.

وی افزود: طبق نیازسنجی‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۵ باید سالانه ۲۰ هزار نیروی جدید وارد گردونه شود تا در ارائه خدمات پرستاری مطابق با استانداردها شاهد یک جهش باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تبدیل وضعیت استخدامی نیروهای پرستاری را یکی دیگر از مطالبات جدی و اساسی جامعه پرستاری دانست و گفت: در سخت‌ترین روزهای مبارزه با کرونا بسیاری از پرستاران با قراردادهای ۸۹ روزه برای مبارزه با کرونا خالصانه فداکاری کردند که باید هرچه سریع‌تر روند تبدیل وضعیت استخدامی آنان تسهیل یابد.

زالی با اشاره به کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها و در پی آن کاهش میزان کارانه کادر درمان به ویژه پرستاران بر لزوم بهبود وضعیت دریافت کارانه آنان تاکید کرد.

وی با بیان اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا در کشور، بسیاری از تخت‌های عادی بیمارستان‌ها به تخت مراقبت ویژه تبدیل شده اند، گفت: سختی کار مراقبت از بیماران در این بخش‌ها نیز باید همچون سختی کار بخش مراقبت ویژه درنظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه بر لزوم بهبود وضعیت اتاق استراحت پرستاران، توجه به جنبه‌های رفاهی همچون تقلیل ساعت کاری و افزایش پاداش کرونای پرستاران تاکید کرد.

زالی اظهار امیدواری کرد که زخم کهنه مطالبات پرستاری به گونه‌ای ترمیم شود که شاهد لبخند نشاط بر سیمای پرستاران باشیم.

کد خبر 5099888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =