۳۴ هزار هکتار اراضی استان سمنان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است

سمنان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان گفت: برای کاهش سهم کشاورزی از مصرف آب استان تا کنون ۳۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد شامگاه سه شنبه در نشست کمیسیون تعادل بخشی مصرف آب استان سمنان که در استانداری برگزار شد با بیان اینکه جهاد کشاورزی نیز با اقداماتی سهم بسزایی در کاهش مصرف آب استان دارد، بیان کرد: این استان در تعهد به وزارت نیرو باید ۱۷۱ میلیون متر مکعب از مصرف آبی خود را کم کند که ما در این زمینه اقداماتی را صورت داده‌ایم.

وی با بیان اینکه توسعه کشت‌های مکانیزه، نشا کاری، بذرهای کم آب بر و … در زمره اقداماتی هستند که برای کاهش مصرف آب توسط جهادی کشاورزی انجام شده و همچنان نیز ادامه دارد، افزود: با اجرای طرح‌های حوزه کشت در زمینه کشاورزی و مدیریت باغی و زراعی ۸۹ میلیون متر مکعب و با استفاده از تجهیزات آبیاری نوین ۶۸ میلیون متر مکعب آب در سطح کشاورزی استان صرفه‌جویی خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه جهاد در راستای اجرای طرح‌های آبیاری نوین حتماً موضوع تأمین آب و شرایط خاک را در نظر می‌گیرد، ابراز کرد: هیچ طرح سامانه نوین آبیاری بدون آزمایش آب و خاک انجام نخواهد شد و در جایی سیستم اجرا می‌شود که آزمایش‌های آن پاسخ مثبت دهد.

میرعماد در دیگر بخش سخنان خود با بیان اینکه کل استخرهایی که در استان سمنان وجود دارد یک هزار و ۶۰۰ باب است که یک هزار و ۵۳۳ مورد آن برای سامانه‌های نوین آبیاری و ذخیره آب که از الزامات است محسوب می‌شود و مابقی عمدتاً قنوات است که به خاطر بهره‌وری و افزایش راندمان آب حفر می‌شود.

میرعماد با بیان اینکه ۸۹ هزار هکتار زراعت و ۶۵ هزار هکتار باغ در سطح استان سمنان وجود دارد که سالانه یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون متر مکعب نیاز آبی دارند، تاکید داشت: افزایش سطح زیرکشت استان عمدتاً به مراتع دیم استان سمنان باز می‌گردد که در مناطق پر بارش هستند لذا باید گفت نه تنها در سال‌های اخیر افزایش سطح زیر کشت در کشاورزی استان صورت نگرفته بلکه شاهد کاهش در بخش زراعت نیز بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد سطح جالیزهای استان سمنان در سال‌های اخیر کاهش یافته است، گفت: امروزه اراضی کشت نباتات علوفه‌ای عمدتاً با باغات تغییر پیدا کرده که آبیاری قطره‌ای دارند و یا بیشتر تحت کشت پسته هستند که در کنار بهره‌وری بالا، آب بسیار اندکی می‌خواهد در نتیجه شاهد کاهش مصرف آب در سطح کشاورزی استان بوده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سمنان در زمره استان‌های برتر کشور در نصب کنتورهای هوشمند طی سال‌های اخیر است، ابراز کرد: بدون شک این امر میزان مصرف آب کشاورزی کاهش داده است.

میرعماد با بیان اینکه ۸۵ تا ۹۰ درصد آب استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی به میزان چهار برابر سال‌های اخیر، با بهره‌وری اقتصادی بیشتر و مصرف آب کمتر یکی از مواردی است که در دستور کار جهاد قرار رفته است.

کد خبر 5102412

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =